Návazce pro muškaření | Jak sestavit návazce | CzechNymph.cz
>Home>Články>Základy>Návazce pro muškaření

Návazce pro muškaření

Kategorie: Základy muškaření | Autor: Bohumír Šumský

Základní návod na sestavení muškařského návazce pro hlavní muškařské techniky.

Univerzální návazec - sestavení

Muškařská šňůra je s muškou spojena návazcem z vlasce. Na podrobný popis teorie návazců není v této informaci místo, proto jen velmi stručně. Pro suché a mokré muškaření na pstruhy v řekách použijeme obvykle návazce o málo kratší, než je délka použitého prutu, a postupně ujímané. Muškařský návazec se skládá z vlastního těla, také se používá termín „nástavec“ – nastavuje se jím šňůra - a jednoho až tří návazců – navazují se na ně mušky - přívěsů na mušky. Tělo může být dlouhé např. 150 cm a složené ze dvou, tří, i více postupně slabších vlasců.

Příklad: 60 cm vlasce o průměru 0,30, 50 cm vlasce – 0,25 a 40 cm vlasce 0,20 mm. Nebo třeba vlasce o průměru 0,25 – 0,18 – 0,14 mm při jemnějším způsobu lovu.

Na konec těla návazce navážeme mikrokroužek a do něho pak přívěsy vždy o něco slabší než je koncový vlasec těla. Lovíme–li na tři mušky, pak můžeme prodloužit tělo o další padesáticentimetrovou část opět s koncovým mikrokroužkem. Možností je mnoho. Systém s dvěma mikrokroužky vám zachrání mnoho mušek. Při vázce se obvykle utrhne jen jedna ze tří.

Při lovu technikou např. „krátké nymfy“ nebo i některých jiných způsobech, např. streamerování s muškami boobies, není třeba vytvářet ujímané návazce. Podle hloubky, ve které většinou lovíme s nymfami, použijeme jen metrový nebo o něco delší návazec z vlasce jen o málo silnějšího, než je vlasec použitý na přívěsy. Lovíme-li např. na přívěsy 0,12, použijme jako návazec metr vlasce 0,14 – 0,16. Při lovu na boobies použijeme třeba jen 50 cm až 1 metr dlouhý nástavec – tělo návazce, na který přímo navážeme mušku.

Při jezerním muškaření používáme návazce i 2x delší, než je délka prutu. Tělo návazce by mělo být alespoň 180 cm dlouhé a jednotlivé mušky na přívěsech od sebe vzdáleny alespoň 100 cm. S dlouhými návazci se hůře nahazuje, pro úspěch na jezerech jsou ale nutné. Za přijatelný kompromis lze ještě považovat při lovu se třemi muškami – lurami nebo pakomáry na jezerech vzdálenost první mušky (horní přívěs) 180 cm od konce šňůry, druhé (prostřední přívěs) 280 cm, a třetí koncové 380 cm. Při některých specifických technikách existují ovšem výjimky.

Délka koncového přívěsu by tedy měla být na řekách 40 – 50 cm, na jezerech 100 – 150 cm. Postranní přívěsy vytváříme asi 12 cm dlouhé na začátku lovu. Výměnou mušek se postupně zkracují. Když dosáhnou délky asi 6 cm, je třeba je vyměnit za nové. Přívěsy zhotovujte jen z nejkvalitnějších vlasců starých nejvíce 1 rok. Osobně mohu doporučit pouze vlasce STROFT. Všechny jiné mně známé se více odírají a nejsou tak pevné v uzlech.

V poslední době jsou novinkou ve vodě opravdu téměř neviditelné fluorkarbonové vlasce. Jejich pevnost je zatím výrazně menší, než u špičkových vlasců běžných. Fluorkarbonové vlasce používejte proto vždy o větších průměrech než např. vlasec STROFT.

U vlastních těl návazců není kvalita vlasců tak rozhodujícím faktorem jako u přívěsů, protože používáme silnější průměry. Zejména pro jezerní lov jsou dobré také návazce plynule ujímané návazce již z výroby. Tři metry ujímaného návazce sice stojí zhruba jako padesát metrů kvalitního vlasce, ale při dlouhých hodech a větru plynulé ujímání oceníme.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva