Úryvek z knihy Vázání mušek z peří CDC - o F mušce, jejím autorovi a názorný postup pro vázání.
Uveřejněno se souhlasem Václava Lišky, nakladatelství Agentura Fox.
V roce 1980 přišel Marjan Fratnik se zcela odlišným způsobem používání CDC pírek. Jeho jednoduché a neobyčejně účinné vzory odstartovaly začátek nové éry ve vývoji CDC mušek, asi 50 let po tom, co byl materiál použit poprvé.
Marjan Fratnik se narodil v roce 1919 ve slovinské vesnici Most na Soči. Muškařit se naučil od svého otce a pozorováním dalších zkušených muškařů. Prvního pstruha na mušku ulovil 16. června 1935 a to byl začátek celoživotního okouzlení při putování za pstruhy a lipany s muškařským prutem. Ve třicátých létech používali muškaři ve Slovinsku jednoduché, tradiční anglické mušky. Se všemi se lovilo stejným způsobem, protože nikdo neměl povědomí o tom, že je rozdíl mezi mokrými a suchými muškami. Fratnik pracoval v několika zemích a obchodně cestoval po celém světě. Odešel na odpočinek ve věku 68 let jako vedoucí pracovník mezinárodní společnosti se sídlem v Miláně. Jeho kosmopolitní život mu umožnil rybařit po celém světě, ale vždy se vracel k milovaným domácím vodám ve Slovinsku. I dnes, kdy je mu osmdesát, stále chytá kolem padesáti dnů v roce. Marjan Fratnik je velice vzdělaný muškař a během let navrhl některé velmi dobré mušky. Je nejstarším členem světově známého rybářského klubu Rybiška Družina Tolmin a aktivně se zúčastňuje studií na ochranu pstruha mramorovaného v povodí řeky Soči. Čas od času píše o muškaření do časopisů ve Slovinsku, Itálii a Německu a do slovinské Příručky o muškaření přispěl kapitolou o historii muškaření.
Fratnikova puhovka - F muška (F-Fly)
F muška byla jednou z nejúčinnějších mušek vytvořených v osmdesátých létech a způsobila, že mnoho muškařů objevilo CDC. V roce 1977 si Fratnik koupil výtisk Rindlisbacherovy knihy Der praktische Fliegenfischer, která vzbudila jeho zájem o CDC. Na první obchodní cestě do Švýcarska navštívil Fratnik Rindlisbacherův obchod a koupil několik "Entenbürzelfliegen" (mušek z kachních biskupů) v různých barvách. Byly drahé, ale ukázalo se, že jsou neobyčejně účinné při rybaření. Ovšem po několika záběrech byly zničené a nepoužitelné. Fratnik se rozhodl zabývat se problémem jejich zranitelnosti a po určité době pokusů přišel s vlastní Fratnikovou muškou. Nová muška měla všechny vlastnosti, které hledal. Snadno se dala vázat; byla odolná a dlouho použitelná; byla dobře viditelná a - v neposlední řadě - ukázala se jako neobyčejně účinná.
Nový vzor překonal všechna očekávání a ukázal se jako účinný i na ty nejvybíravější pstruhy a lipany. V červnu 1980 dal Fratnik několik F mušek svému příteli Dr. Božidaru Voljičovi a byl to on, kdo první uveřejnil článek o Fratnikově puhovce ve slovinském časopisu Ribic (Rybář). O rok později sám Fratnik uveřejnil rozsáhlý článek o F mušce v německém časopisu Der Fliegenfischer.
Od té doby získává F muška široké uznání. Vzor je obdivuhodně jednoduchý. Je to pouze háček s několika CDC pírky přivázanými vázací nití a přistřiženými do potřebné velikosti. Tělo je uvázáno z tenké voskované nitě v různých barvách: světlešedá, žlutá, olivová nebo černá. Některé typy mají tělíčko z větviček pera nebo dubbované. Hlavní důvod pro obrovskou popularitu mušky je její udivující lákavost pro ryby. Štíhlé tělo a rozmazaná silueta křídel, kouřově šedá barva a způsob, jak sedí nízko v povrchové blance a velice se podobá hmyzu. F muška se dá s úspěchem použít k napodobení široké škály hmyzu, od malých líhnoucích se a mrtvě narozených jepic k pakomárům a malým chrostíkům.
Dnes už jsou navázány stovky variant F mušky, s různými tělíčky, kroužkováním, barvami a typy háčků. Nezdá se však, že by některý z nich původní vzor vylepšil. Fratnik někdy váže žluté a oranžové F mušky, které jsou lépe viditelné a mohou na příklad zajistit lepší podobu představitelů žlutavých pošvatek.
F-FLY (F muška) Háček: Mustad 94840 velikost 15-20 Vázací nit: 8/0 Tělíčko: Vázací nit Křidélka: Jedno CDC pírko pro háček velikosti 18-20; dvě CDC pírka pro velikosti 14-16; tři CDC pírka pro velikost 12 1. Když jsem si sedl k svěráčku, abych uvázal tuto F mušku, přilétla oknem zlatoočka a usadila se na háčku. Možná že byla také zvědavá na Fratnikovu mušku. Za chvíli odlétla a já jsem mohl pokračovat s vázáním. |
|
2. Naviňte na raménko vrstvu vázacího hedvábí. Fratnik neodstřihuje volný konec, ale používá jej jako "opěrku", aby mohl uvázat tělíčko ze skutečně těsných ovinů. Vraťte se nití zpět k očku háčku. | 3. Použijte dvou nebo tří CDC pírek podle kvality a velikosti háčku. Srovnejte je k sobě. Uhlaďte větvičky palcem a ukazovákem druhé ruky. |
4. V této fázi Fratnik odstřihne konec a přiváže pírka na horní straně háčku, hned za očkem. Já dávám přednost tomu, přivázat pírka na horní straně háčku asi pěti oviny a pak odstřihnout vyčnívající konce. Zatlačte konce pírek od očka nehtem palce a pevně je přivažte. Udělejte dva oviny nití těsně za nimi a mírně je tím vzpřimte. Udělejte úhlednou hlavičku a zakončete ztraceným uzlem. | 5. CDC pírka přiměřeně zastřihněte. |