Z krabičky Honzy Peciny | Umělé mušky | CzechNymph.cz
>Home>Články>Umělé mušky>Z krabičky Honzy Peciny

Z krabičky Honzy Peciny

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Pavel Adamovský

Několik mušek našeho bývalého reprezentanta Honzy Peciny, se kterými Honza začínal.


Kupka sena I

Koncem roku 2001 jsme v rubrice Nová muška uveřejnili několik mušek našeho bývalého reprezentanta Honzy Peciny. Jednalo se o mušky, se kterými Honza začínal. Tento článek je jakýmsi shrnutím pro ty, kteří všechny mušky nezachytili.

Jak sám Honza tvrdí, jeho mušky zpočátku příliš estetické nebyly a sám je s trochou nadsázky nazval paskvily. Co bylo ale důležité, mušky byly velmi účinné. Každopádně, pokud se na mušky, které nám Honza věnoval, podíváte, název paskvil není rozhodně na místě. Takže pojďme na to.


Kupka sena II

Začneme asi tou úplně nejbizarnější muškou, kterou Honza nazval Kupka sena. Kupka sena se neváže podle žádného standardizovaného postupu. Je to totiž muška vázaná z veškerého "odpadu", který nám při vázání zbude. Jediným materiálem, který u Kupky nemůže chybět, je srpek rezavého kohouta, který se použije na nožičky. Dubbing na tělíčko můžeme udělat opravdu z jakéhokoliv jiného materiálu. Na obrázcích vidíte dvě možné varianty Kupky sena. Muška dobře plave a většinou prapodivně "trčí" z vody. Honza ji používá jako univerzální mušku od dubna do června.


Vosák
Další muškou je Vosák. Jak název napovídá, muška napodobuje vosu a chytáme s ní především na podzim, vždy když vosy ve vodě nebo u vody vidíme. Největší účinnost má prý muška pod jezy, především na pstruhy, ale sebere ji i lipan.

Pecinova chmýřenka
Na lov pstruhů můžeme použít také Chmýřenku. Tato muška je vhodná především při chytání na tekoucích vodách. CDC peří drží mušku na vodě. Černou barvu dubbingu můžeme nahradit zelenou.

Černý brouček

Následující dvě mušky jsou určeny speciálně pro lov tloušťů, které Honza často lovil na mimopstruhových revírech v okolí Prahy. První je Černý brouček, muška, kterou nahazujeme těsně ke břehům, kde si hledají potravu velcí tloušti, čekající na sousto spadlé z pobřežní vegetace.


Tloušťovka

Druhá muška, Tloušťovka, je elegantní muška s tělíčkem vázaným z pera volavky a křídlem ze CDC peří. Tloušťovku se snažíme po nahození "připotopit", neboť právě mokrá muška ve vodním sloupci je na tlouště velice účinná.


Rákosník

Mým tajným favoritem se stala jiná Honzova muška - Rákosník. Je to vražedná muška především na lipany. Jednoduše se váže a můžeme vytvořit mnoho barevných variant. Otestovanou mám již variantu se zelenou, oranžovou i červenou tělíčkovou nití. Zajímavá by mohla být i "zlatá" varianta. Měnit můžeme samozřejmě i barvu dubbingu a vytvořit tak nespočetné množství mutací a la Rákosník.


Hardyovka

Mokrou klasiku v podání Hardyovky snad není třeba detailně popisovat.


Oranžový brouček

Mnohem zajímavější je Oranžový brouček s hlavičkou z oranžového polycelonu. Tato ve vodě dobře viditelná muška Honzovi nejlépe fungovala ve Stříbře na západočeské řece Mži.


Podvěšenka

Poslední muškou, kterou nám Honza představil, je Podvěšenka. Muška se hodí spíše na větší toky, například na Vltavu pod Vyšším Brodem. Název Podvěšenka vznikl pro speciální způsob prezentace této mušky. Před vlastním chytáním ohneme paprsky bažanta, ze kterých je uvázáno křidélko, kolmo k háčku a podmázneme. Muška po dopadu na hladinu visí za křidélko a tělíčko je potopené těsně pod hladinou. Muška musí plavat přirozeně, nesmí brázdit. Pak je její účinnost největší.

Podvěšenka sérii mušek Honzy Peciny protentokrát uzavírá. Jak nám ale Honza slíbil, určitě nám ještě někdy svoji krabičku k nahlédnutí pootevře. Je se opravdu na co dívat.

Pozn.: Článek o "muškařské kariéře" Honzy Peciny najdete mezi našimi články.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva