Muškaření na mimopstruhových vodách 3| Letní muškaření na MP | CzechNymph.cz

🌟 S námi vánoční dárky pod stromeček stihnete! 🎁🎄 Objednávky do 19. 12. stihneme s PPL, GLS a Zásilkovnou. 🚚 Osobní vyzvednutí + Elektronické kupony do 23. 12.! ✊🤩

>Home>Články>Taktiky>Muškaření na MP vodách - 3. díl: Letní exploze

Muškaření na MP vodách - 3. díl: Letní exploze

Kategorie: Muškařské taktiky | Autor: Ála Richie

"Zaručené tipy" jak si užít to pravé letní muškaření na mimopstruhových vodách, a to především při lovu velkých silných kaprů a extrémně opatrných amurů na umělou mušku!


Krásně vybarvený tmavší podvečerní kapřík. Kapr je krásný rybí druh, v případě, kdy je v revíru původní domorodou rybou.

Pojďme se do toho pořádně opřít! Pokud se toho nebojíte, přitvrďme o 2-3 chlupy v použitém vybavení, průměry vlasce pod 0,20 mm nechme raději doma, zacilme naši mušku na ty největší z největších, a když bude přát i počasí, ve kterém všichni ostatní opalují šunky na koupalištích a u zahradních bazénů, čekají nás teprve ty pravé letní adrenaliny s muškařským prutem na mimopstruhových vodách. Zaručuji vám, že nebudete litovat!

V dnešním díle se totiž podíváme na zoubek těm nejhojněji se vyskytujícím a zároveň i největším "všežravým býložravcům" z rybí říše mimopstruhových vod! Jejich lov vyžaduje odlišné muškařské techniky, než na které je většina muškařů lovících na pstruhových a do jisté míry i mimopstruhových vodách běžně zvyklá! Vedle nových technik je také velice důležité nepodcenit ani naše muškařské vybavení, neboť jej právě v tyto dny může čekat tvrdá zatěžkávací zkouška! Jistě sami uznáte, že by rozhodně nebylo moudré, kdyby tento challenge nedobrovolně podstupoval váš oblíbený pstruhový proutek... Nemusel by to totiž přežít v celku!


Velký naviják a silný prut kategorie 7 - 9wt. K tomu silný vlasec nejlépe 0,25+ mm a můžeme vyrazit na ty tmavé "podvodní barely".

Pavel: Tak já tedy vyrazím na něco většího. Co doporučuješ za šňůru na kapry, amury a obecně velké kaprovité ryby? Mám z jezerního chytání pouze podhladinovou hoverku, je to dobrá a dostačující volba? A je nějaký rozdíl v taktice při lovu amurů oproti kaprům?

Aleš: Muškařská šňůra musí samozřejmě odpovídat kategorii použitého prutu a osobně preferuji výhradně typy WF (jednostranně ujímané - silnější hlava/břicho a tenký running). Ale např. při prezentaci mušky na kratší - a o to více na delší - vzdálenost je často vhodnější šňůra o kategorii lehčí (pro představu - prut kategorie #7 = šňůra #6), aby její dopad na hladinu ryby nepoplašil. Kapři jsou v tomto ohledu relativně v klidu, i když samozřejmě záleží na lokalitě a ostražitosti ryb. Někde jsou kapři naprostí pohodáři, někde jsou plaší jako divocí pstruzi.  Pokud se budeme bavit o amurech, tak ti jsou maximálně opatrní a velice plaší - o to více při denním výpalu, kdy "chytají bronz" přímo pod hladinou.


Pod stromy jsem našel dva pěkné kapry. Teď k nim jen musím dostat mou mušku a přesvědčit je k záběrů. Zdolávání v potopené koruně stromu je ale také dobré dopředu promyslet! ;-)

Často ale není muškařská šňůra pro prezentaci mušky vůbec potřeba, ba naopak je někdy spíše přítěží a dle popsaného způsobu lovu na krátkou vzdálenost je snad i lepší mít šňůru v navijáku pouze připravenou na výpad ryby. Na šňůru, z jednoho dobrého důvodu, přivazuji dlouhý návazec z fluorocarbonu, neboť v případě, že je šňůra např. ještě mezi očky prutu, má díky své váze tendenci sjíždět dolů a vytahovat tak mušku na návazci nahoru ke koncovému očku, což je v případě, kdy stojíte, ležíte nebo "plavete" nad vyhlídnutou kapří obětí, které hodláte nabídnout svou mušku, velice nepříjemná a často fatální situace, během které musíte vše rychle napravit a během toho jsou kapři už často v Mexiku! :-) Opačnou možností je mít návazec kratší, kdy je muškařská šňůra již venku z oček, ale někdy je potřeba prezentovat mušku opravdu blízko a tak doporučuji výše popsanou metodu s dlouhým návazcem! V těchto případech pak samozřejmě moc nezáleží na typu (plovoucí, intermediální, hover) naší muškařské šňůry, jako spíš na naší dovednosti se k rybě dostat co možná nejblíže, nepozorovaně a velice tiše jako indiánský lovec!


Pěkný zlatý amur ulovený z hladiny na velkou "suchou mušku".

V jiných případech, kdy muškařskou šňůru při lovu aktivně používám, rozhodně doporučuji šňůru plovoucí, která při lovu nevyklesává, ale samozřejmě se dá v krajních případech použít i jiný typ, např. typ podpovrchové - hover, která je po plovoucí šňůře nejvhodnější! Důležitou věc, kterou bych vypíchl, je jádro muškařské šňůry, které v případě, kdy stalkujeme velké kapry a je naděje na jejich úspěšné zaseknutí, maximálně doporučuji jádro průtažné. V případě šňůr s neprůtažným jádrem sice kontakt s rybou okamžitě pocítíme, ale často jen na velice krátkou chvíli, neboť ve zbrklosti a přílišném příseku rybu často hned po záběru upálíme i na velice silném vlasci! Popř. je dobré použít vhodný typ splétaného návazce - Furled Leader - určený na velké ryby, který nás při silném kontaktu s rybou podrží a prvotní nápor "vykryje"!


AR Grass Carp Fly - Amuři milují trávu a zelené listí. Zkuste při jejich lovu mou napodobeninu popsané amuří pochoutky.

Z hlediska taktiky kapr vs. amur. Jen velice krátce, neboť je to relativně "jednoduché"! :-) Při lovu amurů je důležité být jako duch - ryba nás nesmí vidět, nesmí o nás vůbec vědět, nesmí vidět ani "cítit" přítomnost šňůry a vlasce, na který jsou amuři zvláště citliví a naše nástraha musí působit maximálně přirozeně. Když půjdeme všem aspektům naproti, vyjde nám, že amury je určitě vhodnější lovit spíše v letních podvečerech, kdy nejsou - díky úbytku denního světla - tak ostražití jako za bílého dne! V tuto denní dobu vyjíždějí hladoví amuři sbírat potravu, která během dne napadala na hladinu. Je dobré proto být připraven se siluetárními napodobeninami velkého hmyzu - Terrestrials, dále menšími "Chlebovkami" a různými pseudomuškami, které napodobují např. bíle chuchvalce  "topolového květu" či smotky zelené trávy a napadaného listí, které amuři milují! Samotným zážitkem je pak pozorování krmících se amurů, kteří trhají listí přímo z převislých či do vody spadených větví!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva