V předchozích dvou epizodách jsme se věnovali lovu jelců tloušťů aktivních ve vodním sloupci (mokré mušky) či přímo u hladiny (suché mušky). Dalo by se říci, že tyto dvě metody jsou během samotného lovu paralelně využitelné a kombinovatelné, neboť v případě, kdy je tloušť aktivní pod hladinou, bude často reagovat i na mokré mušky ve sloupci a opačně. Ve 3. epizodě se ale trošku odkloníme a půjdeme více ke dnu! Tentokrát totiž budeme tlouště lovit na NYMFY!
Lov bílých ryb - tloušťů - na NYMFY je záležitostí hlavně podzimních měsíců či chladnějšího období v průběhu hlavní lovné sezony této ryby. Tlouště samozřejmě ulovíme během nymfování na mimopstruhových vodách i v jarních měsících, kdy se cíleně zaměřujeme na lov plotic, cejnů apod., ale vzhledem k tomu, že je jelec tloušť až do 15. 6. hájen, nebudeme se zde vůbec bavit o jeho cíleném lovu před tímto datem!
Během letních měsíců můžeme lovit tlouště na lehčí nymfy unášené ve vodním sloupci např. v kombinaci s mokrými muškami, kdy nymfa tvoří koncovou mušku a vyklesává rychleji ke dnu, čímž stahuje dvě mokré mušky na přívěsech! Tímto způsobem docílíme důkladného prolovení celého vodního sloupce! Tato metoda je výborná při lovu tloušťů na větších řekách v pomalejších a hlubších tazích!
Aktivní lov na nymfy u dna je pak nejlepší v chladné podzimní a zimní měsíce, kdy ve vodě již není tolik potravy spadené na hladinu či utopené ve vodním sloupci, a tak se tloušti stahují při hledání potravy ke dnu a krmí se před zimou na larvách vodního hmyzu! Hlavní složku potravy pak tedy tvoří nymfy jepic, chrostíků či pakomárů (patentky)!
Při nymfování můžeme samozřejmě využívat všechny techniky spojené s lovem na nymfy na řekách. V podzimní období je však nejúčinnější metoda Francouzské nymfy, která je díky tenkému francouzskému návazci velice citlivá. Bílá ryba již není v tomto období tolik agresivní - spíše naopak - a záběry jsou proto velice decentní. Projevují se jako zastavení návazce nebo drobné drbnutí.
Tungstenový jig Rudořitka s CDC nožičkami (KJ CDC Red Tag Jig) - Jak již bylo popsáno v předchozích dílech seriálů o lovu tloušťů na umělou mušku, tyto ryby milují vzory mušek, které na sobě mají nějaké výrazné a kontrastní prvky jako je např. ostře červený, oranžový či fialový tip nebo delší ocásek. Tato nymfa je naprostý nutnost pro každého, kdo chce aktivně a efektivně lovit tlouště na nymfy! Výhodou je, že tato muška je rovněž velice účinná i při lovu pstruhů a lipanů, takže o důvod více ji mít v krabičce!
Tungstenový jig Březnovka se zlatou hlavičkou (KJ March Brown Jig) - Březnovka je díky přirozeným přírodním barvám a použitým materiálům univerzální nepostradatelná muška jak v suchém, tak i mokrém provedení. Ne jinak tomu je i u nymfy! Tento zlatohlavý jig je dalším typem nymfy, která by neměla chybět v naší krabičce, pokud chceme s úspěchem lovit tlouště po celou sezonu.
Tungstenový jig Duracell s CDC nožičkami (Duracell Jig) - Barevně - v porovnání s ostatními vzory - celkem netradiční verze tungstenového jigu, ale právě to z této mušky dělá toho pravého zabijáka pro lov bílých ryb! Tloušti, proudníci, plotice, cejni i jeseni tuto mušku milují! Dle mých zkušeností je fialová barva obecně pro ryby velice atraktivní. Když je doplněná stříbrnou wolframovou hlavičkou, výrazným kroužkováním a CDC nožičkami, ryba nemá moc šancí, jak takovému vzoru odolat - zvláště v podzimním období!
Tungstenová nymfa s fluo oranžovou hlavičkou (KJ Hot Orange Sighting Nymph) - Tato nymfa není navázána na jigový háček jako předchozí vzory, ale na menší háček s krátkým raménkem a hlubokým obloučkem. Jedná se v podstatě o variantu nymfy PTN doplněnou o fluo oranžovou tungstenovou hlavičku, CDC nožičky a perleťová zádíčka z lametky. Takový druh mušky v sobě kombinuje prvky nymfy (těžká hlavička) a mokré mušky (mokrý háček, pohyblivé nožičky, případně štěty), což je pro tlouště maximálně lákavé! Tento typ nymfy je zvláště účinný při lovu ve vodním sloupci s mokrými muškami, který byl popsán v textu článku.
Tungstenový jig francouzský Sirupčík (The French Nymph) - Sirupčík je nymfa, kterou není třeba nějak dlouze představovat a popisovat! Má všechno, co by měla správná tloušťová nymfa mít! Je tmavá, velice subtilní, s kontrastním červeným konečkem a je zatížená tungstenovou stříbrnou hlavičkou vhodné velikosti! Ideální drobná nymfa, kterou používám po celý rok jako přívěsnou při lovu tloušťů na středně velkých a malých mimopstruhových řekách!
Nymfa Březnovky (March Brown Nymph) - Tradičně vázaná nymfa březnovky napodobující větší larvy jepic unášené pomalým říčním proudem vodním sloupcem! Výborná klasická nymfa pro chvíle, kdy nechceme lovit se super-těžkými tungstenovými nymfami, ale chceme se během našemu lovu pomyslně vrátit v čase do dob, kdy takovéto druhy mušek naprosto stačily k příjemnému loveckému zážitku!
Tungstenová nymfa bažantí ocas s perleťovým hřbítkem (Flashback PTN) - Drobounká nymfička vázaná na malém mokrém háčku. Výborná pro podzimní opatrné říční lovy, nebo do nízké letní vody. Výtečným prvkem jsou zádíčka z perleťové lametky, která odráží světelné paprsky a láká tak plaché či netečné ryby k záběru!
Sawyerova nymfa bažantí ocas přírodní (Sawyer Pheasant Tail Nymph) - Pokud řádky věnované Nymfě Březnovky vyznívaly nostlagicky, zde je tento efekt cítit již jen z názvu mušky! Nymfa Bažantí ocásek nebo-li PTN je maximálně originální a jednoduchá klasika mezi zatíženými muškami napodobujícími nymfy jepic jejichž využití je - nejen při lovu tloušťů - celoroční a úspěšnost 100% nezpochybnitelná! V případech, kdy si chcete užít pohodové nymfové lovy s tradičními muškami, PTN nesmí ve vaší krabičce nikdy chybět!