Lov štik muškařením | Štika na mušku | CzechNymph.cz

🌟 S námi vánoční dárky pod stromeček stihnete! 🎁🎄 Objednávky do 19. 12. stihneme s PPL, GLS a Zásilkovnou. 🚚 Osobní vyzvednutí + Elektronické kupony do 23. 12.! ✊🤩

>Home>Články>Ryby>Lov štik muškařením

Lov štik muškařením

Kategorie: Ryby lovené na mušku | Autor: Hans van Klinken

Hans van Klinken předává své zkušenosti z lovu štik na umělou mušku.

Chytat štiky na mušku je něco výjimečného. V některých zemích je lov těchto ryb nesmírně populární, zatímco v jiných o něj není téměř žádný zájem. Jsem si jistý, že v některých zemích je to také otázka dostupnosti místních druhů ryb. Muškaření v Holandsku je trochu jiné než ve většině okolních zemí. Když se chceme věnovat našemu skvělému sportu, často lovíme muškou cejny, okouny, štiky, plotice a perlíny. V malých soukromých rybnících nebo ve známých velkých nádržích máme sice vynikající možnosti lovu pstruhů duhových, ale protože v našich řekách nejsou žádní divocí pstruzi nebo lipani, musíme za těmito žádanějšími druhy ryb cestovat do zahraničí.


Tato malá štika přišla na suchou mušku při lovu pstruhů v jezeře (Yukon, Kanada).

Mám rád muškaření na štiky v nizozemských „polderech“, ale pokud chcete zažít opravdu skvělý lov štik, musíte se vydat do Dánska, Švédska, Finska, Irska nebo Kanady. Existuje mnoho dalších zemí, které vám mohou nabídnout dobrý rybolov štik, ale obvykle muškaři necestují do zahraničí pouze kůvli úlovkům štik. V Holandsku začalo mnoho lidí lovit štiku koncem podzimu nebo dokonce v zimě. Každý rok, od začátku listopadu do pozdní zimy, dostávám několik dopisů od přátel, kteří popsali své nájezdy na štiky, jakmile skončila sezóna pstruhů. Několik z těchto jedinců jsou muškařští fanatici, ale byl jsem ohromen, když jsem zjistil, že místo mušky použili návnadové rybičky nebo třpytky, aby chytili štiku! Osobně si myslím, že chytání štiky na mušky je mnohem působivější a krásnější metodou než lov pomocí přívlačového prutu a ve skutečnosti není o nic obtížnější.

Lov štiky může být fantastickým sportem a muškaření na štiky je skvělou alternativou, když je pstruhová sezóna skončila. Štika je velmi silná ryba, která při zdolávání někdy dělá z vody úžasné skoky. Často berou štiky mušku neuvěřitelnou rychlostí a násilím.

Během podzimu, když se počasí začíná měnit, se voda vyjasní, vodní trávy odumřou a řasy zmizí. Díky tomu je podzim a zima nejoblíbenějším obdobím lovu štik ve střední Evropě. Když jsou koberce vodní trávy pryč, je najednou méně míst, kam se štika může skrýt a proto je tohoto mistra kamufláže mnohem snazší vidět. V arktických oblastech je situace velmi odlišná. Tam je voda křišťálově čistá po celý rok a v létě je obvykle nejlepší čas najít velkou štiku v teplejších mělkých vodách. Když čekají ve svých tajných stanovištích, snadno se k nim dostanete i s muškou. První jarní měsíce také mohou nabídnout úžasný rybolov štik, ale v této době většina rybářů štiky neloví, protože se jedná o období tření.

Muškaření na štiky je stále docela nový sport, a to i zde v Holandsku. Začalo to začátkem šedesátých let a na nejprve jsme používali malé pstruhové streamery jako Mickey Finn, Gray Ghost, Missionary a Chief Needabey. Od té doby se však naše techniky a metody dramaticky změnily. S touto změnou došlo také k významné změně vzorů mušek, které používáme. Pevně ​​věřím, že zkušenosti několika nizozemských rybářů při lovu štiky v zahraničí měly obrovský vliv na vývoj těchto vzorů. Ad Swier, který hodně loví štiky po celé Evropě, výrazně zvýšil popularitu lovu štik pomocí muškařské udice.

Barvy, velikosti a háčky

Červená, žlutá, oranžová, růžová a bílá jsou stále nejoblíbenějšími barvami při výběru mušek na štiky. Barevně není v dnešních vzorech velký rozdíl od barev mušek, které jsme dříve používali. Co se radikálně změnilo, je velikost mušek nebo nástrah, které dnes používáme pro lov štik. Mnoho dnes používaných vzorů má délku 15 až 20 cm (7,8 ") nebo dokonce větší. S velkými vzory byly také stále častěji používány velké trubičkové mušky s jednoháčky. V posledních letech se staly stále populárnějšími i velké tandemové mušky. Možná vás pobaví, že kvůli všem těm peříčkům, srstím a syntetickým materiálům, které se na tyto obrovské štikové mušky používají, často označujeme naše holandské štikové streamery jako "poloviční kuřátka (half chickens)". Nikdy nepoužíváme trojháčky ani dvojháčky, protože téměř každou ulovenou rybu pustíme. Používáme také buď háčky bez protihrotů, nebo háčky se zamáčknutými protihroty. Nový bezprotihrotový háček na štiky, speciálně navržený Ad Swierem a vyráběný firmou Partridge, je jistě jedním z nejlepších háčků, které jsou dnes na trhu k dispozici.

Neuvěřitelná síla

Od té doby, co jsme začali používat mnohem větší mušky, je nejpozoruhodnějším výsledkem velmi vysoká hmotnost lovených štik. Rekordní štika ulovená na mušku v Holandsku má téměř 10 kg (22 liber) a moje největší štika, ulovená na řece Guden A v Dánsku, vážila přes 10 kg. V posledních několika letech jsem lovil velké severní štiky (Great Northern Pike) na Yukonu. Jsou to největší a nejsilnější štiky, jaké jsem kdy chytal. Za 30 let muškaření jsem při lovu štik v Kanadě zlomil svůj první prut. Stalo se to, když jsem zdolával velkého severáka, na kterého vzápětí zaútočila ještě větší štika! Můj prut nebyl schopen zvládnout sílu té obrovské útočné síly.


Holandské štikové streamery jsou známé spíše jako "poloviční kuřata".

Nahazování s velkými muškami

Nahazování těchto obrovských mušek není vůbec snadné a musíte k němu použít těžké pruty dimenzované na 7, 8, 9 nebo dokonce 10 AFTMA. Je škoda, že se s těmito těžkými pruty ztrácí část požitku při zdolávání ryb, ale u opravdu velkých mušek není jiná možnost. Rychlost nahazování se musí také zpomalit, aby se muška a návazce mohly řádně natáhnout. Jedno varování: nahazování těchto "polovičních kuřat" může být poměrně nebezpečné, zejména pro začátečníky. Ochrana očí a dobrá tlustá čepice musí být považovány za základní bezpečnostní vybavení. Také bych doporučil, abyste při začátcích tohoto druhu lovu nikdy nelovili sami a vždy používali háčky bez protihrotů!

Pruty na štiky

Posledních 10 let jsem vždy používal pruty o délce 9 nebo 9 a půl stopy na 7 nebo 8 AFTMA, které byly vybaveny šňůrami s potápivým koncem. Mnoho lidí však používá také plovoucí nebo plně potápivé muškařské šňůry. Já sám nerad používám pro lov štik prut o AFTMA 10, ale když už používám plovoucí šňůru, považuji to za nezbytné. Důvodem, proč jsem začal používat šňůry s potápivým koncem, je především to, že jsem mohl použít mnohem lehčí prut. Není snadné najít ideální prut pro lov štik, ale při použití silného prutu AFTMA 7 je lov mnohem vzrušující a příjemnější.

Šňůry s potápivým koncem

Protože při lovu štik používám většinou muškařské šňůry s potápivým koncem, navrhl jsem velké mušky tak, aby se potápěly velmi pomalu. Osobně dávám přednost mušce, která plave, a to je pro mě druhý důležitý důvod, proč používám šňůry s potápivým koncem. "Plovoucí" muška v kombinaci s potápivou šňůrou nebo šňůrou s potápivým koncem vám poskytne neuvěřitelnou akci. Při silném tahu je možné u mušky vyvolat velmi účinnou potápivý i stoupající efekt. Ve stojaté vodě je nejlepší metodou poměrně rychle stáhnout šňůru, ale nechat si mezi tahy pauzu, abyste dosáhli stoupajícího efektu mušky. V mělké vodě přitahuji šňůru vždy mnohem rychleji. To nepředstavuje problém, protože v teplejší vodě jsou ryby ochotnější na nástrahu reagovat.


Ina with a nice little pike caught on a half chicken.

Mobilní materiály

Dnes jsou naše vzory štik vázány převážně z velmi pohyblivých vázacích materiálů, jako je marabu, spectraflash, křišťálové vlasy, dlouhé měkké vlasy, měkká syntetická vlákna a velmi dlouhá sedlová pera. S těmito materiály se zdá být akce mušky pro ryby mnohem atraktivnější než s méně pohyblivými materiály, které se používaly dříve. Nejlepším materiálem, který jsem doposud pro vázání mušek pro lov štik objevil, jsou syntetické materiály smíchané s dlouhými vlákny chlupů ledního medvěda, které jsou bohužel ve většině zemí nelegální.

Ocelové lanko a háčky bez protihrotů

Pro lov štik není monofilový návazec příliš dobrou volbou, protože zuby štiky ho snadno přeříznou. Všem bych doporučil používat mezi muškou a návazcem ocelové lanko. Osobně používám velmi chytrý systém drátěného návazce, který vyvinul jiný Holanďan a distribuuje ho firma Tackle Trends. Také raději používám háčky bez protihrotů. Pokud se lanko nebo návazec přetrhne, ryba se háčku bez protihrotů stejně poměrně rychle zbaví. Vím o jedné situaci, kdy se ryba zbavila háčku za pouhých 5 minut. Díky háčkům bez protihrotu je také mnohem snazší rybu pustit.

Zkušenosti od řeky

Na začátku osmdesátých let jsem žil a pracoval v severním Německu a často jsem jezdil do Dánska na ryby. Většinou jsem lovil pstruhy a lipany, ale někdy, když se počasí zhoršilo, jsem lovil i štiky. V té době jsem také používal plovoucí šňůry, ale v rychle tekoucích dánských řekách bylo velmi obtížné prezentovat mušku ve správné hloubce. To se stalo mým třetím důvodem pro přechod na šňůru s potápivým koncem. Byl to jediný způsob, jak dosáhnout správné akce mušky v požadované hloubce. Po mnoha pokusech a omylech jsem našel velmi účinnou říční techniku, která dokonale funguje na většině dánských řek. Obvykle pouštím mušku uprostřed řeky a pak ji nechávám unášet velmi blízko břehu, než ji krátkými tahy vedu zpět proti proudu. S muškou si hraji v blízkosti hlubokých děr a mezi plevelem a travnatým porostem. Je velmi důležité, abyste s muškou lovili celou cestu zpět směrem k sobě, protože štiky často na mušku zaútočí na poslední chvíli přímo pod špičkou prutu.

Foto Hans a Ina van Klinkenovi.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva