Muška jménem Blob je se stala hitem na přelomu tisíciletí. Článek o tom, co to vlastně Blob je, jak se na něj chytá a jak se váže.
Muška jménem Blob je jedněmi zatracována a druhými opěvována. Někoho může napadnout i otázka, zda se ještě vůbec jedná o umělou mušku. Pro většinu muškařů je však zřejmě rozhodující účinnost nástrahy a právě touto vlastností Bloby mnohé klasické i moderní vzory často předčí.
Slovo blob má v angličtině několik významů. Prvním z nich je kulička nebo hrudka, druhým je barevná skvrna nebo barevný cákanec. Významy dosti odlišné, ale podíváte-li se na to, jak muška Blob vypadá, musíte uznat, že oba jsou dosti výstižné.
Blob je “mladá” muška a byla objevena na přelomu tohoto tisíciletí anglickými muškaři na Rutland Water. Její sláva se však začala šířit až v roce 2001, kdy se tento jednoduchý vzor stal jasnou jedničkou během závodní sezóny ve zmíněném roce. Podstata chytání s Blobem byla taková, že se lovilo s jasně fluorescentní muškou na horním přívěsu. Blob měl rybu vyprovokovat k záběru buď na sebe sama nebo na další vzor na konci návazce (druhý Blob nebo jiná muška). Nejefektivnější metodou se ukázalo chytání s rychle potápivou šňůrou. Nahození se musí provést co nejdále, pak se nechá šňůra vyklesat do požadované hloubky a začne se stahovat tak rychle, jak jen to fyzická zdatnost rybáře dovoluje. Rychlost stahování je klíčová především při lovu z driftující lodě, kdy musíme vzít v úvahu navíc rychlost, se kterou se loď pohybuje. Čím rychlejší drift je, tím pomaleji se při stejné rychlosti stahování muška ve vodě pohybuje (Angličané chytají zpravidla ve směru driftu). Toť vše k technice lovu.
V krátké historii Blobů mají své nezastupitelné místo i čeští muškaři. Nyní cituji Steva Partona z Nottinghamu: “Blob se také používá technicky nedovolenou metodou (myšleno nedovolenou při závodech), kdy se muška nechá vyklesat přímo pod lodí, za kterou se potom vleče, přičemž je oživována občasným přitažením. Tato metoda byla "vynalezena" hostujícími českými muškaři a okamžitě převzata místními muškaři, o kterých bych předpokládal, že budou o metodě vědět víc...”
A nyní něco o samotné mušce. Navázání Bloba je hračka i pro začínající vazače. Budeme potřebovat těžký mokrý háček č.10, kaktusovou šenylku na tělíčko, fluorescentní hedvábí na koneček, perleťové Flashabou a vázací niť. Postup je pak následující:
1) Háček připevníme do stojánku a navážeme vázací niť.
2) K háčku připevníme vázací nití cca 6 vláken perleťového Flashabou tak, aby vlákna vyčnívala směrem dopředu.
3) Navážeme koneček z fluorescentního hedvábí nebo podobného materiálu a ovineme háček vázací nití směrem k očku.
4) Vezmeme asi 5 cm kaktusové šenylky, seškrábneme cca 5mm jejího jádra a připevníme ji k háčku v těsné blízkosti očka.
5) Nalakujeme ramínko háčku a obmotáme šenylku směrem k obloučku háčku a potom zpět směrem k vázací niti.
6) Rozdělíme vlákna Flashabou, otočíme směrem zpět a připevníme vázací nití tak, aby směřovala podél tělíčka mušky.
7) Dokončíme hlavičku mušky několika oviny nitě, zalakujeme a muška je hotova.
Nejoblíbenější barva u Blobů je fluorescentní oranžová, ale je možné použít všechny barvy, které vidíte na obrázku. K vidění jsou i vzory s ocáskem z peří marabu.
Jedna poznámka na závěr. Slovíčko blob má ještě jeden význam, který jsem vám zatím neprozradil. Používá se v hovorové řeči při jednom, v Anglii velmi populárním, sportu – kriketu. Pokud uslyšíte při kriketovém zápasu něco o blobu, pak to znamená, že jeden z týmů má nulové skóre. Jestliže se rozhodnete Bloby vyzkoušet, tak vám přeji, abyste je měli pouze ve vaší muškařské krabičce a ne na vaší pomyslné rybářské výsledkové listině.