TOP Tipy pro letní muškaření | Lov v letním období | CzechNymph.cz

🌟 S námi vánoční dárky pod stromeček stihnete! 🎁🎄 Objednávky do 19. 12. stihneme s PPL, GLS a Zásilkovnou. 🚚 Osobní vyzvednutí + Elektronické kupony do 23. 12.! ✊🤩

>Home>Články>Taktiky>TOP Tipy CzechNymph ambasadorů pro letní muškaření

TOP Tipy CzechNymph ambasadorů pro letní muškaření

>Home>Články>Taktiky>TOP Tipy CzechNymph ambasadorů pro letní muškaření

TOP Tipy CzechNymph ambasadorů pro letní muškaření

Kategorie: Muškařské taktiky | Autor: Ála Richie

Letní sezona je ve svém vrcholu, a proto jsem opět oslovil všechny naše CzechNymph ambasadory, zda-li by mi stručně nepopsali jejich TOP tipy pro toto horké období. Některá doporučení se tak krásně a přirozeně sešla, že se proto nedá říci nic jiného než, že se jedná opravdu o zaručené a zkušenostmi ověřené rady, jak být v létě při lovu ryb maximálně úspěšný!


AR - Má osobní rada bude velmi stručná: V teplých letních měsících choďte jen na takové rybí druhy, kterým zdoláváním ve spojení s nízkým průtokem, vysokou teplotou a malým množství kyslíku ve vodě nezpůsobíte výrazné komplikace/smrt. Snažte se tedy vyhýbat lovu lososovitých ryb v menších tocích a vaši pozornost zaměřte hlavně na kaprovité a bíle ryby, případně dravce.

🎣 VOJTA UNGR

V létě nechávám pstruhy odpočívat a raději chodím na mimopstruhové vody. Bílým rybám totiž teplejší voda a nižší průtok zase až tak nevadí. Chodím hlavně na Berounku, Litavku a Úslavu, kde chytám hlavně na mokro. Baví mě totiž ty razantní záběry, kdy vám ryba skoro vytrhne šňůru z ruky a na vodě se po záběru zavaří a rozstříkne voda. To miluju! Zde je pár typů, jak v létě při chytání bílých ryb na mokro uspět:


  • Zvolte silnější vlasec (0,12 - 0,16 mm) než při chytání na sucho nebo na nyfmu. V mírně podkalené mimopstruhové řece to nevadí a záběry bývají opravdu poctivé.

  • Při brodění nedělejte zbytečně vlny.

  • Věřte, že se vám budou mokré mušky lépe nahazovat se šňůrou s ujímáním WF, než s DT.

  • Nebojte se použít větší mušky - klidně i ve velikosti 10 - 12. V létě je fauna i flora na vrcholu.

  • Zkuste i rychlejší a provokativnější stahování mušek.

  • Vždy vsaďte na osvědčenou mušku Orange Tag, ta nikdy nezklame. Ostatní mušky mohou být černé, modré nebo zelené, vždy chlupaté a s nějakým barevným atraktorem.

  • Nahazujte mušky až do břehu pěkně k trávě, kde bývají schovaní ti největší tloušti.

  • Vyhledávejte místa s hloubkou vodou - ideálně od kotníků po kolena. Zkoušejte jak pomalou vodu, tak rychlejší proudy.

  • Nebojte se házet i do úplných mělčin, které se právě chystáte projít. I tam tloušti můžou stát.

  • Vydejte se na ryby ráno nebo večer, to bývají ryby přes léto nejaktivnější. Přes oběd si dejte radši studené pivko někde u rybníka.

A hlavně si užívejte volného času v přírodě, to je nejdůležitější!


🎣 TONDA PLESKAČ

Začalo nám letní období, a to znamená jen jedno - dlouhé teplé dny s malým množstvím vody v řekách a spoustou hmyzu. Takže všichni repelenty a stavět hráze z kamenů, ať si na konci dne můžeme chytnout toho jednoho pstruha v jediné tůňce v řece, kterou si vytvoříme.

V letních měsících nejraději využívám metodu lovu na suché mušky! Ryby v řece jsou aktivní a dají se snadno vyházet i když nesbírají. Proto většinou vybírám většího chrostíka s barevným tipem, který dokáže rybu vyprovokovat k záběru. Ryba chce pořádné sousto, takže není potřeba se bát použít chrostíka ve velikosti 10 nebo 12.

Používám ujímaný návazec od firmy Hanák Competition v délce 270 cm. Návazec píchnu do muškařské šňůry a na konec přivážu mikrokroužek. Do něj již navazuji samotný chytací návazec v délce 1 metr a nakonec jednu mušku, právě zmiňovaného chrostíka, kterého toho mám v letních dnech nejvíce osvědčeného.

Zkoušejte v letních obdobích různé revíry, v Čechách máme spoustu krásných řek, které můžeme navštívit. Den je delší, tak šup do toho - vyrazte k vodě a nechte se okouzlit letním chytáním na suchou mušku.

🎣 MICHAL RYPL

Letní muškaření si moc užívám! Miluju totiž chytání „na lehko“. V měsících červenec a srpen téměř vůbec nepoužívám brodící kalhoty a moje výstroj se skládá pouze z čepice, trika z materiálu SolarFlex BuggStopper – opravdu velmi účinné triko s kapucí proti komárům, koupací kraťasy a nohy mi chrání neoprenová ponožka s brodícími botami. Na krku nosím "chestku" od C&F Design, na které mi visí povinná výbava včetně podběráku. Na očích mám polarizační brýle Smith Optics, prut mám navázaný pouze na sucho a velmi rád navštěvuji místa s hojným výskytem tloušťů.


Protože mi jde opravdu o zážitek a nikoliv o počty ulovených ryb, tak používám bambusový mušák, který mi postavil Jura Chuchro. Je trochu těžší než karbonové speciály a pro vyvážení je potřeba těžký naviják, ale fakt mi to stojí za to. Celkově je prut o dost pomalejší, mnoho menších rybek se při zdolávání setřepe, ale je to opravdu skvělý pocit chytit rybu na vercajk, který používali naši dědové nebo dříve narození rybáři. Šňůru mám plovoucí WF 3 a jako koncový vlasec používám převážně fluorocarbon Hanak Competition o průměru 0,12 mm. Návazec mám ujímaný a dlouhý téměř na dvojnásobek délky prutu.

V řece brodím maximálně po kolena. Voda, která nateče do neoprenových ponožek se trochu ohřeje a vydržím tak chytat do chvíle, než sluníčko zaleze za obzor. Tloušti, zvláště ti velcí, jsou opravdu slušnou výzvou na mušku. Náhozy musí být naprosto přesné, přímo ke břehu či regulační zdi, jinak muška tlouště skoro nezajímá. Dlouhý návazec cca 4 - 5m mi zajišťuje, že moucha dostatečně dlouho plave přirozeně. Někdy je to opravdu napínavé, protože v čisté vodě vidím tlouště sledujícího plavající kořist a mnohokrát ho něco od záběru odradí. Někdy ho k záběru pomůže vydráždit napnutí návazce a brázdění mušky. V ten moment přijde rána. Podle záběru už lze i odhadnout velikost ryby. Menší tloušti berou mušku velmi razantně a záběr doprovází šplouchnutí. Velcí tloušti, kterým já osobně říkám „pantátové“, udělají pouze vír na hladině, ve kterém muška zmizí. Už jen počkat až tu chlebárnu zavře a zaseknout!

Mušky na tlouště používám větší a silnější - konkrétně vážu na háčky H230BL - velký chrostík, nebo Rockerka, občas rád použiji pěnové broučky se silikonovými nožičkami. Pokud sami nevážete, určitě mrkněte na kolekce mušek CzechNymph.

Přeji hodně úspěchů v letní sezoně, hodně zážitků a pěkné ryby.

🎣 SAM PIEKAR

Léto je jedním z mých oblíbených období pro muškaření, které nám může nabídnout spoustu rybářských zážitků! Ne všechny musí být ovšem nutně podle vašich představ. Nejdůležitějším aspektem při letním muškaření je výběr správného revíru. Zpravidla se pokouším vyhýbat malým vodním tokům, které v letních měsících trpí nízkými průtoky vody a vysokou teplotou vody. Když k těmto faktorům přiřadíme ještě dlouhé zdolávání a nešetrnou manipulaci s rybou, tak můžeme nechtěně rybám i pěkně zavařit. Vybírám si tedy trošku větší řeky, které mají dostatek studené a prokysličené vody. Vhodné jsou například proudné úseky a řeky, které se nacházejí pod přehradami.


Tak, jak nám při letní turistice znepříjemňují život komáři, tak nám ho při letním muškaření budou znepříjemňovat i všudypřítomní vodáci. Důležité tedy je vyhnout se hlavním vodáckým stezkám. Z osobní zkušenosti musím říct, že je letní muškaření třeba na Vltavě mezi stovkami vodáků a raftů velice nepříjemným zážitkem. Pokud vás zrovna nikdo nesrazí, tak se připravte na populární frázi: "Tak co, berou, berou?" Pokud i tak neodoláte muškaření na jedné z těchto řek, pokuste se čas vašeho chytání přiblížit ranním a večerním hodinám, kdy je koncentrace vodáků nejnižší a zároveň je rybí aktivita při horkých letních dnech nejvyšší. Pokud chcete tedy v létě uspět a mít šanci i na větší rybu, tak se nebojte si pořádně přivstat.

Ryby jsou po ránu méně ostražité, navíc se vyhnete nepříjemným vedrům. Přes den se samozřejmě dá chytat také, hlavně během chladnějších dní, musíte si ale uvědomit, že přes den nebudou ryby tolik aktivní a jejich lov bude náročnější. K vodě budete muset tedy přistupovat co nejopatrněji, musíte si dávat pozor, abyste nedělali zbytečné vlny a neházeli do vody příliš mnoho stínu. V takových případech vám doporučuji chytat v kleče, díky čemuž snížíte svou siluetu. Dalším faktorem, díky kterému zvýšíte šanci na záběr je celkové zjemnění sestavy. Pokud tedy budete delší dobu bez záběrů, tak je nezbytné použít tenčí vlasec. Zmenšit můžete samozřejmě i mušky.

Nejdůležitější tipy:

  • Zkontrolujte si průtoky vody na revírech, kde budete chytat. Pokud bude průtok nízký, vyberte si jiný revír. K sledování průtoků můžete použít aplikace jednotlivých povodí, např. chmi.cz.

  • Pokud chcete mít u vody klid a zároveň mít šanci na hezký úlovek, tak buďte u vody od brzkého rána.

  • Přes den se vyhněte hlavním vodáckým stezkám (Vltava, Otava, Sázava...).

  • U vody se pohybujte co možná nejopatrněji, v mělké vodě je důležité chytat v kleče.

  • Nebojte se chytat najemno (tenký vlasec + malé mušky).


🎣 VLASTÍK OTAVA

V létě nejraději chodím na večerní sběr. Je to pár dní zpátky co na mě na Facebooku vyběhla vzpomínka, kdy jsem před 4 lety chytil svého zatím největšího potočáka! Jako by to bylo včera... Byl horký letní den a manželka se syny (ten druhý byl zatím ještě v bříšku) a kamarádkou odjeli k moři. S kamarádem Pavlem jsme se domluvili, že večer zajedeme na večerní sběr. Kolem 7 večer jsme se sešli u vody a začali se chystat. Aktivita sbírajících ryb ještě nebyla úplně optimální, ale už se pomalu začaly dělat kolečka na hladině. Asi po půl hodině chytání už prakticky nebylo místo, kde by se neukázala ryba! Chytali jsme krásné potočáky okolo 40 cm a to jsme občas "proložili" duháky z kategorie 40+.


Prostě parádní chytání. Došel jsem k jednomu místu, kde jsem viděl sbírat větší rybu! Byl jsem zabrozený asi v půlce řeky a u druhého břehu byl strom jehož větve sahaly do vody, pak byla asi 3 m proluka a na konci byl keř, který rovněž zasahoval do vody. Zaměřil jsem se na to místo a pozoroval, co se bude dít... Když v tom se stalo něco, co jsem si až doteď myslel, že se může stát jen na Novém Zélandu. Z vody se vynořila obrovská hlava pstruha, následovala hřbetní ploutev a pak ocas. Po chvíli pozorování jsem si byl jistý, že je to obrovský potočák!

Už jenom vidět toto představení byl nezapomenutelný zážitek! Řekl jsem si, že na takovou rybu bude potřeba větší sousto, a tak jsem tam dal suchého šedého chrostíka se zelenou prdelkou ve velikosti #12 a namastil jsem ho důkladně CDC olejem. Zde mám jeden TIP ohledně používání CDC oleje: Muška nemusí být celá obalená velkým množstvím oleje, má to pak spíš opačný účinek. Já to dělám tak, že mušku obrátím vzhůru nohama a v místě, kde začíná křídlo dám jednu akurátní kapku oleje. Nechám vsáknout a je hotovo! Olej se tak při házení uvolňuje v takovém optimálním množství - muška není celá "olepená", krásně plave a vydrží i několik ryb!

Začínám házet na rybu... Asi po 45 minutách jsem pořád bez úspěchu! Měním mušky, velikost, ale stále nic. Vracím se proto k původnímu plánu. Nahazuji chrostíka a muška krásně plave na hladině... Najednou zmizí v obrovský tlamě... JE TAM! Následuje výskok a začíná souboj!

Ryba sjíždí pode mě, což není úplně optimální. Druhý výskok - ten už viděl i kamarád Pavel a běží ke mě s podběrákem! "Viděls to???" ptám se ho. "Jo viděl" odpovídá. Říkám si, že o tuhle rybu nesmím přijít, ale jen co jsem to dořekl, tak následoval třetí výskok a ryba byla pryč! Smutně koukám na Pavla, který stojí kus pode mnou s podběrákem v ruce a prohlašuje jen "a je v p....

Zdrcený z toho, co se právě stalo, brodím na břeh a sedám si do trávy. V duchu přemýšlím o tom, že všechno vybavení na muškaření prodám a budu cvrnkat kuličky... Tohle se nemělo stát! Aktivita sbírajících ryb je stále obrovská, ryby sbírají úplně všude. Po chvíli sebe-litování jsem se tak trochu oklepal a rozhodl se jít zase do akce. Chytám další krásné potočáky a duháky kolem 40 cm, ale vůbec mě to nebaví a nemám chuť házet na žádnou sbírající rybu potom, co jsem přišel o toho obrovského potočáka!


Začíná se stmívat, není skoro nic vidět, jen kolečka na hladině. Házíme na sbírající ryby a naslepo zasekáváme, když vidíme kolečko v místě, kde by asi mohla být naše muška. V tu chvíli se mi zdá, že poblíž sbírá ryba, která by mohla být větší, než ostatní. Začínám na ni házet a po pár neúspěšných pokusech se dělá kolečko v místě, kde by teoreticky mohla být moje muška! Opatrně zasekávám a bum! Z vody vylétá veliká ryba a já zažívám Deja Vu!

Co to je, ptám se Pavla nevěřícně! Následuje souboj, který není vůbec jednoduchý - ryba ve tmě není vůbec vidět a já nemám tušení, kam ryba jede. Jsou to nervy... Jeden výskok, druhý výskok… Ryba pořád na prutu! "To není možný" říkám Pavlovi, který stojí pode mnou a snaží se rybu lokalizovat a dostat do podběráku. Nakonec se nám daří dostat rybu do podběráku! Vůbec nevím jak, ale je tam a je to nádherný potočák! Rychle ho měříme a metr ukazuje 56 cm!

Zda-li to byl ten samý, který mi předtím spadl, nebo to byla úplně jiná ryba, netuším! Ale vlastně to v tu chvíli bylo úplně jedno! Myslím, že fotka, na které jsem se zmiňovanou rybou, hovoří za vše a nepotřebuje další komentář!

Na závěr bych chtěl jen říct, že i když se vám na rybách nějaký den nedaří, je dobré to nevzdávat a chytat až do úplného konce. Občas se to všechno obrátí a skončí to Happy Endem!

🎣 MICHAL MACHAČKA

Ač mám pstruhové Labe doslova za domem, většina mých letních výprav směřuje na mimopstruhové vody. Oblíbil jsem si lov tloušťů, plotic a dalších ryb, které se tam vyskytují. Mám rád tu druhovou různorodost a zkrátka nevíte, co se vám tam „pověsí“.  Už nějakou dobu nosím k vodě dva pruty. Jeden na sucho + na mušku-splávek a druhý s nymfou. Samozřejmě by stačilo vzít nějaký univerzál s prodlužovacím dílem a jen prodloužit/zkrátit prut, popřípadě vyměnit cívku na navijáku a změnit tak způsob lovu. Ale mně vyhovují dva pruty. Mám rád slunečné dny, kdy jsou jelci vytažení do mělkých a prohřátých míst u břehů a travin. To si vždy připravím prut Superb XP 390-4 se suchou šnůrou a bavím se trefováním suché mušky do míst, kde jelce tuším (a oni tam povětšinou opravdu jsou). Mělčiny a očka v travách, to je jejich nejoblíbenější stanoviště.


První hod je většinou klíčový. Mušku je třeba dopravit co nejblíže ke břehu, nejlépe s pěkně hlasitým dopadem. Tady na nějakou delikátní prezentaci zapomeňte. Tloušť má rád rozruch. Pak většinou následuje prudký záběr. Další velice dobrá technika je nahození mušky až na pobřežní vegetaci a její „sklepnutí“ do vody. To už vyžaduje více cviku, ale je to taky velice dobrá zábava, když se vám to opakovaně podaří a ryba takto sklepnutou mušku ochotně bere. Většinou chytám s CDC chrostíkem vel. 14 nebo Rockerkou ve stejné velikosti a vlascem 0,10 mm. Pro někoho to může být málo, ale pro mě takový optimální průměr na letní suché chytání. Pokud je málo vody a je čistá, nasazuji průměr 0,09 mm, ale to už chce více sebekontroly, abych náhle sbírající rybu "neupálil“ hned při záběru. Ovšem i taková úprava síly vlasce může být rozhodující a může z neúspěšného dne udělat úspěšný.

Pokud mi ryby nesbírají takto prezentované suché mušky, změním návazec a nasadím kombinaci muška-splávek. Pro tyto účely mám ve vestě několik připravených návazců na pěnových cívkách a výměna návazce je tak otázkou pár minut. Opět chrostík a pod ním nějaká menší, chlupatá nymfička s tipem. Orange Tag, Pink Tag a podobně.  Pravda, je to pak více plavaná, ale adrenalin při náhlém potopení suché mušky taky stojí za to - zkuste to!

Na řekách, kam směřují mé letní výpravy, jsou i hluboká místa. Pak si složím suchý prut a z vesty vezmu nymfovací. Od první chvíle, co jsem zkusil Superb XP 196-4, jsem si tento proutek doslova zamiloval. Samozřejmě to není prut na velké vody, ale pro ty "moje řeky" úplně stačí. Každou hlubší jamku proházím s nymfou. Většinou se držím průměru vlasce 0,10 mm (někdy i 0,09) a rybám prezentuju dvě nymfičky velikosti 16 - 20 s 2,0 - 2,8 TG kuličkou.

Pro přesné chytání pod stromy používám i lov s jednou nymfou. Když narazíte na hejno plotic nebo okounů, máte na dlouhou dobu o zábavu postaráno. Je dobré mušky uživovat a ryby tak vyprovokovat k záběru. Sami pak zjistíte, co se rybám líbí a při jaké prezentaci či pohybu vám nymfu berou.


Takto si projdu lovený úsek řeky a stále střídám styly. Pokud jeden způsob přestane dávat ryby, zkusím jiný a tak stále dokola. Opravdu se vyplatí nebýt líný a zkoušet. Co tu fungovalo včera, nemusí fungovat i dnes a je potřeba hledat, jakou prezentaci mušky mají ryby ten den v oblibě.

Samozřejmě je třeba opatrný pohyb kolem vody a v ní, pohybovat se pomalu, hlídat si svůj stín a zbytečně si ryby nepoplašit ještě dřív, než jim odprezentujete svoji mušku.

Ať se vám všem daří a užívejte slunečné dny u vody!

🎣 VERČA SMOLOVÁ

Léto je pro mě, mimo jiné, i ve znamení lovu zubatek na streamery. Pokud přemýšlíte nad tím, že svoji muškařskou výbavu rozšíříte o trochu těžší prut právě na lov štik, rozhodně neváhejte a jděte do toho. Ten nával adrenalinu, když zdoláváte tohoto dravce "pouze" za pomoci muškařské šnůry, ten budete chtít brzy zažít zase.

Navíc chytání na streamery je zajímavé i v tom, že ryby nemají tento typ nástrahy až tolik "nakoukaný", a o to víc bývá lov úspěšnější. Až budete tedy plnit svoji první krabičku streamerů, vybírejte jak přírodnější odstíny, ale nebojte se sáhnout i po trochu výraznějších barvách. Z osobních zkušeností musím říci, že skvělé fungují ty, které imitují okouna.


🎣 PAVEL ADAMOVSKÝ

Léto je ideální pro lov na lehko a jednou z možností, jak se "odlehčit" je nechat doma brodicí kalhoty! Zvláště při lovu na MP revírech je během léta teplota vody osvěžující a toto je ideální čas pro "mokré brodění". Při lovu ve známém terénu je možné lovit klidně v "crocsskách" nebo "keenech", ale pro serióznější brodění doporučuji kombinaci brodicích bot a neoprenových ponožek!

Díky botám udržíte stejnou stabilitu jako při klasickém brodění a neoprenové ponožky zas poslouží jako stabilní výplň do brodicích bot (místo ponožek u prsaček), zároveň vaše nohy ochrání před ostrými kameny a jinými překážkám pod vodní hladinou. Navíc při delším pobytu ve vodě nebo v případě, že je voda chladnější, pomohou s udržením vašich nohou v relativním teple.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva