Lov s mikronymfami | Muškaření | CzechNymph.cz
>Home>Články>Techniky>Jak na lov s mikronymfami?

Jak na lov s mikronymfami?

Kategorie: Muškařské techniky | Autor: Pavel Adamovský

Základní tipy pro lov s mikronymfami.

Mikronymfy

Pod tlakem z okolí (kolegové rybáři, nízké stavy vody a stav zarybnění) začínám postupně podléhat současným trendům a sháním do své muškařské výbavy vše lehčí, menší a jemnější. Dvojkový muškařský prut a 0,08 mm vlasce již nějaký ten pátek vlastním a dalším nezbytným krokem se ukazují miniaturní mušky. Letos na jaře jsem si objednal pár vzorů mikronymf z dílny Mirka Málka. Poté, co jsem obdržel kolekci mušek od Mirka, tak jsem se trochu zhrozil z faktu, že nevím, jak s tak malýma muškama vlastně naložit. Mirek mi doporučil jednoho kolegu, který má s chytáním na mikronymfy velmi dobré zkušenosti (ale který si nepřál být jmenován), takže má otázka našla ihned toho pravého adresáta. V následujícím textu jsou zkušenosti s chytáním na mikronymfy, doufám, že se mohou hodit... Pokud s vám bude zdát, že věci mohou fungovat i jinak, napište!

Jak na lov s mikronymfami?

V mělkých proudech lze mikronymfy používat dvě v sestavě cca 60 - 70 cm od sebe na vlasci 0,08 - 0,12 podle velikosti ryb a rychlosti proudu. Nahazuji mírně šikmo proti vodě a nechávám splavávat s tím, že v průběhu chodu mušek je můžu i přizvedávat. V pomalých táhlinách a v nadjezí chytám s vel. 18 - 14 proti vodě na delší odhoz a v nadjezí ještě i po vodě s pomalým stahováním mušek. Mušky jsou od sebe proti vodě cca 70 - 80 cm a v nadjezí až 100 - 120 cm.

Rád používám koncovou mikronymfu a nad ní lehčí mouchy (mokré, kukly nebo i horní suchou). Lov je atraktivnější a není to pravá krátká nymfa. Nejmenší mikronymfy č. 18 používám rád na podzim vazané ze CDC na lipany. Chytám s nimi zpravidla po vodě a nabízím je stoupajícím lipanům, které je jako stoupající a zároveň jako klesající rádi berou.

Velmi dobré výsledky mám i s tzv. brázděnou mikronymfou, kde také používám velmi malé vzory zvláště při malé a průzračné vodě. Mušky se nemusí vázat nijak složitě, mnoho vzorů do rychlých toků nemusí mít ani nožky, pouze štěty a hrudní pochvičku.

Naopak při chytání v klidné a pomalu tekoucí vodě dávám přednost nožkám či štětům z měkkého peří, které krásně pracuje. Barevné varianty každý rybář může vyzkoušet podle svého gusta, ale základní odstín černé, špinavě béžové (březnovkové), olivové a hnědé (bažantí ocas) by neměl v krabičce jak zkušeného, tak i začínajícího rybáře určitě chybět.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva