Váh u Ružomberoku | Muškaření na Slovensku | CzechNymph.cz

🌟 S námi vánoční dárky pod stromeček stihnete! 🎁🎄 Objednávky do 19. 12. stihneme s PPL, GLS a Zásilkovnou. 🚚 Osobní vyzvednutí + Elektronické kupony do 23. 12.! ✊🤩

>Home>Články>Revíry>Řeka Váh u Ružomberoku, Slovensko

Řeka Váh u Ružomberoku, Slovensko

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Pavel Adamovský

Poprvé na Váh? Neváhejte! Nový článek, ve kterém najdete užitečnými tipy pro první návštěvu této velké řeky s muškařským prutem!


Trvalo nám to více než dvě muškařská desetiletí, ale konečně jsme zrealizovaly muškařský výjezd na zřejmě nejvýznamnější řeku pro muškaření u našich východních sousedů. Naším cílem bylo pokoření Váhu v okolí městečka Ružomberok. Je mi jasné, že českých expertů na tuto vodu je u nás hodně, především mezi Moraváky, takže mojí ambicí je popsat základní fakta především pro ty, co také ještě váhají, jestli na Váh také někdy nevyrazit.

Váh v okolí Ružomberku má pro Čechy několik výhod. Za prvé to sem není zas tak daleko (z Prahy při normální dopravě cca 6 hodin), za druhé se jedná o větší pstruhovou vodu, kterou v naší domovině nenajdete, za třetí je zde dobré zarybnění pstruhem i lipanem, za čtvré jsou ceny za povolenky pro cizince rozumné a za páté na Slovensku je prostě hezky.

Velmi dobré měsíce pro muškaření na  Váhu jsou srpen a září, ale sezóna pro muškaře je zde samozřejmě mnohem delší (pstruhová sezóna od 16. dubna do konce září a lipanová sezóna od června až do konce roku). My jsme, zblblí dogmatem večerního sběru chrostíků, přijeli v červnu a to podle místních ještě ideální podmínky pro muškaření nejsou. Ale každý měsíc má své kouzlo i své odlišnosti a ryby se dají nachytat během celé sezóny.

Důležitým faktorem pro muškaření na Váhu je stav vody. Váh v Ružomberku je větší voda a při vyšším stavu vody je nebroditelný. Stav vody je dobrý sledovat online (www.smhu.sk) a zajímavé chytání začíná být, když se ukazatel Váh v Bešeňové dostane pod 60 cm. Muškařit se samozřejmě může i za vyššího stavu vody, ale pak je to spíše takové ohazování míst ze břehu, než muškařina, kvůli které na Váh chcete jet.

Výhoda Ružomberku je, že v případě vysoké vody na Váhu je možné rybařit na přítoku Revúca, což je krásná horská říčka tekoucí údolím na pomezí Vysoké Fatry a Nízkých Tater, plná pstruhů a lipanů. Další možností je také zkusit štěstí na vyrovnávače v Bešeňové, známém to revíru pro lov potočáků a duháků ze břehu.

Malou místní komplikací je rozdělení řeky na různé typy revírů – pstruhový chyť a pusť, pstruhový chyť a žer, lipanový chyť a pusť a lipanový chyť a žer. Ne, že by vadilo přímo to rozdělení, ale spíše to, že na každý úsek platí jiná povolenka. Ta není drahá, ale je trochu nepohodlné spekulovat každý den, na jaký revír jít a každý den si chodit pro povolenku. Zvláště pokud chcete chytat Chyť a pusť všude, pak je to zbytečná byrokracie a raději bych zaplatil o pár EUR více a  mít možnost lovit na celém úseku. Povolenky jsou ale jednoduše k zakoupení buď v rybářském obchodě Thymallus v Ružomberku a nebo v hospodě v Ivanchové a cena denní povolenky byla v roce 2015 15 EUR. Aktuální informace najdete snadno na stránkách místní organizace: www.srzruzomberok.eu.


Co mohu z vlastní zkušenosti na Váhu doporučit, je využití služeb průvodce. Pokud řeku neznáte, tak průvodce je investice k nezaplacení. Sami jsme se přesvědčili, že na velké řece se místa i ryby hledají obtížněji a kvalitní průvodce vaši křivku učení výrazně urychlí. Navíc se dozvíte spoustu důležitých informací o řece, rybách, muškách a později během dne i o dobrých hospodách a pak i místních pikantních historkách o muškaření a životě vůbec.

Další poznámku je nutné udělat u vybavení. Pokud jste měli stejně jako já pocit, že svůj pětkový prut dáte do bazaru, protože v Čechách si na něj již nechytáte, tak ještě počkejte. Váh totiž vyžaduje trochu těžší výbavu než většina našich řek. Dnešním standardem na Váh je prut čtyřkový, zkoušel jsem i trojku, ale při zdolávání větších pstruhů i lipanů jsem z toho neměl dobrý pocit. Mnohem lepší to bylo s pětkovým prutem, se kterým se dá streamerovat, nymfovat i chytat na sucho, což jsou základní metody pro chytání na Váhu. Při výčtu muškařských metod nemohu nezmínit lov na pupy, který jsem již tak trochu pozapomněl, ale který je na Váhu stále pouplární a účinný.

Váh, který je pro našince zajímavý svojí velikostí, stojí v porovnání s českým řekami vysoko i co se týče zarybnění. Pravidelně se dosazuje potočák, duhák i lipan a všechny tyto ryby se dají ulovit i v kapitálních velikostech. S kolegou jsme na úseku Chyť a pusť v Ružomberku chytali asi dva týdny po vysazení a můj první pocit byl, že ryb zde bylo vysazeno až příliš. Na druhé straně na jiných úsecích jsme se museli vytáhnout všechny naše tajné zbraně, aby jsme pár ryb ulovili. Kromě výše zmíněných ryby můžete narazit na Váhu i na hlavatku a bílou rybu, což činí muškaření pestřejší a tudíž ještě zajímavější.

Výběr mušek na Váh není příliš složitý – ze začátku sezóny streamer (klasické zonkerové vzory), v průběhu sezóny tungstenové nymfy, blešivci a CDC mušky (chrostík, jepice). Jak jsem již zmínil, je dobré mít i pár vzorů pup. Jedinou místní specialitou jsou slovenské zátěžovky, které jsou dobré mít pro úseky s hlubokými tůněmi nebo proudy. Jejich využití jsme kdysi popsali v článku Slovenské zátěžovky. Mnozí z vás namítnout, že zátěžovky již nemají nic společného s muškařením, ale o jejich účinnosti po vyzkoušení na Váhu nebudete pochybovat.

Velkou výhodou celé oblasti okolí Váhu je, že je snadné sehnat ubytování hned kousek od vody za dobré ceny. Takže komu se nechce na Váh jet autem, může skočit v Praze na Pendolino, v Žilině se začít převlékat do broďáků a za chvíli v Ružomberoku několik kroků od stanice začít rybařit.

Takže pokud ještě váháte, tak radím: Přestaňte a honem na Váh. Jsem přesvědčený, že si řeku zamilujete!

Kontakt na doporučeného průvodce: Peter Ďurišík, email: [email protected] nebo Facebook: https://www.facebook.com/peter.durisik?fref=ts

Odkaz na muškařské závody pořádané na Váhu: www.bigriverrace.com

Odkaz na místní rybářskou organizaci: www.srzruzomberok.eu

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva