TOP Vázací materiály | Vázání mušek | CzechNymph.cz
>Home>Články>Vázání >TOP Vázací materiály CzechNymph ambasadorů

TOP Vázací materiály CzechNymph ambasadorů

>Home>Články>Vázání >TOP Vázací materiály CzechNymph ambasadorů

TOP Vázací materiály CzechNymph ambasadorů

Kategorie: Vázání umělých mušek | Autor: Ála Richie

Oslovil jsem naše CzechNymph ambasadory, mezi které patří jak muškařští závodníci, tak ale i normální "volnočasoví" muškaři s různým přístupem k našemu společnému koníčku, zda-li by se nepodělili o jejich TOP vázací materiály. Samozřejmě mi všichni velice ochotně vyhověli a poslali mně všechny potřebné informace o nejoblíbenějších materiálech, se kterými nejčastěji pracují u vázacího svěráčku. Nenechte si ujít tento originální výčet doplněný o účinné vzory umělých mušek!


AR - Můj oblíbený vázací materiál: Postupem času jsem opět začal více vázat z přírodních materiálů a vzhledem k tomu, že lovím hlavně na stojatých vodách, mezi mé TOP vázací materiály patří TULENÍ SRST, BAŽANTÍ KLÍN + LETKOVÁ PERA velkých ptáků, ZAJEČÍ MASKA a SLEPIČÍ SKALPY. S těmito materiály bohatě vystačím u většiny mých oblíbených jezerních mušek!

🎣 VOJTA UNGR - Lesklý syntetický dubbing Hends Spectra Dubbing

Když jsem začínal muškařit, bylo mým cílem vázat ty nejsložitější a nejpropracovanější vzory mušek. Myslel jsem si, že to jsou právě ty jediné, na které to pořádně bere. Postupem času jsem ale zjistil, že fungují leckdy stejně dobře a možná i lépe ty úplně nejjednodušší, základní vzory mušek. I proto se posledních pár let snažím mušky stále více zjednodušovat, abych mohl trávit co nejvíce času na rybách a ne u svěráčku. A myslím, že se mi to daří. Daleko více se teď soustředím na to, abych měl tyto jednoduché avšak funkční mušky ve všech možných velikostech a v případě nymf i ve všech možných váhových kategoriích.


A s tím je spojený i výběr správných materiálů. Dříve jsem měl doma snad vše, na co si vazač jen vzpomene a utrácel jsem za tyto vázací materiály spoustu peněz. Často jsem úplně zapomněl, co že to všechno za materiály doma mám a objevil jsem je až během úklidu vázacího stolečku. Dnes si už naštěstí vystačím s pár základními materiály. A když se tak zamyslím, jaký materiál používám nejvíce, je to bezesporu Spectra Dubbing od české firmy Hends v barvách číslo 45 a 46. Je to umělý dubbing v barvě přírodního a také do měděna zbarveného páva. Tyto dubbingy mají odlesky do černa, do zelena, do modra, do hněda a leckdy až do fialova. Záleží na světelných podmínkách. No a za mě tyto barvy prostě nemají chybu a ryby jednoduše přitahují jako magnet. Ačkoliv jsou tyto dubbingy a jejich barvy umělé, skvěle napodobují přirozené barvy vyskytující se u leckterého hmyzu. Hlavně pak u toho suchozemského – tedy u různých brouků a much, jakými jsou například tesařík pižmový, zlatohlávek zlatý, bzučivka zelená a stovky dalších. Jen si zadejte do google stejně jako já „modrozelený brouk“ 😊.

Spousta těchto brouků a much se samozřejmě pohybuje kolem vody. A to jak ve vzduchu, tak na stromech a nebo na trávě na břehu. A samozřejmě svojí nepozorností padají do vody. Kde nejdříve pohybují všemi nohami a snaží se dostat zpátky ke břehu. To simuluje dobře mokrá muška na tlouště, který reaguje takřka ihned po jejím dopadu do vody. Někteří brouci a mouchy se nepohybují tak rychle, ale na hladině se spíše vznášejí a nechají se unášet proudem.

I takové suché mušky přece máme v krabičce. A pokud už ve vodě plavou nějakou tu dobu, tak se potopí a plavou ve vodním sloupci. A to podle mě právě napodobuje nám všem notoricky známá muška – Red Tag (Rudořitka), nebo-li poslední dobou ještě více používaný Orange Tag. Tyto dubbingy se tedy nejčastěji hodí na celá tělíčka much a na jejich hlavohruď, na které krásně napodobují nožičky hmyzu.

Z toho jednoduše vyplívá, že jsou tyto dubbingy použitelné na suché mušky, mokré mušky i na všechny možné nymfy. Často je používám i na jezerních nymfách, lurách nebo bobinách. Zkrátka skoro na každé mé druhé mušce tento dubbing najdete. Takže zkoušejte, experimentujte a chytejte ryby!


🎣 TONDA PLESKAČ - Anglická koroptev

Chtěl bych vám představit jeden z mých nejoblíbenějších materiálu na vázání vůbec. Jedná se o koroptev a její pírka. Často jí používám při výrobě mokrých mušek, ale je možno je použít i k výrobě nymf.

U koroptve mám rád, že lze využít celý její skalp. Od velikosti pírek, které si přesně naměříte, aby odpovídala velikosti mušky, tak i barvu protože barva se krásně mění od bílo-černé až po kropenatě hnědé. Takže jednou muška z koroptve může být tmavší a podruhé světlá. Vyžít se dají i prachová pírka na výrobu ocásku malých streamerů, které jsou skvělé na tzv. vranky, kterými potočáka rozhodně neurazíte.

Moje nejčastější využití je však na Březnovky a jejich varianty. Tělíčko dělám přírodní ze zajíce které může být kroužkováno nějakou lametkou, ale může být i bez. Pírko koroptve omotávám u hlavičky, kde pak ve vodě potrháváním pracuje a provokuje ryby k aktivitě. Na mušky z koroptve se dají ulovit opravdu všechny ryby.

Bohužel není to nekonečný materiál a občas vám dojdou pírka té velikosti, ze které vážete nejvíce. A právě kvůli tomu můžete zkoušet i jiné varianty z jiných pírek, které mají jinou velikost a barvu.

Doufám, že to pro Vás bylo užitečné a s tímto materiálem navážete co nejvíce účinných říčních ale i jezerních mušek.

🎣 MICHAL RYPL - Dubbing z tulení srsti

Rád bych se s Vámi podělil o jeden můj TOP vázací materiál. Pro vázání svých mušek se snažím používat co nejvíce přírodních materiálů. Jedním z nich je tulení srst. Z praxe jsem poučený, že značkové zboží je zárukou kvality, a tak ze všeho nejvíce věřím značce Veniard. Samozřejmě, pokud není dostupný přírodní tuleň, používám skvělou alternativu Dubbing nahrazující tulení srst Veniard Seals Fur Substitute nebo Gleamy Dubbing od fimy Hends.


Tento materiál používám převážně na jezerní mušky, ale občas ho přimíchám i do záhlaví říčních mušek, a to jak nymf, mokrých mušek tak i suchých mušek. Materiál jsem si oblíbil pro jeho lesklost a "pracovitost" pod vodní hladinou. Vyčesaný tuleň ale i Gleamy Dubbing skvěle napodobuje pohyb nožiček i se v něm drží vzduch, který se při stahování, nebo propadání mušky ve vodním sloupci uvolňuje. Menší nevýhoda tohoto materiálu je jeho hrubost a nepoddajnost při dabování, proto se při vázání neobejdete bez vosku.

Moje nejoblíbenější a nejúdernější muška, kterou z toho materiálu vážu nese název Bibio. Rád trávím svůj volný čas chytáním ryb než u svěráčku, proto se snažím, aby moje mušky byly jednoduché a Bibio je názorným příkladem. Pro navázání potřebuji gammarový háček velikostí 10 - 14, stříbrný drátek Hends na kroužkování, bobinu s černou Vázací nití Hends Twist, černou srst tuleně nebo černý Gleamy Dubbing a jako spouštěč používám červený Spektra Dubbing. Pro snazší dabování je skvělý vosk a k finální podobě mušky je super pomůckou vyčesávač s dubbovací jehlou od C&F Design. Následně zalakuji hlavičku lepidlem nebo lakem.

Vázací postup: Nejprve přichytím nit k háčku, vytvořím základ na ramínku háčku, poté připevním drátek. Nit máznu voskem a nadubbuji tuleně, kterého pěkně utáhnu. Zhruba v polovině tělíčka nadabuji spouštěč v podobě červeného Spektra Dubbingu a mušku pak dokončím tuleněm až k očku háčku. Celou mušku okroužkuji stříbrným drátkem, který pečlivě zajistím u očka háčku. Je to velmi důležitý krok, protože pokud to udělám špatně, při vyčesávání mušky se může drátek uvolnit a muška se musí začít vázat znovu. Po zafixování kroužkovacího drátku nanesu lepidlo či lak na nit a zakončím hlavičkou mušky. Na závěr celou mušku důkladně vyčešu.

Takto vázané Bibio používám na stojatých vodách s výskytem pstruhů, svoje uplatnění má ale i při lovu kaprů. Používám ji pro její jednoduchost a funkčnost na všech stojatých revírech, zahraničí nevyjímaje. Chytám ji jako první přívěsnou na plovoucích a intermediálních šňůrách, výborně funguje i v sestavě se suchou muškou, a to na přívěsu před ní i za ní, jako koncová. Nejúčinnější je v době tzv. "delfínkování" ryb (sběr těsně pod hladinou). Ryby mušku berou dost přesvědčivě, proto je záběr velmi razantní a je potřeba používat odpovídající průměr vlasce.


🎣 SAM PIEKAR - Odrané paví paprsky Polish Quills

Při vázání mušek a vymýšlení nových vzorů mám spoustu oblíbených přírodních a syntetických materiálů, bez kterých bych si vázání už ani nedokázal představit. Neodmyslitelně k nim patří peří CDC, různé druhy Spectra Dubbingů, bažantí peří a spousta dalších. Kdybych si měl ovšem vybrat jenom jeden materiál, který zároveň není tak známý, budou to odrané paví paprsky.

Klasické paví oko má doma snad každý vazač a kdekdo z nás navázal jako svoji první mušku legendární mušku Red Tag. Ne každý už ale ví, jak vypadá právě odrané paví paprsky nebo jak je získat. Při výrobě odraného páva se z pavího peří odstraní jemné chloupky, čímž nám vznikne hezký článkovaný "pásek", který je výborný pro tvorbu tělíček suchých jepic a nymf typu "Brčko", nebo jezerních pakomárů.

Peří z odraného páva si můžete buď zakoupit v obchodech pod názvy Polish Quills, nebo Peacock Quills, nebo si jej vyrobit doma. Způsobů, jak zbavit paví peří jemných chloupků, je samozřejmě více, ale osobně doporučuji odstranit chloupky pomocí gumy na gumování.

Postup je následující: 1) Na stůl si položím stvol z peří páva. 2) Proti směru chloupků (od špičky dolů) opatrně pomocí gumy seškrabávám jemné chloupky. 3) Stvol otočím z druhé strany a pokračuji v odstraňování jemných chloupků. Po tomto kroku by měl být stvol zcela bez chloupků a připraven k vázání

Musím ovšem dodat, že ne všechna pírka z páva jsou pro výrobu vhodná, někdy se vám může peří trhat, staré peří zas nemusí mít požadovanou kresbu (článkování). Pokud si tedy na výrobu vlastního odraného páva nevěříte, tak vám doporučuji zakoupit si odrané peří přímo v obchodě. Obrovskou výhodou kupovaného peří je i velká barevná dostupnost. Mezi mé oblíbené barvy patří olivová a zlatě olivová, ze kterých vážu své oblíbené vzory lipanových jepiček.

Před samotným vázáním se ujistím, že je peří bez jakýchkoliv chloupků, které by nám jinak dělaly neplechu při finálním přelakování tělíčka. Dále bych doporučil při vázání používat kvalitní skřipec, který zamezí přetržení materiálu. Při natáčení tělíčka je důležité skládat materiál ovin vedle ovinu, jedině tak vám vznikne krásné článkované tělíčko. Fantazii se ovšem meze nekladou a je možné použít odrané paví peří i jako kroužkovací materiál, kdy mám pod oviny páva nějaký jiný materiál (lametka, Body Quill). Po navázání tělíčka je ještě důležité tělíčko přelakovat lakem nebo UV lepidlem, aby se celé tělíčko zpevnilo a bylo trvanlivější. Když se tomuto kroku vyhnete, tak budete mít mušku s krásným tělíčkem, ale její životnost nebude moc vysoká.

Výhody:

Krásný přírodní materiál, který svým článkováním věrně napodobuje článkování reálného hmyzu.
Mušky z tohoto materiálu jsou nenáročné na vázání.
Lze zakoupit již hotové v obchodě v různých barevných provedeních.

Nevýhody:

Odrání pavích paprsků může být občas trochu náročnější, tenké peří se může trhat.
Materiál je nutné přelakovat (UV lepidlo, hlavičkový lak), jinak není životnost mušek příliš vysoká.
Peří se může při vázání trhat.


🎣 VLASTÍK OTAVA - Dubbing z americké veverky

Mezi jeden z mých nejoblíbenějších přírodních dubbingů patří Americká veverka. Je to středně hrubý dubbing z veverčí srsti a příměsí umělého SLF, které je lesklé a měkké. Za mě ideální zlatá střední cesta, není ani moc hrubý, ani moc jemný. Používám ho především na záhlaví nymf, ale i na celá tělíčka například u nymf typu Heavy Body.

Dále ho používám třeba u jezerním mušek jako je Montana, "Zajícovka", nebo u pakomárů. Líbí se mi jak mušky s tímto dubbingem vypadají na suchu i po namočení. Dá se k němu přimíchat i trocha nějakého umělého flashe, nebo Spectra Dubbingu pro větší atraktivitu, ale osobně to u tohoto dubbingu moc nepoužívám, funguje mi velmi dobře tak jak je.

Příjemně se s ním pracuje a dá se s ním hezky vyhrát, například vyčesat kartáčkem. Jedna taková moje osobní finta, když si dáte trochu práce s nadabováním na vázací niť, tím myslím, že dubbing neutáhnete prsty příliš moc, ale necháte ho jen tak lehce na niti viset, není ani potřeba ho poté vyčesávat.

Jediná věc, která mi trošku vadí je, že při nadabování na nit je z materiálu nepořádek všude okolo, ale to je jen taková moje osobní výtka. Moje nejoblíbenější barvy jsou odstíny šedé a hnědé.

🎣 MICHAL MACHAČKA - CDC Peří

Když jsem začínal s muškařením, vzhlédl jsem se v muškách Marca Petitjeana. Hltal jsem každé jeho video na YouTube a pokoušel se vázat jeho mušky z CDC. Není tedy jiný materiál, který bych měl radši, jak CDC. Už i z důvodu, že suché muškaření je pro mě TOP!

Výhody:

➕ CDC dá mušce život a přirozenost. Na každé mušce, kterou hodím do vody, je více či méně CDC. Někdy celá pírka, někdy pouze pár větviček. Ale i u těch pár větviček CDC, které dávám na Tungstenové nymfy, jsem si jist, že ovlivňují účinnost mé mušky. Dodají mušce ten pohyblivý efekt, se kterým si hraje voda, popřípadě se v něm můžou držet bublinky vzduchu. To vše dělá mušku přirozenější, živější, a věřím že i zajímavější pro rybu. Takže i když mi z velkých suchých CDC mušek zbývají kousky "nepotřebných" částí pírek, stejně si je uchovávám a používám dále do dubbingu nebo jako nožky do smyčky pro menší mušky. Nic nepřijde nazmar.


Výborně plave! O tom už bylo napsáno mnoho, ale plovací schopnost přírodního CDC je takřka nepřekonatelná. Nebudu teď zmiňovat umělé materiály. Ale z těch přírodních se mu může rovnat snad pouze zimní srnčí srst.

Nevýhody:

Spousta výrobců dnes CDC barví do různých odstínů a často tím více či méně odstraní tu přírodní mastnotu, kterou na CDC oceňujeme. Muška pak nevydrží tolik náhozů a musíme se o ni více starat. Na trhu naštěstí existuje spousta přírodních i umělých přípravků, kterými můžeme tento nešvar napravit. Jde hlavně o různé CDC olejíčky a gely. Bezkonkurenční je např. právě CDC olej od Marca Petitjeana.

Tip: Na vysušení mokré mušky jsou skvělé sušící prášky od firmy Loon, například Blue Ribbon. Mušku vyperu ve vodě a zbavím ji případného slizu. Pak přijde na řadu buď vysoušecí houba Amadou, nebo obyčejný papírový kapesník. Jako poslední si naberu mezi prsty trošku sušícího prášku a do mušky ho "vmasíruji". Muška je pak zase skvěle suchá a připravená na další příběh. Mám zkušenost, že případné zbytky sušícího prášku nikterak rybám nevadí a ochotně mušku zase berou.

Kdybych si měl vybrat jednu suchou mušku na celý život, byl by to CDC chrostík. Když nevím, co přesně chci vázat, vždy skončím u vázání variant chrostíka. Nejčastěji vážu přírodního chrostíka, kde je základem háček Hanak Competition H130BL ve velikosti 14. Jako tělíčko je pak použito 1 pírko žlutého CDC, které je obtočeno kolem háčku a tvoří tak krásně kónické tělíčko. Křídlo tvoří několik menších pírek přírodního CDC a nožky pak jedno pírko CDC ve smyčce. Tohle všechno drží po kupě výborná vázací nit Hends Ultrafine, často v černé nebo červené barvě.

Jedná se o skvělou mušku na opatrné ryby na pstruhových vodách. Pokud s ním chci chytat bílou rybu, přidám nějaký tag. Výborné tagy jsou z nití UNI Floss Neon. Červený, oranžový, růžový, takové mají rády ryby na mnou navštěvovaných vodách. Samozřejmě můžete přidat další spouštěče, jako jsou různé flashe nebo lametky.


Není to nikterak složitá a "koukatelná" muška, ale je opravdu účinná a snadná na navázání. A tu jednoduchost mám prostě rád. Někdo řeší každý detail, já se zaměřuji hlavně na správnou prezentaci. To je pro mě alfou a omegou úspěchu!

🎣 VERČA SMOLOVÁ - Squirmy Wormy & Chewing Gum Chenille

Mezi mé oblíbené mušky, na které chytám po celý rok, patří "Wormíci". Někteří rybáři stále váhají, jestli tuto mušku zařadit do své krabičky a chytat na ní. Za mě ji rozhodně doporučuji vyzkoušet. Jedná se o jednoduchý a velmi účinný vzor, který máte uvázaný za pár sekund.

Skvěle funguje v případě, že chytáte v zakalenější vodě díky výraznému prvku v podobě šenylky ve fluo růžové barvě či jiných výraznějších variantách, které upoutají pozornost ryb. Ale i v případě, kdy jsou ryby spíše apatické.

Použité vázací materiály na tento typ nástrahy:

Háček: Muškařský háček Hanák Competition mokré mušky (H230BL) ve velikosti #16 a #18.

Niť: Vázací niť UNI Products Thread 8/0 50 yds v růžové nebo červené barvě.

Hlavička: Tungstenové kuličky Hanák Competition Metallic+ Světle růžová o průměru 3 až 3,5 mm.

Tělíčko: Šenylka z gumových vláken Veniard Worm Chenille 3 mm ve fluo růžové nebo červené barvě.

Záhlaví: V případě, že jej u červíků vážu, tak používám Univerzální dubbing Hends UV-Blend Dubbing v červené barvě, která je při použití růžové šenylky krásně kontrastní.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva