Je Pražákům hej? | Muškaření Praha | CzechNymph.cz
>Home>Články>Revíry>Je Pražákům hej?

Je Pražákům hej?

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Dita Adamovská

Rozhovor s Petrem Procházkou především o možnostech muškaření v Praze a jejím okolí.


Můškaření - Vltava Trója

Petr Procházka je rodákem z Prahy a od dětství převážně v Praze rybaří. Praha a její blízké okolí mají rybářských revírů poměrný dostatek. Jaké jsou však možnosti pro muškaření? Právě na toto téma jsme si s Petrem Procházkou povídali.

CzechNymph : Jaké jsou možnosti muškaření přímo v Praze?

PP : Především na Vltavě 4 pod Trójou, kde se chytá hlavně bílá ryba - tloušť, jelec proudník a ouklej. Zespoda se dají chytit krásné parmy, obzvlášť pod trójským jezem. Rovněž se tam dají chytit pstruzi potoční. V tomto úseku se dá normálně rybařit, voda je velice slušně broditelná a vyskytují se tu i lososovité ryby. Revír je známý i tím, že se zde každoročně koná závod Pražská muška.

CzechNymph : A jak to vypadá s muškařením v nejbližším okolí Prahy?

PP : Opravdu zajímavým revírem je Vltava 8, což je pstruhová voda. Je to krátký, ale těžký revír. Teče zde čistá, regulovaná voda a je tady slušný výskyt velkých ryb. Poměrně dobře je zde zarybňováno - je to vlastně jediná velká pstruhová voda Prahy, když pomineme Stvořidla na Sázavě, což už je ale poměrně daleko od Prahy. Na Stvořidlech se navíc přes léto téměř nedá chytat - ať již díky vodákům nebo malé a teplé vodé.

V okolí Prahy se dále muškaří například na Berounce u Radotína a pak pod každým jezem na Berounce. Kousek od Prahy teče Sázava, což je klasická tloušťová voda. Každoročně se na obou jmenovaných řekách konají kvalifikace a jezdí se tam často trénovat. Jsou to takové učební vody na tlouště a na oukleje.

Drobné revíry jsou přes léto prakticky bez vody. Na pstruhových kapilárách se téměř nedá chytat, i když se na zahájení dle zarybňovacího řádu vysadí nějaký ten duhák. Velice rychle se ale sloví a zbytek zmizí. Pak už se tam nechytá. Sem tam má někdo nějakou svoji lokalitku, díru, o které ví.

MOL : Jak to v Praze a okolí vypadá se pstruhy?

PP : Pokud bych chtěl chytnout pstruha přímo v Praze, šel bych pod Tróju - tam pstruzi jsou, a to i trofejní. Na vlastní oči jsem viděl chytit potočáka o délce 74 cm a dokonce i většího, kolem 80 cm.

Jak jsem se již zmínil, v okolí Prahy je jediný velký pstruhový revír, a to je Vltava 8 u Štěchovic. Jezdím na něj dost často, protože je tam pstruhů dostatek. Je to revír rybářsky poměrně nedoceněný, protože je to těžká voda - čistý kanál, takže je uměním rybu chytit. Ryby jsou zde ale pěkné.

Tento revír je přibližně 3 km dlouhý a po několika stech metrech se do Vltavy 8 vlévá Sázava. Od soutoku se charakter vody totálně změní, voda trpí zákalem a je teplejší, takže tam už se pak chytají jen kaprovité ryby. Jen díky tomu, že se do Vltavy 8 nasazují duháci, dají se díky jejich migraci sporadicky chytat po celém revíru, tzn. od hráze údolní nádrže Vrané nad Vltavou až nahoru do Sázavy. Tato část Vltavy 8 tedy není pro muškaře nijak zvlášť zajímavá, na mouchu se tam lovit téměř nechodí. (Pozn. redakce: údolní nádrž Vrané nad Vltavou a soutok se Sázavou se nachází na mimopstruhovém revíru Vltava 8, nejedná se již o pstruhový revír Vltava 8 P).

CzechNymph : Dá se někde v okolí Prahy narazit na lipany?

PP : Na Vltavě 8 lipani jsou, neboť se tam několik let vysazovali. Kromě tohoto revíru jezdím na lipany na Kačák, což je potok nedaleko Berouna, dále na Ohři a Jizeru, kam se dostanete z centra Prahy za hodinu.

Kačák je zajímavý tím, že se nachází blízko Prahy, z centra se tam dostanete přibližně za půl hodiny. Narazit tam můžete na malé lipánky a pstruhy potoční.

CzechNymph : Kde byste mohl ulovit dravou rybu?

PP : Tak na dravou rybu bych šel nejraději na Berounku, nad soutok s Vltavou, kde se dají chytit i sumci, a to dokonce i ze břehu na přívlač. Jinak se zde nachází větší množství štik. Na štiky bych jel ještě na Sázavu. Tam ale nečekejte nějaké větší úlovky, spíš tak kolem míry nebo těsně pod míru. Sem tam se ale přece jen někomu poštěstí chytit větší rybu, neboť každý rok preparuji z těchto revírů několik hezkých exemplářů.

CzechNymph : A co jezerní muškaření?

PP : Jezerní muškaření ve smyslu lovu lososovitých ryb v Praze a jejím okolí není kde provozovat. Jinak se muškaření provozuje na poměrně velkém množství revírů kolem Labe. Nacházejí se zde pískovny a chytají především okouni.

Vím o zajímavém revíru Baraba u Mělníku, což je revír v celosvazovém hospodaření. Je to malá podlouhlá pískovna, kde se každý rok vysazují pstruzi. Dokonce byl již i zařazen do pstruhového režimu. Tento revír je poměrně úzký, takže o klasickém jezerním muškaření se také nedá hovořit.

Jezdit se dá i na jiné pískovny, kde se chytají hlavně okouni, ale také štiky na streamery.


Čáp pytlačí na Vltavě v Tróje

CzechNymph : Jaké mušky si s sebou nejčastěji berete na pražské vody?

PP : Vzal bych si zcela určitě šedou jepici, protože na ni chytám naprosto univerzálně. Do Prahy bych šel hlavně na bílou rybu, a tak bych nezapomněl na Prokurátora a Rudořitku.

Kdybych chytal zespodu, použil bych různé vzory nymf. Toto chytání není náročné na výběr mušky, ale spíše na jejich servírování. Ryby musíte najít, protože se většinou pohybují ve větších skupinách. Proto někteří rybáři nachytají několik kilogramů ryb a hned vedle chytající kolegové nemají nic. V muškařině musíte totiž mouchu umět nabídnout.

Na Vltavu 8 bych vyrazil na lov s pupami, což jsou líhnoucí se a různě stoupající larvy chrostíků. Jsou to vazačsky jednoduché mouchy, ale velice účinné.

Abych řekl pravdu, řídím se při výběru mušek spíše velikostí než jejím druhem. Vím totiž z praxe, že při chytání sice barva mouchy rozhoduje, ale daleko více její velikost a síla vlasce. Když jsem používal mouchy menší, bylo pak už vcelku jedno, jaký typ mouchy jsem použil - hlavně když byla ve velikosti hmyzu, který v tu dobu ryby sbíraly.

CzechNymph : Jaký je váš nejoblíbenější revír v ČR?

PP : Tak bezkonkurenčně nejoblíbenějším revírem je pro mne Svratka 7 a 8, kam jezdím vždy koncem léta. Každý rok se tam konají muškařské závody Tišnovský lipan. Dříve jsem se dokonce těchto závodů i zúčastňoval. V tomto revíru jsou menší ryby, ale dá se tam občas chytnout i větší kus, a to především lipan. V okolí řeky je překrásná příroda a, což je hlavní, nevyskytují se tam vodáci nebo pouze minimálně. Chytám tam na klasické pstruhové a lipanové mouchy - na jepice, a to hlavně na sucho, protože je zde voda, která se tomu sama nabízí. Z jepic nejčastěji používám šedivou jepici a různé její varianty. Když je podkalená voda, používám Prokurátora nebo Rudořitku.

CzechNymph : Můžete mi něco říci o vašich dalších oblíbených revírech?

PP : Rád jezdím na mimostruhovou Otavu, ale pouze na konec sezóny, protože tam je muškaření v jiné době velice složité. Člověk se nedostane ani k vodě, natož do vody, všude jsou totiž divoká tábořiště. Z ryb tam lovím lipany, a to na různé varianty jepic, nejraději zase na šedivou jepičku.

CzechNymph : Ještě zpět k Praze a okolí. Máte nějaké zkušenosti s rybařením na Kocábě?

PP : Kocába je jediný trošku větší potok mezi pražskými revíry. Osobně s ním však mám jen špatné zkušenosti. Trpí stejně jako všechny kapiláry beznadějnou nekvalitou vody. Nemá přes léto vodu a trpí zákalem. Když se přežene bouřka, malý tok se rázem změní v tekoucí bahno, což pro pstruha není dobré prostředí. Samozřejmě se tam vysazují ryby na zahájení, a protože je Kocába poměrně dlouhá, určitě se na jejím toku vyskytují místa, kde se pstruh celoročně udrží. Dle mého názoru to ale není dobrý revír.

MOL : Lovil jste někdy na Vltavě přímo na Štvanici?

CzechNymph : Na Štvanici se loví velcí lipani. Já osobně však tento kus Vltavy zas tak dobře neznám. Kdysi jsem tam chytal na třpytku, a to jsme chytali krásné okouny a štiky. Dá se tam nabrodit z levé strany, kde se nachází navigace, "šlajsna", po které se dá slézt do vody. Ovšem člověk to tam musí znát, aby se tam dokázal dostat. Chytá se z betonové hrany a dají se tam ulovit nádherní pstruzi a lipani. Přímo do "šlajsny" vyjíždějí parmy.

Já osobně jsem chytal vždy jen z pravé strany v těch místech, kde jsou kurty. Chytil jsem okouny i štiky. Na mouchu jsem zde nikdy nelovil, protože tento revír není typický muškařský. To není jako Trója, kde je nádherná řeka, dá se v ní brodit a má charakter pstruhové vody. Štvanická Vltava 5 je však klasické podjezí.

CzechNymph : Jaké používáte muškařské vybavení?

PP : Na sucho nejraději používám muškařský prut o délce 8,6 stop, protože je jemný a poměrně měkký. Nevím, jak který rybář, ale já se setkávám většinou s menšími rybami a na tomto prutu si rybu náležitě užiju. I mírový pstruh už mi jde přes brzdu. Kdybych používal tvrdší náčiní, tak bych tzv. "bagroval", což není ono.

CzechNymph : Děkuji vám za rozhovor a přeji hodně pěkných zážitků u vody.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva