Lipan podhorní | Muškaření | CzechNymph.cz

🌟 S námi vánoční dárky pod stromeček stihnete! 🎁🎄 Objednávky do 19. 12. stihneme s PPL, GLS a Zásilkovnou. 🚚 Osobní vyzvednutí + Elektronické kupony do 23. 12.! ✊🤩

>Home>Články>Revíry>Lipan podhorní v Čechách

Lipan podhorní v Čechách

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Petr Axamit

Lipan byl vždy znám jako symbol muškaření v České republice. Autor podává krátkou zprávu o českých lipanech...


Lipan byl vždy znám jako symbol muškaření v České republice. Zvláště samec lipana s velkou hřbetní ploutví, která je jako vlajka ve větru, je nejžádanější trofejí. Dovolte mi, abych vám o českých lipanech podal krátkou zprávu. Mohu popsat situaci v severních Čechách. Narodil jsem se zde a lovím v této oblasti už dlouho. Více než 10 let zde také dělám průvodce. Takže Jizera, Labe, Kamenice, Úpa, Ohře, Smědá, Nisa, Mohelka jsou řeky, které znám nejlépe.

Všechny řeky pramení v horách, které se rozkládají podél německé hranice na severozápadě a podél polské hranice na severovýchodě. Nejznámější a také nejkrásnější jsou Jizerské hory a Krkonoše. Řeky stékají do české kotliny, kde je hlavním českým tokem řeka Labe, která se vine přes Německo do Hamburku a nakonec do Severního moře. Pouze Nisa se svým přítokem Smědou sleduje severní směr až k soutoku s Odrou v Polsku, která se nakonec vlévá do Baltského moře. Řeky mění svůj charakter od typické horské řeky s rychlým proudem, peřejemi, balvany a oblázky až po línou nížinnou řeku s písčitými břehy, která se klikatí na loukách a polích a míjí přitom starobylé hrady. Na poměrně malém území lze mít opravdu různé řeky a krajinu s mnoha možnostmi prohlídky, aniž by člověk musel cestovat stovky kilometrů, aby viděl něco nového. Jak rozdílné je české měřítko, když ho srovnáte například s Ruskem nebo USA.

Většina řek a jezer v České republice je ve správě Českého rybářského svazu. Místní rybářské spolky, které jsou členy Českého rybářského svazu, jsou také zodpovědné za zarybňování svých řek a jezer podle zarybňovacího plánu Českého rybářského svazu. Naše řeky a jezera dělíme na vody s pstruhovým režimem a vody s mimopstruhovým režimem. Ve vodách s pstruhovým režimem se vyskytuje především pstruh a lipan. Pro mimopstruhové vody jsou typické štiky a kapři. Pstruzi a lipani však žijí často i v mimopstruhových řekách s čistou a studenou vodou. V pstruhových vodách bývá vysazován pstruh duhový a pstruh potoční. Lipani jsou tam však zarybňováni jen velmi zřídka. Takže populace lipanů je víceméně původní a divoká.


Největší lipani se vždy chytali na řece Ohři, která byla v minulosti Mekkou českého muškaření. Ale to už je pryč. Situace pod Nechranickou přehradou se hodně změnila. Špatná rybářská politika místních spolků, příliš mnoho rybářů, kteří neakceptovali filozofii "chyť a pusť", a především kormoráni způsobili, že lipanové populace byly v Ohři téměř zničeny. Ohře byla po Dyji na jižní Moravě druhou českou řekou, kde kormoráni způsobili velké škody. Nemluvě o škodách způsobených na zemědělských jezerech a rybnících. Také v České republice je kormorán chráněn zákonem. Všechny státy Evropské unie by měly společně změnit svůj "kormorání zákon". Mohlo by to pomoci snížit jejich počty. Ohře by potřebovala novou úpravu zejména s režimem "chyť a pusť" ve více částech, které by byly přísně kontrolovány profesionální rybářskou policií. Tyto změny však nejsou možné bez velkých změn ve vedení Českého rybářského svazu.

Naštěstí jiné řeky, jako například Jizera, Labe, Kamenice, Úpa, Mohelka nebo Smědá, mají stále dobrou a zdravou populaci lipana. Lipan se přirozeně tře ve většině řek. Ryby mají většinou typickou stříbrnou barvu, ale největší lipani jsou železitě tmaví. Tato "monstra" se obvykle loví v září a říjnu. Mladší ryby obvykle žijí v malých skupinkách. Vyskytují se v otevřené a mělké vodě a také na konci hlubokých tůní, kde dno řeky stoupá vzhůru. Naopak starší a větší ryby dávají přednost samotě a žijí v hlubších místech - dírách a tůních. Na jaře a v létě je nejúčinnější metodou česká nymfa, ale od září je nejlepší suchá muška. Nymfy jsou o něco větší, vázané na ohybových háčcích č. 8-14. Suché mušky jsou menší, vázané na háčky č. 18-22. Lipani nejsou tak plaší jako pstruzi, a tak nemusíte být schovaní za stromem a můžete přijít blíž a začít nahazovat.

Jako český patriot bych vás rád pozval do srdce Evropy, do mé krásné rodné země. Praha je vzdálena jen hodinu letu z Velké Británie. Letenky jsou navíc poměrně levné a také české ceny jsou stále ještě poměrně nízké. Jsem si jist, že pobyt v České republice musí být jedním z nejlepších cestovatelských zážitků ve vašem životě. Jako dobrý začátek plánování nové cesty se podívejte na stránky www.travelaxa.cz.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva