TOP jezerní mušky | Ambasador tým | CzechNymph.cz
>Home>Články>Umělé mušky>TOP jezerní mušky CzechNymph ambasadorů

TOP jezerní mušky CzechNymph ambasadorů

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Ála Richie

Sezona lovu pstruhů na stojatých vodách je v plném proudu, a proto jsem opět oslovil naše CzechNymph ambasadory, zda-li by mi neodtajnili jejich TOP jezerní mušky, bez kterých by nešli k vodě. Samozřejmě se o ně se mnou velice ochotně podělili, a tak jsem pro vás sepsal tento článek, ve kterém je poznáte i vy. Jako bonus jsem přidal i oblíbené stojaté revíry všech z týmu.


Statný a velice bojovný duhák přes 70 cm ulovený na tmavý rybičkový streamer na přítoku velké pstruhové přehrady.

Lov lososovitých ryb na stojatých vodách je - jak již z dřívějších článků a galerií jistě víte - mou velkou vášní a chytám již prakticky (vyjma alternativních muškařských přístupů na MP vodách) jen na nich. Velice rád a dle aktuálních podmínek kombinuji různé techniky lovu, takže nejsem úplně schopen říci jednu jedinou jezerní mušku/taktiku lovu, ale kdybych to měl pojmout opačně, zcela jistě mohu prohlásit, že se snažím vyhýbat lovu na klasické lury + dnes moderním statickým metodám lovu. Naopak velice rád chytám na menší mušky, které decentně oživuji pomalými osmičkami na plovoucí či hover šňůře. Tradiční mokré mušky, nymfičky jako PTN, HE, Ďáblíci a pakomáři jsou tedy pro mě naprosto TOP jezerní mušky. V případech, kdy nejsou ryby aktivní u hladiny nebo ve vodním sloupci, je další mou preferovanou taktikou lov s rychlou potápivou šňůrou a jednou bobinou na kratším návazci blízko dna. V opačném případě - kdy jsou ryby velmi aktivní těsně pod hladinou mám moc rád lov na Shuttlecocky nebo lov s "prádelní šňůrou" se 2 malými nymfičkami umístěnými mezi plovoucí šňůrou a malou koncovou bobinou. Mezi mé oblíbené stojáky patří pstruhové vyrovnávací nádrže pod většími přehradami, ze soukromých revírů pak jednoznačně PK2 či PK1 - legendární přehrady Pod kopcem v Poličce!


🎣 VOJTA UNGR - Booby Nymfy (KJ Fenton Cat Booby)

Poslední dobou chytám na jezerech velice rád na Booby nymfy, nebo-li česky na bobiny. Možná i proto, že se tomu nevěnuje tolik lidí a přitom jde o velice úspěšnou taktiku lovu. Samozřejmě záleží na vhodných podmínkách a rybář musí nejdříve lokalizovat, kde se ryby pohybují. S bobinami nejraději chytám za zcela jasného počasí nebo za velkého větru, kdy jsou ryby často spíše u dna. Chytám většinou s prutem Hanák Competition Stillwater 796 a s pětkovou potápivou šňůrou. Nejčastěji chytám na tři bobiny navázané na fluorocarbonu o průměru 0,18 mm. První bobinu dávám často jen 50 cm od šňůry, aby byla opravdu co nejblíže dnu. Po náhozu šnůru pevně držím v levé ruce a nechám mušky dle hloubky 10 - 20 vteřin klesat. Šňůru držím pevně proto, protože při klesání šňůry s bobinami často přichází záběr. A taky proto, že je cítit jemný tah klesající šňůry, který jakmile pomine, je šňůra u dna a dál neklesá. Poté mušky stahuji nejčastěji systémem tří kratších a středně rychlých zátahů 10 - 15 cm a následnou pauzou 3 - 5 vteřin. V pauze se bobiny pohybují směrem k hladině a krásně se vlní. Nejvíce záběrů pak přichází právě v pauze. Důležité je nesekat nikdy prutem, ale případně jen přiseknout zátahem za šňůru. Výhodou chytaní na bobiny je i fakt, že člověk většinu záběrů promění a ryby na háčku sedí. U bobin kombinuji nejčastěji tři základní barvy ocásků a očí - černá, žlutá a oranžová.

Oblíbené jezero: Nejraději chytám na Poličce a Květoňově, a to na jaře a na podzim. Květoňov je zajímavý hlavně proto, že ryby tu přežijí zimu, adaptují se na místní podmínky a není vždy úplně jednoduché je chytit. O to větší má člověk radost z toho, když přijde na to, jak na ně.


🎣 TONDA PLESKAČ - Woolly Bugger (Roza's Black & Green Streamer B/L)

Tento černo-zelený Woolly Bugger je pro mě nepostradatelná muška, na kterou se vždy mohu spolehnout. Skvěle funguje jak na čerstvě nasazené, tak i na starší a divoké ryby. Ryby v ní vidí velké a snadno dostupné sousto. Rád ji používám s pomalou intermediální šňůrou a lehkou olověnou zátěží, aby se dobře potápěla. Dá se však použít s jakoukoli šňůrou, v závislosti na hloubce, kde se ryby nacházejí. S touto muškou se vyplatí tahat  rychleji – dlouhé a rychlé zátahy jsou ideální, protože muška pak ve vodě krásně pracuje.

Oblíbené jezero: Nejen tuto mušku mám osvědčenou na rybníku Květonov, který se nachází u Kaplice v jižních Čechách. Je to svazová voda, která se vyznačuje velkou hloubkou, takže ryby musíte opravdu hledat. Rybník se pravidelně dosazuje, takže je zde dostatek ryb. Nemusíte chytat pouze nově nasazené ryby na Bloby a různá dráždidla, ale dá se zde také hezky zachytat na pakomáry a mokré mušky. V tom je Květonov kouzelný a každému doporučuji udělat si rybářskou výpravu právě tam.


🎣 MICHAL RYPL - Pakomáři (Black Traffic Light Buzzer B/L)

Jednou z mých nejoblíbenějších a nejúčinnějších technik pro lov lososovitých ryb je použití pakomárů. Pakomáři se líhnou celoročně, jsou základní a přirozenou potravou pro pstruhy a lipany. Pro úspěšný lov na pakomáry je důležité zvolit správnou výbavu. Já používám muškařský prut s plovoucí šňůrou, hover polyleadrem s dlouhým fluorocarbonovým návazcem o průměru 0,18 mm. 
Lov na pakomáry vyžaduje trpělivost a přesnost. Ryby sbírají pakomáry s velkou důvěřivostí, a proto je důležité být stále ve střehu. Záběry bývají zpravidla razantní a při použití slabšího návazce hrozí jeho přetržení a ztráta ryby ihned po záběru.

Oblíbené jezero: Labská přehrada ve Špindlerově Mlýně je pro mě jedním z nejkrásnějších pstruhových revírů v České republice. Je domovem pro pstruha obecného a lipana podhorního, kteří zde nacházejí ideální podmínky pro život. Rybaření na Labské přehradě ve Špindlerově Mlýně je nezapomenutelným zážitkem pro každého rybáře a s muškami z kolekce od CzechNymph jste k k rybám z této vody o krůček blíže.


🎣 SAM PIEKAR - Morká McLarenka (Kate McLaren)

Když jsem dostal za úkol vybrat si jednu z mých nejoblíbenějších jezerních mušek, tak má volba byla naprosto jasná. Za můj zřejmě nejoblíbenější jezerní vzor považuji černý Woolly Bugger s oranžovou hlavičkou. Tento typ mušky mi ovšem vyfoukl kamarád Tonda (to si ještě vyřídíme :-)), takže jsem se rozhodl jít tedy trošku jinou cestou a představím vám můj oblíbený vzor mokré mušky. Lov na mokré mušky na jezeře je u nás trošku opomíjená, ale velmi dobrá technika ve chvílích, kdy jsou ryby v blízkosti hladiny a už znají všemožné pestrobarevné lury a dráždidla (Bloby, Eggy atd.). Mezi velice univerzální a nepostradatelný vzor považuji klasickou skotskou mušku Kate McLaren, která byla původně vymyšlena pro lov tamních pstruhů potočních. Velmi účinná je ovšem i u nás, na zdomácnělé pstruhy duhové. Mokré mušky používám nejčastěji v kombinaci s plovoucí a intermediální šnůrou, použít se dají ale i v kombinaci s lurami.
Když si tedy sestavuji návazec na mokrou mušku, tak tam ve většině případů Kate McLaren nesmí chybět, společně s lehce zatíženou muškou na konci (mokrá muška s korálkem, pakomár, lehká mini lurka atd.). Všem vazačům bych doporučil si tento vzor navázat ve velikosti 10 a 12. Mušku můžete ještě více zatraktivnit vyvázáním hlavičky z červené holografické lametky, případně můžete využít lehký červeně metalický korálek.

Oblíbené jezero: Oblíbených stojatých vod mám samozřejmě více, ale během posledních dvou let jsem si oblíbil Boží vodu v Liběchově. Jedná se o menší nádrž, kde se vysazuje pstruh duhový, siven americký a pstruh potoční. Tuto vodu jsem si oblíbil hlavně díky možnosti muškaření, mimo pstruhovou sezonu. Navíc je revír v dojezdové vzdálenosti od Prahy. Přes zimu tedy nemusím jenom sedět u svěráčku, ale můžu i vyrazit k vodě. Dobré je i okolní zázemí.


🎣 VLASTÍK OTAVA - Montana (KJ Krystal Black Cat Taddy TH)

Mezi mé nejoblíbenější jezerní vzory patří rozhodně lura zvaná Montana. Nejenom, že to byla moje první jezerní muška, kterou jsem sám navázal, ale taky jsem na ni nachytal své první důháky na stojatých vodách. Mám ji nejradši z toho důvodu, že na ni vždycky ryby chytnete! V jednoduchosti je totiž krása. Občas člověk na rybách experimentuje, zkouší nové vzory, nové techniky, ale když nic z toho nefunguje, nasadím svou Montanu a nějaká ryba se vždycky splete. Nejčastěji ji používám na konci návazce a nad ní dvě barevnější lury jako atraktor.

Oblíbené jezero: Jsem sice hlavně říční muškař, ale občas si rád zajdu např. na nádrže Květonov a Malči u nás v jižních Čechách.


🎣 PAVEL ADAMOVSKÝ - Nymfa šidélka (Hot Head Damsel Orange)

Moje univerzální muška pro chytání v Anglii je jednoznačně olivová larva šidélka. Ať již doporučují v místní rybářské chatě jakoukoliv taktiku na daný den, většinou začínám průzkum rybí aktivity právě s touto muškou. Vlastně ani nevím proč, prostě této mušce věřím a vždy na ni nějakou rybu ulovím. Začínám vždy lovit s intermediální šňůrou, kdy na konci návazce je nymfa šidélka a na přívěsu buď další podobná nymfa nebo další osvědčené vzory - pakomár, Bibio, Diawl Bach atd. Na šidélko chytám tak dlouho dokud na něj nic delší dobu nezabere a nezačnu mít pocit, že jiná metoda bude úspěšnější, případně kolega v lodi chytá jiným způsobem více ryb. Moje oblíbená nymfa šidélka není 100% přírodní imitace, protože má fluo oranžovou hlavičku, kterou ale rád zaměňuji i za jiné barvy hlaviček (modrá nebo metalicky zelená). Jak je to s úspěšností této mušky na domácích vodách nemám tušení, protože na českých stojácích jsem v posledních letech moc nechytal.

Oblíbené jezero: Moje oblíbené revíry jsou ty anglické: Rutland Water, Pitsford Water a nebo Grafham Water. Jak udělat rybářský trip na tyto revíry jsem popsal v článku "Muškaření na pstruhových nádržích v Anglii" na našem webu.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva