Základní dělení háčků pro umělé mušky.
Háčky na umělé mušky dělíme v zásadě podle čtyř kritérií:
- velikosti háčku
- síly drátku, ze kterého jsou vyrobeny
- délky ramínka
- tvaru háčku
Našli bychom i další kritéria, ale tato jsou zásadní.
Velikost háčku
Pro lov pstruhů všech velikostí využijeme háčky v rozsahu velikostí běžně používaného číslování 6 - 20, větší i menší jsou sice možné, ale jsou již určitým extrémem.
Síla drátku
Síla drátku v poměru k velikosti mušky určuje, zda budeme na háček vázat mušky plovoucí po hladině nebo v její blance, nebo naopak mušky, které se budou potápět. Potápění mušek můžeme ale také zajistit přidáním podkladové zátěže. (Neodpustím si zde citovat povzdech Mirka Kudláka v jednom z jeho vystoupení nazvaném „Muškařské schizma“ : „Naše mušky dnes často obsahují více olova, než třešně u silnice“.)
Délka ramínka
Délka ramínka háčků je jednak standardní (i když pro každého výrobce trochu jinak) a jednak více či méně prodloužená nebo zkrácená.
Tvar háčku
Tvar háčku je také jeho důležitým znakem. Máme háčky s ramínky rovnými, obloukovitě zahnutými, různě zalomenými a také obloučky mají různý tvar zakřivení. Podle tvaru ramínka používáme na pstruhové mušky háčky s ramínky rovnými; s ramínky mírně obloukovitě zahnutými s očkem v prodloužení směru ramínka, tzv. housenkové; více obloukovité s očkem dolů, tzv. blešivcové; obloukovité s očkem nahoru,s ramínky prohnutými a s ramínky různě lomenými.¨