Mušky anglických závodníků II. | Jezerní muškaření | CzechNymph.cz

🌟 S námi vánoční dárky pod stromeček stihnete! 🎁🎄 Objednávky do 19. 12. stihneme s PPL, GLS a Zásilkovnou. 🚚 Osobní vyzvednutí + Elektronické kupony do 23. 12.! ✊🤩

>Home>Články>Umělé mušky>Mušky anglických závodníků II.

Mušky anglických závodníků II.

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Milan Hladik

Druhé pokračování článku o muškách z krabiček anglických závodníků.

Český rybář Článek uveřejněn se souhlasem časopisu Český Rybář.

V minulém článku tohoto seriálu jsme začali povídání o skupině drobných nymf nazvané Diawl Bach, česky ďáblík. V dnešním díle na to navážeme a představíme si další tři mušky z této v současnosti rychle se rozrůstající rodiny mušek. O své zkušenosti s chytáním na tyto drobné mušky se s námi podělil Mike Childs a patří mu za to poděkování.


Prapůvodní vzor ďáblíka

Dnešní mušky představují původní přírodní jednoduše vázané vzory, Mike je dobře zná a patří jim čestné místo v jeho muškařské krabičce.

Muška číslo jedna je pravděpodobně prapůvodní vzor uvázaný z paprsku péra bažantího ocasu a je vlastně variantou vázání tradičního vzoru „Pheasant tail nymph“, česky nymfa z bažantího ocasu. Také štěty a hrudní nožky jsou z bažanta, muška je zvýrazněna a zpevněna měděným drátkem a je vázána pomocí červené nitě, tedy i hlavička je červená, velikost je 12-14.

Červená barva jako barva krve má pro pstruhy až magickou přitažlivost a objevuje se při vázání obrovské řady vzorů pro anglická jezera.


Ďáblík s tělíčkem z páva

Muška číslo dvě je vázána obdobně, tělíčko je však vytvořeno z paprsku pera ocasu páva a je kroužkováno šedou lametou. Štěty a hrudní nožičky jsou z hnědého kohouta, nejčastější velikost je opět 12-14.

Třetí muška má poněkud silnější tělíčko opět vázáné z pavího péra, kroužkování je z velice tenkého měděného drátku, který mušku zpevňuje a je úplně schován mezi paprsky pavího péra. Nožičky a štěty jsou opět z hnědého kohouta. Muška má oranžový tip, který funguje jako atraktor a také naznačené zárodky křídel z červené holografické lamety, napodobuje tedy zřejmě stoupající kuklu pakomára. Někdy bývá označována jako „Red Holo“, existuje i varianta „Green Holo“.


Ďáblík s oranžovým tipem

Všechny mušky z rodiny ďáblíků nenapodobují nic konkrétního, ale představují něco malého a živého, nějako drobnou nymfu ať jepice, chrostíka, pakomára, nebo i znakoplavku.

Kromě některých výjimečných situací se dá na podobné mušky nějaká ryba ulovit po celou sezónu. Vodí se velice pomalu až staticky, používá se celá škála šňůr od plovoucí, přes midge tip po šňůry intermediální a potápivé podle situace na nádrží, ročnímu období a počasí. Vlasec fluocarbon o pevnosti 4-5 kg, tedy přibližně 0,23-0,25 mm. Vzdálenost mušek na návazci je 1 – 1,5 m, používají se až čtyři mušky. Při lovu je někdy možné použít i měkčí muškařský prut, záleží to na povětrnostních podmínkách a na citu rybáře.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva