Muškaření na pstruhových nádržích v Anglii | Základní informace | CzechNymph.cz

🌟 S námi vánoční dárky pod stromeček stihnete! 🎁🎄 Objednávky do 19. 12. stihneme s PPL, GLS a Zásilkovnou. 🚚 Osobní vyzvednutí + Elektronické kupony do 23. 12.! ✊🤩

>Home>Články>Revíry>Muškaření na pstruhových nádržích v Anglii

Muškaření na pstruhových nádržích v Anglii

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Pavel Adamovský

Základní informace pro plánování výpravy do Anglie na lov duháků na velkých vodárenských nádržích.


Muškaření na Rutland Water

Muškaření pstruhů duhových na anglických nádržích má svoji historii, neoddiskovatelné kouzlo a četná specifika, která by si každý muškař měl alespoň jednou za život vyzkoušet. Přestože lov duháků na stojatých vodách se dá provozovat i v mnoha dalších zemích Evropy, kvalita tohoto sportu je v Anglii bez diskuze na té nejvyšší úrovni a země nabízí nespočet možností pro všechny, kteří si chtějí tento způsob muškaření vyzkoušet a také se mu dlouhodobě věnovat.

Tento článek je určen všem, kteří s lovem pstruhů duhových v Anglii nemají zkušenosti, ale rádi bych se do Anglie na ryby vydali, ale postrádají základní informace, jak takovou rybářskou výpravu zorganizovat.


Grafham Water

Výběr lokace

Anglie, Wales, Skotsko a Irsko nabízejí stovky revírů určených pro lov pstruhů duhových i potočních, ale v článku se soustředíme jen a pouze na lov duháků na velkých vodárenských nádržích. Velký rozdíl mezi Anglií a Českem je hned ten, že zatímco se na našich velkých vodárenských revírech rybařit se často nesmí, v Anglii se vodárenské nádrže běžně využívají i pro rekreační sporty - rybaření, jachting nebo windsurfing. A rybaření pstruhů se běžně provozuje z motorových lodí, které pronajímá často právě místní vodárenská společnost.

Pokud nejste limitování určitou lokací, pak vřele doporučuji první trip do oblasti střední Anglie (Midlands) a to hned z několika důvodů. Oblast je velmi jednoduše letecky dostupná přes několik letišť (Londýn Luton, Londýn Stanstead, Birmingam, East Midlands), ale především díky několika velkým nádržím, které se nacházejí v rozumných vzdálenostech od sebe a které patří k těm nejlepším pstruhovým nádržím v Anglii. Rutland Water, Pitsford Water, Grafham Water, Draycott Water nebo Ravenstorphe Water jsou mezi anglickými jezerními muškaři známými pojmy již po desítky let. Dobrými výchozími městy pro oblast Middlands jsou například Northampton, Kettering nebo Corby, ze kterých se dostanete na všechny zmiňované nádrže během několika desítek minut.


Kvalitní ubytování se pozná podle kvality snídaně...

Ubytování a doprava

Pro ty, kteří nechtějí utratit moc peněz a preferují co nejjednodušší logistiku, doporučuji využít služeb „dálničních hotelů“, které jsou v Anglii levné a hlavně pomohou minimalizovat čast nutný pro dopravu na nádrže.

Pokud preferujete ubytování v klasickém ostrovním stylu, pak musíte vyzkoušet místní ubytování typu B&B (Bed & Breakfeast), pod kterým se skrývá nocleh v soukromých penzionech s vydatnou snídaní, která vám zajistí dostatek energie na značnou část dne. B&B najdete v každém městě, městečku, ale často i na venkově.

Velmi jednoduché je rezervování ubytování přes server Booking.com a nebo nějakou podobnou službu ve Vámi preferovaném jazyce.

Pro dopravu mezi ubytováním a místem pro rybolov je nejjednodušší volbou pronájem auta v půjčovně, a to přes některou z mezinárodních firem jako například Sixt, Herzt nebo můžete automobil objednat přes praktické "srovnávače cen" - např. carflexi.com nebo jiné. Půjčovné v Anglii není až tak drahé a především náklady vždy můžete podělit mezi všechny účastníky výpravy. Doporučuji raději vzít auto trochu větší, protože vybavení na jezerní muškařinu často vyžaduje objemnější zavazadla a je lepší mít v autě i trochu životního prostoru i pro cestující a ne pouze místo pro zavazadla.

Asi nemusím připomínat, že v Anglii se jezdí na rozdíl od zbytku Evropy po druhé straně silnice, tudíž je třeba dbát na tento fakt zřetel, především pokud s tím nemá ani jeden z řidičů žádné zkušenosti a určitě zvažte si automobil v půjčovně připojistit.

Tip: Do Anglie se vždy snažíme jezdit v sudém počtu rybářů (muškaření z lodi je nejlepší vždy ve dvou). Pokud jedete ve dvou lidech, pak stačí objednat malé auto typu Opel Corsa, ve čtyřech lidech budete potřebovat větší vůz s dostatečnou kapacitou kufru pro čtyři větší zavazadla.


Lodě na nádrži Grafham

Rezervace lodí

Jeden z hlavních důvodů, proč jezdíme do Anglie je muškaření z lodi a v této věci je dobré si dopředu lodě objednat, především o víkendu na vás již loď bez rezervace zbýt nemusí. Také se tím vyvarujete situaci, kdy přijedete na revír na slepo a až na místě se dozvíte, že se na nádrži konají rybářské závody a tudíž, že rybařit ten den musíte prostě někde jinde. Rezervace lodí se ještě nedávno prováděla telefonáty na místní nádrže, nyní je u větších revírů možnost (vlastně nutnost) objednávat lodě online.

Při rezervaci lodí je dobré si ověřit, zda loď je vybavená padákem a podběráky, pokud ano, tak můžete ušetřit trochu prostoru ve vašich zavazadlech. V posledních letech se stává toto vybavení standardem a může za to především invazivní blešivec (killer shrimp), který se v UK v posledních letech šíří a podle expertů je to i pomocí špatně schnoucího rybářského náčiní, které rybáři používají na více revírech a tím blešivce přenášejí.


Jezerní muškařský prut Primal Raw

Vybavení pro rybolov

Dobrá zpráva je, že u každé větší nádrže, kde se muškaří, je většinou rybářská chata s obchodem, který je často mnohem lépe vybavený sortimentem pro jezerní muškaření než většina českých kamenných i internetových obchodů. Ale pokud nechcete vybavení podcenit, zde je základní seznam věcí, které je dobré si na výlet do Anglie zabalit:

2 muškařské pruty (AFTMA 6-7 v délce 9,6 až 10 stop)

naviják s náhradními cívkami s následujícími šňůrami:

minimum výběru muškařských šňůr: plovoucí, intermediální, potápivá

optimum výběru šňůr: plovoucí, hoover, intermediální, potápivá, Di 7

maximální výběr šňůr: cokoliv vás napadne přidat optimálním výběru: např. šňůru plovoucí s potápivým koncem, různé stupně potápivosti intermediálních a potápivých šňůr atd...

fluorocarbonové vlasce (0,18 – 0,24 mm)

velká krabice s jezerními muškami

podběrák s dlouhou násadou (pokud není součástí vybavení lodi)

padáková kotva (pokud není součástí vybavení lodi)

drobné pomůcky (pean, štípátko, odmašťovač vlasce atd...)

jezerní muškařskou tašku (nepromokavou včetně nepropustného dna)

polarizační brýle

opalovací krém


Nepromokavé oblečení je nutností.

Oblečení

S oblečením není potřeba nic moc vymýšlet, hlavně je potřeba dodržet dvě hlavní zásady: raději více vrstev (stejná pravidla jako pro každou outdorovou aktivitu) a především od hlavy až k patě mít k dispozici voděodolnou (nepromokavou) variantu oblečení.

První zásada je důležitá z důvodu, že v Anglii se rychle mění počasí a při rybaření z lodi, kdy jste často i několik desítek minut od rybářské chaty nebo vašeho automobilu, je dobré mít s sebou oblečení na různé situace. Na lodi je často výrazně chladněji než při muškaření ze břehu a také změny teplot (například při západu slunce nebo při větrném počasí) jsou na vodě mnohem citelnější. Ochranu proti dešti snad není potřeba připomínat, jen pro jistotu uvádím, že kromě kvalitní bundy je potřeba mít stejně kvalitní nepromokavé kalhoty a také boty.

Při jasném počasí nepodceňte také ochranu před sluncem, kvalitní UPF tričko nebo rybářská košile, kšiltovka, šátek, popřípadě i rukavice vás ochrání proti nepříjemným popáleninám. A samozřejmě opalovací krém.


Napodobenina larvy šidélka

Mušky

Pokud máte v krabičce pouze mušky na řeku, pak budete muset svůj arzenál mušek výrazně rozšířit. Ale dobrá zpráva je pro ty, co muškaří na našich domácích jezerech, protože většina mušek vám bude fungovat i v Anglii. A hlavně se nestresujte, pokud kvalitní jezerní mušky nemáte, vždy je můžete dokoupit přímo u vody v rybářské chatě, děláme to tak běžně, přestože máme plné krabičky...

Uvedu výběr nejdůležitějších mušek pro lov duháků v Anglii.

Bloby - mušky milované i zatracované. Ale každopádně především na vysazené ryby je oranžový blob superúspěšná muška. Lovíme s Bloby různými způsoby, ale nejčastěji na rychle stahované potápivé šňůře.

Lury - především z kraje sezóny jsou lury velmi úspěšné mušky. Je dobré mít lury v základních barvách – černá, bílá, oranžová, olivová. Vzorů a kombinací je opravdu hodně.

Damsels - při líhnutí vážek a šidélek jsou tyto především olivové vzory rybami často preferovány.

Boobies – mušky s pěnovýma očima a ocáskem z peří marabou. Lovíme s nimi v různých hloubkách na všech druzích šňůr především podle toho, v jaké hloubce jsou ryby aktivní.

Pakomáři – pro mnohé jeden z nejhezčích způsobů lovu na jezerech. Vyzkoušejte například lov s třemi pakomáry na dlouhém návazci.

Diawl Bachs (Ďáblíci) – drobný lehký vzor, který máme nejčastěji na jednom z přívěsů.

Cruncher – další oblíbený vzor, který představuje univerzální napodobeninu různých nymf.

Potírek – koncem sezóny se pstruzi soustředí na lov potírku a proto bílé vzory napodobující drobný potěr různých druhů ryb fungují skvěle.

Shuttlecocks - suchá muška pro situace, kdy ryby vysrkávají vylíhnutý hmyz z vodní hladiny

Typů mušek je samozřejmě mnohem více (třeba tiplice, napodobeniny plžů, patentek atd.), ale úplný výčet je již mimo rozsah tohoto článku a navíc ve většině případů se stejně loví na typy mušek, které jsem uvedl výše. Při výběru mušek na konkrétní den se určitě zeptejte v rybářské chatě, zdali nejsou nějaké konkrétní speciality na daný revír nebo pro aktuální podmínky.


Duhák z Grafhamu

Kdy vyrazit?

Na některých revírech se v Anglii rybaří celoročně, většina velkých nádrží zahajuje během jara (březen), ale asi nejlepším obdobím jsou měsíce květen a červen. Možné je vyrazit i během letních měsíců (červenec, srpen), zvláště pokud míříte k horským jezerům, ale vlastně v celé Británii nejsou léta tak horká jako na kontinentě a díky častým změnám počasí může být zajímavý i letní rybolov. Dobrými měsíci pro jezerní muškaření jsou i září a říjen.

Pokud se chcete na chytání na jezerech trochu více teoreticky připravit, pak nejobsáhlejší domácí publikací je knížka Karla Křivance – Základy jezerního muškaření. Desítky knížek jsou i v angličtině a také je možné shlédnout nějaké DVD a dobrým zdrojem informací je i youtube. Ale já doporučuji, zanechte čtení a začněte organizovat cestu na ostrovy. Uvidíte, že ta zkušenost bude stát za to!

Odkazy na užitečné zdroje

Největší rezervační server pro ubytováníwww.booking.com

Síť dálničních hotelů v Anglii:

Premier Inn: https://www.premierinn.com/

Holiday Inn: https://www.holidayinn.com/

a mnoho dalších...

Revíry:

Revíry Anglian Water (Rutland, Pitsford, Grafham, Ravenstorpe)

https://anglianwaterparks.co.uk/fishing

Revíry Bristol Water (Blagton, Chew, Barrow Tanks)

https://www.bristolwaterfisheries.com/fly-fishing

Revíry Waterside Parks (Derwent, Hanningfield)

https://www.watersideparksuk.com/fishing/

Draycote Water

https://www.flyfishdraycote.co.uk/

Eyebrook

https://www.flyfisheyebrook.co.uk/

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva