Pár rad k nacvičení házení | Muškaření | CzechNymph.cz
>Home>Články>Techniky>Pár rad k nacvičení házení

Pár rad k nacvičení házení

Kategorie: Muškařské techniky | Autor: Bohumír Šumský

Rady jak se naučit házet muškařskou šňůrou.

Držení prutu ukazovákovým způsobem

Tento článek je částí seriálu Nebojme se muškaření, který byl poprvé uveřejněn v letech 2000 - 2002 v časopise Rybářství.

1. Neučte se házet zastaralými způsoby, jak se mnohde ještě radí a dělá, ale zkuste to tak, jak vám radím dnes.

2. Držte prut skutečně tak, jak vám radím já, tzv. „ukazovákovým způsobem“. Palcové držení (palec dopředu) vede k mnoha chybám. Ukazovák nahoře a konec prutu opřený o předloktí vám totiž zabrání, abyste házeli jen kýváním zápěstí, nebo jen kýváním předloktí (systém stěrač), což jsou staré způsoby, které často vedou k základní chybě: prut je sklápěn příliš vzad, muškařská šňůra se propadá vzadu na zem a švih vpřed nejde správně načasovat.

3. Správnému natažení šňůry vzadu za tělem mírně šikmo vzhůru a načasování hodu vpřed věnujte nejvíce pozornosti.

4. Na konec šňůry připevněte pro nácvik (nejlépe pomocí rychlospojky) asi metrový návazec z vlasce cca 0,30 mm, na konec návazce přivažte místo mušky malinký kousek staniolu nebo tkaničky.

Způsob správného nahazování 5. Najděte si volné prostranství s nízko posečenou travou. Vysoukejte asi 5 - 6 m šňůry před špičku prutu na zem, pěkně ji dopředu i s návazcem napněte. Paži, ve které držíte prut, mějte jen mírně pokrčenou, téměř napnutou vpřed, vodorovně se zemí. Prut držte pevně, ale ne křečovitě v prodloužení paže také vodorovně se zemí. Aby vám šňůra neklouzala z navijáku a abyste ji mohli i později správně ovládat, přidržujte ji prostředníkem na rukověti prutu. Šňůru mezi prostředníkem a navijákem ještě trochu povytáhněte a vzniklou smyčku držte volnou rukou někde před bokem.
Fáze I: Nyní dynamickým, postupně zrychlovaným pohybem celé ruky až z ramene táhněte za prut tak, abyste loket vedli podél boku a zdvihli až do výšky ramene (jako byste se chtěli napřáhnout k hodu kamenem). Předloktí zůstane ohnuté v o něco větším než pravém úhlu mírně šikmo od těla a mírně šikmo vzad. Prut směřuje v prodloužení předloktí nahoru (asi 30° do strany a 30° vzad od rovin vašeho postoje). Zde pohyb plynule zastavte. Počkejte, až se šňůra, která byla vytažena prutem na cestu vzad, za vámi ve vzduchu pěkně od špičky prutu natáhne (ucítíte v ukazováku tah šňůry vzadu do prutu, jakoby šňůra chtěla ještě letět dozadu a mírně nahoru ). Ve chvíli, než začne ztrátou energie propadat dolů, proveďte pohyby fáze II. Správné načasování začátku fáze II je klíčovým bodem.

Stop pozice

Fáze II: Proveďte stejně dynamický a zrychlovaný tah prutem po přímce dopředu, jako byste chtěli klepnout dlaní do něčeho, co je před vámi asi ve výši vašeho čela a na délku téměř natažené ruky. Zde pohyb zastavte. Volně a plynule popusťte loket níž a sklopte předloktí a prut do výchozí polohy.
Při správně provedených obou fázích hodu a správném načasování začátku pohybu vpřed šňůra i s návazcem před vámi klesne na zem pěkně natažená. Až se vám to alespoň 50 X za sebou dobře povede, zkuste v konci fáze II nesklápět předloktí k zemi, sledujte šňůru, a až bude vepředu ve vzduch vodorovně natažená, spustě loket jakýmsi obloučkem mírně dolů a plynule navažte pohyby fáze I. Když rytmicky, dynamicky a přitom nenásilně udržíte bez dotyku země asi 10 m šňůry v pohybu ve vzduchu alespoň půl minuty, aby se nepropadala vzadu ani vpředu, máte základy hodů za sebou. Příště poradím, jak se dále dovybavit, abychom se mohli vydat s muškařským prutem na ryby.
Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva