Mušky anglických závodníků III. | Jezerní muškaření | CzechNymph.cz
>Home>Články>Umělé mušky>Mušky anglických závodníků III.

Mušky anglických závodníků III.

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Milan Hladik

Třetí pokračování článku o muškách z krabiček anglických závodníků.

Český rybář Článek uveřejněn se souhlasem časopisu Český Rybář.

Povídání o lovu na nymfy na anglických nádržích pokračuje v dnešním díle sérií věnované lovu na napodobeniny pakomárů. Opět jsem požádal o několik zkušeností Mike Childse.


Černý pakomár

Nejprve vám popíšu vázání dnešních vzorů. Vybral jsem tři barevné varianty „Glass buzzerů“, česky epoxi pakomárů.

Nejjednodušším je černý pakomár, tělíčko je navázáno z nitě a je kroužkované je zlatou lametkou, hlavohruď je poněkud silnější.

Tento velice jednoduchý vzor je velice účinný a je třeba ho vázat v několika velikostech a na pořádné háčky, protože se na něj dají chytit velké ryby, především na počátku sezóny.


Červený pakomár

Červený vzor má opět kroužkované tělíčko z vázací nitě, hlavohruď je doplněna náznakem křídelních pochev v podobě červené holografické lametky a bílými dýchacími orgány z chemlonu.

Jeho místo je většinou na konci návazce, ale účinný může být kdekoliv.

Vínový vzor je na vázání nejsložitější, neboť kromě křídelních pochev z oranžové lametky a dýchacích orgánů má navíc vytvořeno kroužkování tělíčka z odraného paprsku pera páva. Tomuto spíše letnímu vzoru a patří místo na návazci někde poblíž hladiny. Všechny vzory jsou zality do epoxidu.


Vínový pakomár

A teď již dám slovo Mikovi: „Zájem o lov na pakomáry vzrostl někdy v sedmdesátých létech minulého století a já jsem byl u toho, když jsme začali zjišťovat, čím se vlastně pstruzi v našich nádržích živí. Analýza obsahu žaludků pstruhů ukázala, že dominantní složkou potravy jsou po většinu roku právě larvy a pupy pakomárů. Tak začala cesta hledání správných napodobenin i způsobu lovu na ně. Prvním překvapivým zjištěním bylo, kolik druhů pakomárů v kolika různých velikostních i barevných variantách se v našich nádržích vyskytuje a že prakticky každá nádrž má populaci pakomárů poněkud odlišnou. Je ale pravda, že základní sestava černých, hnědých, olivových a červených vzorů by mohla být dostatečná pro většinu nádrží. Dalším zjištěním bylo, že pupy pakomárů stoupají k hladině velice pomalu a jakékoliv stahování je příliš rychlé, proto jsme hledali cesty jak tento pomalý pohyb napodobit, ať je to sestava s plovoucí šňůrou nebo s intermediální nebo potápivou, vždy jde o pomalý pohyb. Je třeba vědět, že v různých denních dobách a v různých dnech se líhnou různé druhy pakomárů a na každé nádrži je to trochu jinak. Není výjimkou, že lovec na neznámé nádrži nejprve zkusí ulovit síťkou několik pakomárů a pak teprve začne chytat. Lov na pakomáry je stále otevřená kniha, ve které se pořád učíme číst, a to je na tom to vzrušující."

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva