Průvodce základními vázacími pomůckami | Vázací pomůcky | CzechNymph.cz
>Home>Články>Vázání >Průvodce základními vázacími pomůckami

Průvodce základními vázacími pomůckami

>Home>Články>Vázání >Průvodce základními vázacími pomůckami

Průvodce základními vázacími pomůckami

Kategorie: Vázání umělých mušek | Autor: Ála Richie

V tomto článku se dozvíte hlavní význam, použití a všechny výhody základních VÁZACÍCH POMŮCEK - od vázacího svěráku až po velice užitečné příslušenství a nezbytné doplňky používané při vázání všech druhů umělých mušek!


Základní vázací pomůcky - K navázání umělé mušky nepotřebujete obrovské množství vázacích pomůcek! Stačí jen tyto...

Vázání a vzhled umělých mušek prošel za posledních pár let obrovských vývojem! Umělé mušky jako takové a konec konců i nové styly lovu s nimi se začaly stávat čím dál více kontroverzním tématem, které muškaře namísto stmelování spíše rozdělilo na více názorových/přístupových skupin! Tento vývoj patrně nezastavíme a asi ani globálně příliš neovlivníme. Obrovskou výhodou však je to, že si sami můžeme vybrat vlastní cestu, kterou se v rámci našeho krásného muškařského sportu a vázání umělých mušek můžeme vydat!

V rámci samotného vázání umělých mušek však existují - vedle neustále se rozšiřující škály vázacích materiálů - i jakési specifické nástroje, které zas tak znatelným vývojem neprošly a díky nim je proces skoro až magického vzniku umělé mušky mnohem jednodušší a celkově pohodlnější, než tomu bývalo v dřívějších dobách, kdy byli vazači odkázáni pouze na šikovnost vlastních rukou! Já sám jsem jsem totiž v mých úplných začátcích objevování krás muškaření a vázání umělých mušek nepoužíval žádného nyní běžně dostupného vázacího vybavení. Jen levá ruka, co držela háček, zatímco ta pravá na něj přivazovala další a další materiály do té doby, než vznikla výsledná napodobenina např. suchého chrostíka, na které jsem zpočátku výhradně chytal a to naprosto všude! :-)

Díky těmto zkušenostem, na které velice rád na ně vzpomínám, dnes mohu maximálně ocenit hlavní význam a všechny výhody základních a dnes už nepostradatelných VÁZACÍCH POMŮCEK, které bych Vám v tomto článku velice rád představil!


Příklad velice kvalitního rotačního svěráčku japonské výroby proslulé značky C&F Design! Mezi další spolehlivé svěráčky patří např. výrobky značky STONFO, REGAL, Marc Petijean.

VÁZACÍ SVĚRÁČEK: Kvalitních vázacích svěráčků je dnes celá řada a je možné je získat od mnoha světových ale i tuzemských výrobců. Vzhledem k tomu, že svěráčky prodělaly patrně ten největší vývoj ze všech vázacích pomůcek, můžeme si jejich hlavní znaky, výhody/nevýhody a vzájemné rozdíly popsat na jednotlivých druzích vázacích svěráčků, které bych rozdělil do následujících základních skupin.

Jako první bych zmínil ten nejzákladnější typ, a to svěráček KLASICKÝ. Tento typ svěráčku je i nejstarším a nejjednodušším a jeho hlavním úkolem je pouze pevně držet muškařský háček v čelistech. Takový typ vázacícho svěráčku je nejvhodnější pro začínající vazače, kteří se teprve učí a nechtějí či nemohou investovat příliš mnoho peněz, což je také jeho hlavní výhoda - nízká cena! Dle mého však spíše vyniká řadou nevýhod, mezi které patří jeho imobilita - nemožnost svěráček jakkoliv polohovat a otáček během jednotlivých vázacích kroků s muškou. Systém utahování čelistí rovněž není úplně ideální. Jednotlivé části na sebe tlačí, což má za následek ochození těchto partií a následnou nízkou pevnost stisku čelistí. Na tyto svěráčky se dnes nepoužívá ani dobrá ocel, což vede často k velice rychlému vymačkání čelistí, které pak nejsou schopny pevně uchytit např. menší háčky, které se při vázání různě protáčí apod. Samozřejmě existují i kvalitní typy, ale vzhledem k existenci další modelů tento typ svěráčku doporučuji opravdu hlavně do začátku popř. na cesty, kdy potřebujeme něco malého a lehkého, co splní v dané situace účel!

Dalším typem je svěráček PÁKOVÝ, který je založen na opačném principu působení síly čelistí na uchycený háček, což je mnohem lepší a spolehlivější řešení oproti standardního typu. Abych to jednoduše vysvětlil. U klasického typu utahujeme čelisti k sobě - na sílu! Kdežto u svěráčku pákového jsou čelisti k sobě již napevno přitažené a my je jen proti-silou otvíráme pomocí páky, abychom do nich umístili háček. Jakmile páku povolíme, čelisti pevně háček stisknou! Tyto svěráčky v sobě začaly kombinovat i více funkcí, proto jsou pákové svěráčky často velice mobilní - můžeme je tak různě polohovat a otáček s naší muškou. Dále jsou vyráběny i z mnohem kvalitnější ocele, takže nedochází k tak rychlému ochození jednotlivých částí a hlavně čelistí! Jsou samozřejmě ve vyšší cenové relaci, ale jedná se o výborný kompromis v poměru cena/výkon. Mohu je tedy doporučit naprosto všem vazačům - začátečníkům, ale i pokročilým!

Třetím typem je svěráček ROTAČNÍ, jehož obrovskou výhodou je to, že má většinou všechny výše popsané pozitivní vlastnosti, což je samozřejmě skvělé! Jeho hlavní benefitem je však typ konstrukce, která dovoluje, aby vazač mohl s muškou rotovat přesně kolem její osy, a tak je možné si mnoho vázacích úkonů (natáčení tělíčka z křehkého materiálu, kroužkování, navíjení nočiček apod.) ještě více ulehčit a urychlit. Tyto svěráčky jsou většinou z těch nejkvalitnějších materiálů s různě řešeným uchycením háčku do "čelistí" (páková verze, speciální systém přítlaku háčku v očku "čelistí", ale i spolehlivé utažení čelistí standardního typu). Jejich nevýhodou je, že se většinou jedná o ty nejdražší typy - v případě, že nejde o nějaké kompromisní řešení - takže je doporučuji jen těm, kteří to s vázáním myslí opravdu vážně, popř. si chtějí udělat radost! ;-)

Jako poslední bych stručně zmínil svěráček PRO VÁZÁNÍ TRUBIČKOVÝCH MUŠEK se specifickým uchycením jehel, na které se navlékají plastové či kovové trubičky. Tento svěráček je hlavně pro vazače lososích či streamerových speciálů v podobě trubičkových mušek, případně pro opravdové nadšence, kterým nesmí ve výbavě nic chybět, neboť vázání trubičkových mušek lze velice jednoduše a úsporněji vyřešit speciálními nástavci, které se uchycují do čelistí většiny typů výše zmíněných svěráčků. Tento typ bývá rovněž rotační.

Vázací svěráčky samozřejmě existují i v mnoha hybridních provedeních, které v sobě kombinují všechny druhy základních typů apod., ovšem takovým svěráčkům není třeba věnovat větší pozornost - drtivá většina smrtelníků si vystačí s výše zmíněnými typy!


Vázací bobina s keramickou výstelkou Veniard Ceramic Spigot Bobbin Holder

VÁZACÍ BOBINA: Bobina jednoznačně patří - hned po vázacím svěráčku - k základním a nezbytným vázacím pomůckám. Jedná se o velice jednoduchý dvou-ramenný držák špulky s vázací nití, kterým díky tenké trubičce uprostřed prochází vlákno nitě, a my tak můžeme jednoduše a přesně navíjet nit na háček a přivazovat vázací materiály. Existuje samozřejmě mnoho typů - od těch úplně nejjednodušších a nejlevnějších (výrobce Indie, Čína) až po ty nejprestižnější a nejdražší, které jsou různě vyladěné a můžete si na nich např. i nastavovat brzdu cívky pro různé síly odvíjení nitě, což je výborná vlastnost při časté výměně cívek s různými šířemi. U těch nejdražších najdeme i keramické trubičky, které netrhají nit, na druhou stranu jsou mnohem křehčí a v případě, že např. bobina upadne, může dojít ke zlomení trubičky. Osobně si ale myslím, že každý vazač - začátečník i profesionál - vystačí se základními typy, a že ty nejdražší druhy bobin jsou jen dalším způsobem výrobců a obchodníků, jak z nepodstatného vrtochu vydělat co nejvíce peněz. Já sám mám raději několik obyčejných bobin s více cívkami, než abych měl jednu drahou a neustále na ní měnil nitě. Toto ale samozřejmě záleží na každém z nás!


Navlékač nití Veniard Spigot Bobbin Threader - Důležitý pomocník při výměně nití na bobině.

NAVLÉKAČ NITÍ: Tuto pomůcku zde zmiňuji hlavně v návaznosti s předchozí pomůckou. Jedná se však spíše o takový dodatečný doplněk, který najde hlavní uplatnění při častém navlékání nití na jedné bobině, či v případě bobin japonského výrobce C&F Design, které mají při vstupu nitě do trubičky pěnovou výplň se zářezem, kterým žádnou nit bez tohoto navlékače neprotáhnete.

Sám si ale při navlékání nitě do drtivé většiny mých bobin vystačím bez této pomůcky díky takovému malému fíglu, který většina z vás jistě zná. Ten kdo ne, pomohu mu dnes objevit Ameriku! ;-) Osobně totiž protahuji nitě trubičkou bobiny tak, že kousek nitě odmotám z cívky, strčím ji na začátek trubičky, druhou stranu trubičky si strčím do úst a nit z druhé strany nasaji! Dle mého je to ten nejrychlejší způsob, aniž bych používal dalšího nástroje. Samozřejmě nic pro jedince, kteří si potrpí na přísné dodržování hygienických podmínek i při samotném vázání! :-)


Vázací nůžky Veniard Gold Loop 3.5" Arrow Point Scissors - Velice ostré nůžky se špičatými hroty.

KVALITNÍ OSTRÉ NŮŽKY: Další typ vázací pomůcky, bez které se při vázání umělých mušek dnes jen těžko obejdeme! Díky kvalitním nůžkám můžeme během vázání materiál různě upravovat - zastřihávat a jakmile máme mušku hotovou, můžeme ji právě pomocí nůžek finálně doladit! Samozřejmě toto neplatí u všech úkonů, ale např. při sestřihávání hlaviček a tělíček ze srnčí srsti (Muddlery, Goddard Caddis, tradiční Popper Streamery a dalších hustých materiálů, které potřebují pomocí nůžek vytvarovat, najdou nůžky hlavní uplatnění. Určitě si pořiďte více typů nůžek pro různé účely! Doporučuji nůžky na delikátní a detailní práci - ty nejostřejší, nejšpičatější a pravděpodobně i nejdražší. Dále větší ostré nůžky na odstřihování větších a silnějších materiálů (srst, syntetické vlasy) a také levnější ocelové nůžky na tvrdou práci - střihání drátků a materiálů, které mohou nůžky poškodit a v případě, že se tak stane, nemusí vás to mrzet!


Různé druhy skřipců pro pevné uchopení materiálu Veniard Hackle Pliers - Nezbytné!

SKŘIPCE PRO UCHOPENÍ MATERIÁLU: Skřipce jsou takoví naši malí a velice užiteční pomocníci v případech, kdy potřebujeme pevně držet nějaký křehký či drobný vázací materiál (např. kohoutí srpky, paví paprsky, tenké drátky, jemný kroužkovací materiál) a hrozí, že by nám mezi prsty vyklouzl a celý proces bychom museli někdy i několikrát opakovat, přičemž bychom daný druh materiálu mohli nenávratně poškodit. Samozřejmě, že se v některých případech i bez skřipců obejdeme, jedná se ale o pomůcky, které nám vázání zjednodušují a ulehčují a pokud si tento úkon nechcete vyloženě ztěžovat, skřipce vám doporučuji mít alespoň 3, ať už v základní verzi (viz obrázek) nebo ve verzi rotační s pružinkou, který uchycenému materiálu přeci jenom citlivější! V případě, že vám budou standardní skřipce např. trhat pírka, doporučuji navléknout na jednu stranu malých čelistí malou bužírku, která tento defekt vyřeší!


Plastové Laiblovy skřipce pro manuální vytváření knotů při dubbování do smyčky - Vhodné pro srst i CDC peří.

LAIBLŮV SKŘIPEC: Speciální druh skřipců, které využijeme hlavně při tzv. dubbování do smyčky, čili vytváření specifických knotů z dubbingů, srstí či peří přímo během vázání umělé mušky. Tento skřipec umožňuje uchycení většího množství vázacího materiálu, který pak elegantně vložíme do předem připravené smyčky. Jakmile tak učiníme a materiál je uchycený mezi dvěma vlákny nitě, stisk skřipce můžeme uvolnit a smyčku pomocí rotačního dubbovače či dubbovací vidličky stočíme a vytvoříme knot. Tato vázací pomůcka je jistě nepostradatelná pro všechny vazače streamerů, ale i ostatních druhů mušek, na kterých si chceme přímo vytvářet dlouhé dubbingové a jiné knoty!


Rotační dubbovací vidlička - skvělá pomůcka pro maximálně efektivní dubbování do smyčky!

DUBBOVACÍ VIDLIČKA: Tato vázací pomůcka plynule navazuje na předchozí Laiblův skřipec. Jak už bylo popsáno výše, díky této pomůcce můžeme velice rychle zhotovit unikátní druhy knotů, do kterých můžeme přímo během vázání umělé mušky přidat cokoliv, co se  nám zachce! Tradičním typem je klasická dubbovací vidlička se dvěma háčky, které se při zatažení stáhnou k sobě a následným otáčením vidličky utahují nit s materiálem. Pokud vám ale mohu doporučit, určitě si pořiďte rotační verze, které jsou velice kvalitní a stačí je jen držet a otáčet válečkem s ložisky, čímž velice rychle zhotovíte kvalitně utažený knot! Stejně jako předchozí pomůcka, nepostradatelná pro všechny, kdo často praktikují techniku dubbování do smyčky!


Dubbingové jehly Veniard Dubbing Needles - Standardní verze & verze se zakončovačem uzlů.

DUBBOVACÍ JEHLA: Výborná pomůcka s hlavním využitím při lakování jednotlivých částí mušek nebo při finální úpravě umělé mušky v procesů rozčesávání a vytahování delších dubbingových vláken z tělíčka + další detailní úpravy! V případě, že si očko háčku zakápnete omylem lepidlem či lakem, tento problém rovněž vyřeší dubbovací jehla! Obyčejné dubbingové jehly samozřejmě snadno nahradíte větším typem klasických jehel na šití, ale pokud si pořídíte lepší model, na druhém konci najdete i jednoduchý zakončovač uzlů, kterým můžete velice rychle zakončit umělou mušku v hlavičce za očkem háčku a následně zalakovat nanesením laku rovněž pomocí dubbovací jehly. Jednoduchá, ale velice praktická a často využívaná vázací pomůcka, která nesmí chybět v naší výbavě!


Kvalitní vázací pinzeta Veniard Gold Loop 4.5" Mantis Point Tweezers - Důležitá vázací pomůcka.

PINZETA: Možná se mnozí budou divit, ale toto je moje nejčastěji používaná vázací pomůcka! S pinzetou pracuji prakticky po celou dobu vázacího procesu. Ať už se jedná o výběr háčků, korálků, vytahování jednotlivých částí různých vázacích materiálů, i přidržování dubbingové směsi při dubbování na nit. Pinzetu používám i při dubbování do smyčky v případě menšího množství materiálu - kratší dubbingové knoty či dubbování CDC nožiček u nymf a mokrých mušek. Pinzetu používám i při výsledné úpravě mušky - rozčesávání a vytahování jednotlivých vláken - a vkládání menších vzorů do krabičky s muškami. Pinzeta je zkrátka celou dobu v akci a doporučuji vám mít alespoň tři tvarové verze!


Sklepávač srsti Veniard Hair Stacker - Ideální pomocník při vázání suchých mušek s křidélky ze srnčí srsti.

SKLEPÁVAČ SRSTI: Další velice užitečná vázací pomůcka, pro kterou najdeme uplatnění hlavně při vázání větších suchých mušek. Tato pomůcka nám umožňuje srovnat pesíky tuhé srsti (hlavně jelení a vysoké zvěře) tak, aby jejich konečky byly přesně u sebe a žádný z nich nepřesahoval. Ustřižený snopeček srsti  vložte do otvoru, se sklepávačem párkrát poklepejte o stůl - srst se sesype rovnoměrně na dno. Poté stačí jen opatrně vytáhnout trubičku a snopeček srsti z ní za konce pesíků vyndat. Samozřejmě, že ryby si těchto detailů nevšímají, ale pro estéty a vazače, kteří svůj koníček či profesi berou vážně, se jedná o další povinnou výbavu vázacího stolku!


Zakončovač uzlů Veniard DeLuxe Whip Finish Tools - Rychlé a bezproblémové zakončování umělých mušek.

ZAKONČOVAČ UZLŮ: Speciální vázací pomůcka, která nám umožní zakončit mušku několika ztracenými uzly v pár pohybech! Osobně zakončovač uzlů nepoužívám a vždy si poradím jinými způsoby zakončení u všech typů mušek, které vážu! Rozhodně ale nezpochybňuji jeho důležitost a přínos! Existuje opět několik typů, princip jejich fungování je ale vždy stejný - vytvořit několik jednoduchých uzlů za sebou, což velice stabilně zafixuje nit, kterou poté můžeme odstřihnout a pro jistotu ještě zalakovat! Rozhodně užitečná vázací pomůcka, nikoliv však nepostradatelná!


Kartáčkový vyčesávač dubbingu - Jednoduchá pomůcka pro vytváření přirozeného vzhledu mušky!

KARTÁČEK NA VYČESÁNÍ DUBBNGU: Toto je ovšem výborná věc! Osobně si tento zlepšovák nosím i na ryby, kde si případně ještě dodatečně mušky vyčesávám během lovu v případech, kdy je chci ještě více oživit - doničit! Často je nějaký jemný ocelový kartáček i součástí dubbovací jehly (C&F Design), ale ve většině případů si vystačíme s nalepeným suchým zipem např. na pilníčku, popř. se sestřiženým zubním kartáčkem, který ovšem není tak efektivní, jako suchý zip! Takovou pomůcku si nemusíte kupovat, stačí si ji vyrobit! Tak jako tak ji velice doporučuji, neboť právě kartáček na vyšesávání dubbingu nám pomáhá z pěkně navázaných a uhlazených mušek vytvářet pro ryby atraktivní a žravé kořisti! Naprostá nutnost pro každého vazače-muškaře, který s muškami chytá a ne jen ukládá do krabičky, kterou se pak po večerech kochá! ;-)


Sada doplňků k vázacímu svěráčku obsahující košík na odpad, kontrastní desku a speciální ramena pro držení bobiny a vázání parašut křidélek.

SADA DOPLŇKŮ K VÁZACÍMU SVĚRÁČKU: Pokud chcete mít k těmto všem vázacím pomůckám i kompletně vybavený vázací svěráček, určitě neváhejte a pořiďte si nějakou kompletní sadu doplňků, která zahrnuje např. maximálně praktický košík na odpad, kontrastní destičku, proti které mušku pohodlně uvidíte, držák bobiny pro případy, kdy by se vám během vázání spíše pletla, než byla užitečná a speciální rameno určené pro fixaci parašut křidélka při vázání suchých mušek tzv. "Parašutek". Většinou každý výrobce vázacích svěráčků a pomůcek má takovou sadu součásti sortimentu, takže z osobních zkušeností pouze vřele doporučuji!


Pěnový organizér vázacích pomůcek - Velice praktický pomocník při organizaci vašich nejpoužívanějších vázacích pomůcek.

ORGANIZÉR VÁZACÍCH POMŮCEK: V případě, že nechcete mít mít všechny zmíněné vázací pomůcky volně poházené na stole či v šuplíku, doporučuji všem pořídit si nějaký praktický organizér, do kterého si vázací pomůcky přehledně nastrkáte a během vázání je postupně můžete vytahovat a používat.

Tyto stojánky/organizéry se vyrábějí v různých provedeních - nejčastěji v dřevěné, penálové či lehké pěnové podobě. Skvělým řešením je taštička na vázací materiály a pomůcky, která pojme drtivou většinu nejčastěji používaných vázacích pomůcek a materiálů. Výborná je i kombinace s trny, na které si můžete dát i nejčastěji používané cívky s nitěmi! Variant je opravdu hodně, výběr konkrétního výrobku nechám ale na vás! ;-)

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva