AR Velká mokrá červená jepice | U svěráčku | CzechNymph.cz
>Home>Články>Vázání >U svěráčku - AR Velká mokrá červená jepice

U svěráčku - AR Velká mokrá červená jepice

Kategorie: Vázání umělých mušek | Autor: Ála Richie

Vázací postup mé oblíbené a velice účinné univerzální mokré mušky v tradiční a oblíbené formě "Step By Step" fotogalerie s detailním popisem jednotlivých vázacích kroků a použitých materiálů!


AR Velká mokrá červená jepice - Univerzální mokrá muška výtečná zvláště při lovu říčních jelců a pstruhů, skvěle ale poslouží i při lovu na stojaté vodě - nejlépe aktivně stahovaná na intermediální šňůře v příbřežním pásmu s výskytem aktivně lovících ryb!

Pro další pokračování mé série "U svěráčku" jsem si připravil vázací postup mého originálního a oblíbeného mokrého říčního vzoru "AR Big Red Wet Mafly" - Velká mokré červené jepice. Při vázání této mušky zároveň mohu tak trochu i zavzpomínat na své muškařské začátky na tekoucích vodách, při kterých jsem právě na tento skromný vzor lovil první tlouště, proudníky a pstruhy obecné!

Historicky, tento můj vzor - hlavně tedy velikostně - vycházel z hmyzu, který nad mou oblíbenou řekou létal (jepice s načervenalým tělíčkem a velké žluto-béžové májovky v jarním období), ale musel jsem jej napodobit za pomoci materiálu, který jsem měl tehdy k dispozici a kterého nebylo zrovna mnoho! A proto jsem tehdy do čelistí mého primitivního vázacího svěráčku upnul háček vel. 12 a na něj navázal paprsky z ocasního pera bažanta jako dlouhé štěty, červená bavlnka posloužila jako výrazné tělíčko překroužkované silnou černou vázací nití, bílé krocaní letky na výrazná velká sklopená křidélka a na nožičky jsem použil přebytek paprsků z bažantího pera. Nakonec velká černá hlavička a univerzální mokrý "killer" byl na světě!

Tento záhadný a zároveň pro mě legendární vzor se stal na mnoho sezón mým celoročním favoritem a např. na již zmiňované tlouště, proudníky i pstruhy to byl a stále ještě je velice účinná muška. Pamatuji si přesně ten den, kdy jsem na něj chytl svého úplně prvního pěkného potočáka z mimopstruhové řeky, na které jsem výhradně chytával... Samozřejmě má zásoba vázacích materiálů a pestrost vázacích technik se od těch dob rozšířila, proto jsem tento vzor začal vázat trošku obratněji a za pomoci kvalitnějších a lépe vyhovujících materiálů, o čemž se budete moci přesvědčit ve vázacích krocích u jednotlivých fotografií.

Hlavní použití této mušky je při klasickém mokrém způsobu lovu na řece, kdy tento vzor v kombinaci např. s Březnovkou apod. nahazujeme šikmo ke břehu řeky a volně unášenou ji berou jelci tloušti, proudnící, pstruzi, ale na větších MP řekách i boleni a silní jeseni! S velkými úspěchy jsem AR Big Red Wet Mafly několikrát použil i při jezerním chytání, aktivně vedenou na intermediální šňůře, kdy rybám s největší pravděpodobností připomínala drobný rybí potírek. Pojďme si tedy tuto mou univerzální mokrou mušku společně navázat krok za krokem s detailním popisem jednotlivých úkonů a použitých vázacích materiálů! ;-)


KROK 1: Vytvoření stabilního základu z podlakované vázací nitě & přivázání jemných hnědých štětů.

KROK 1: V prvním kroku si na mokrý/jezerní Muškařský háček Fulling Mill Competition Heavyweight Hook ve velikosti 10 - 12 navineme černou vázací nit. Háček v prvním kroku vždy lakuji, aby k němu vázací nit dobře přilnula a ve výsledku měla muška stabilní základ a vyšší životnost, než mušky, při jejichž vázání se lak nepoužije! Do takto připraveného základu si přivážeme snopeček měkkých štětů z hnědé slepice (dříve paprsky z bažantího ocasního pera). Štěty ze slepičího srpku mají tu výhodu, že jsou mnohem měkčí, než kohoutí, takže ve vodě skvěle pracují a tím dodávají našim muškám vyšší "živelnost", než peří kohoutí (o používám výhradně  při vázání mušek suchých) a životnost, než peří z bažantího ocasu, které je křehké.


KROK 2: Přivázání zatěžovacího olověného drátku a plochého kroužkovacího drátku.

KROK 2: V tomto kroku přichází řada na zatížení mušky, které zajistíme přidáním kousku olověného drátku po délce raménka háčku, popř. postačí pouze silnější barevný kroužkovací drátek, jehož přivázání je rovněž součástí tohoto kroku. Jak můžete vidět, v tomto případě jsem k raménku háčku přivázal obojí, ale záleží na vás, jak moc chcete, aby se muška potápěla vodním sloupcem. Já s tímto vzorem s oblibou lovím na větší MP řece, takže zatěžuji i olověným drátkem, ale na menších řekách postačí pouze kroužkovací drátek, aby byla muška unášena vodním sloupcem přirozeně jako utopený hmyz. S olověnou zátěží jsou mušky poněkud robustnější, ale na vodách se silnějším a hlubším proudem, kde nejsou ryby přímo pod hladinou jako na menším typu tekoucích vod, je to nezbytné!


KROK 3: Vytváření a tvarování kónického červeného tělíčka & kroužkování za pomoci kroužkovacího drátku.

KROK 3: V další fázi si vytvoříme kónické tělíčko z Dubbingu z tulení srsti Veniard Genuine Seals Fur v barvě Hot Orange, popř. Bright Red apod. Přesný odstín nechám na každém vazači. Je pravda, že tuto mušku jsem vázal i se žlutým, olivovým tělíčkem či úplně černým tělíčkem, ale jasně červená varianta mi je nejsympatičtější, i když na ostatní barvy ryby reagovaly rovněž velice pozitivně a např. do hodně zakalené vody je varianta s černým tělíčkem výtečná! Nepřehánějte to s množstvím dubbingu, pokud nechcete nakonec tělíčko silně vyčesat, což je ideální např. pro jezerní varianty této mušky. Říční mokré mušky osobně příliš nevyčesávám, ryby si je časem vždy upraví k ideálnímu obrazu svému! Nakonec kónické červené tělíčko pevně překroužkujeme černým drátkem či pevnou plochou lametkou v množství cca 5 ovinů.


KROK 4: Přivázání souměrných bílých protilehlých křidélek po obou stranách mušky.

KROK 4: Ve čtvrtém kroku přichází pro některé vazače-puritány velice důležitý okamžik, kterým je přivázání dokonalých protilehlých křidélek. Dle mého názoru, výsledek této disciplíny ocení snad jen podobně založení "mokro-vazači", kteří se budou - stejně jako sám autor - pravděpodobně dojímat nad dokonale navázanými křidélky mokré mušky, která ve zmíněné TOP kvalitě vydrží stejně pouze do první ulovené ryby. Ta bohužel pracnost vázání 100% křidélek a preciznost mušky tolik neřeší a nikdy nedocení! ;-)

V hlavním principu je tedy důležité, aby každé křidélko pocházelo z letkového pera protilehlých křídel (holub, kačer, krocan apod.). Pokud křidélka nejsou navázána souměrně, může to vézt k nepřípustné rotaci mušky kolem její osy. Tyto všechny aspekty mě proto dovedly k tomu, že u mokrých mušek nahrazuji takto vázaná křidélka snopečkem jednotlivých větviček např. z velice měkkého slepičího peří v potřebné barvě, u jezerních mokrých vzorů s "křidélky" používám zase Aero Dry Wing. Muška je pak stejně efektivní a na druhou stranu nemusím řešit její "poničení" a špatný chod.


KROK 5: Přivázání měkkého pírka s tmavým středem srpku ze skalpu hnědé slepice.

KROK 5: V moment, kdy máme navázaná křidélka naší mokré mušky ve správném postavení a délce vůči vlastnímu tělíčku, přichází na řadu přichycení hnědého slepičího srpku s dostatečně dlouhými jednotlivými větvičkami. Pokud použijete pírko s příliš krátkými větvičkami, výsledné nožičky pak budou příliš husté a hlavně budou odstávat od tělíčka. S oblibou proto používám taková pírka, která vytvoří výsledné nožičky dlouhé cca do půlky délky štětů. Takové nožičky pak krásně splývají a přilnou k tělíčku. Na druhou stranu jsou ideálně měkké a ve vodě se pohybují a oživují naši mušku, což je faktor, který - oproti dokonalosti souměrných křidélek - ryby rozhodně zohledňují! ;-)


KROK 6: Vytváření dlouhých jemných nožiček ze slepičího sprku.

KROK 6: V předposledním kroku vytvoříme dlouhé jemné nožičky mušky z hnědého slepičího srpku s tmavým středem. Takové srpky pak vytváří zajímavý efekt a do jisté míry i imitují tmavší hlavohruď, která přechází ve světlejší a tenčí nožičky mušky - přesně tak, jak je tomu u pravého hmyzu. V této fázi to nepřehánějte s oviny srpku. Plně postačí 2 až 3 řídké oviny přes křidélka. S více oviny by nožičky byly příliš husté a méně pohyblivé. Srpek neobtáčejte rozhodně pod bílými křidélky. Tím by došlo k jejich vzpřímení, čehož se využívá při vázání tradičních suchých mušek se vztyčenými křidélky. U mokrých mušek ale tento efekt nepotřebujeme, naopak chceme dosáhnout zplihlého dojmu utopeného hmyzu se subtilním profilem. Nezapomeňte srpek dobře zafixovat vázací nití, aby se vám při odtrhnutí/odstřižení jeho zbytku, nerozmotal.


KROK 7: Vytváření hlavičky z pavího paprsku, zakončení mušky & zalakování ztraceného uzlu.

KROK 7: Ve finálním kroku přichází na řadu vytváření hlavičky a kvalitní zakončení celé mušky. Původní verzi jsem vázal pouze s větší černou hlavičkou z nitě (tuto variantu můžete vidět na úvodní fotografii). Později jsem začal mušku vylepšovat a vázat ji mimo-jiné s atraktivnějšími hlavičkami. Jednou z variant je např. vytvoření větší "chlupaté" hlavičky z pavího paprsku, jak vidíte na této fotografii popř. dubbování hlaviček z různých Spectra a Holografických Dubbingů nebo Metalických dubbingů (tuto variantu můžete rovněž vidět na úvodní fotografii). Možností je spoustu a fantazii se, jak je známo, meze nekladou, každopádně tento vzor mokré mušky je tradičně účinný i v té nejzákladnější podobě! Na závěr jen několik dobře zalakovaných ztracených uzlů a nová AR Big Red Wet Mayfly je připravena na první plavbu pomalým říčním tahem! Šňůru ale držte pevně, agresivní zátahy od hladových ryb na sebe nenechají dlouho čekat!

ZÁVĚR: Rozhodně si tento vzor zkuste za pomoci mého článku navázat a vyzkoušejte lov s ním na tekoucí i stojaté vodě, dle popisu! Upřímně řečeno, toto je patrně jediný můj červeně zbarvený vzor, který při lovu bílých a lososovitých ryb používám a dle mého, jeho účinnost tkví hlavně v použití jednotlivých kontrastních prvků - muška je pak díky nim dobře viditelná v čisté i zakalené vodě a pro ryby barevně velice atraktivní. Nebojte se rovněž upustit od lovu s tungstenovými nymfami, zvláště na mimopstruhových řekách jsou ryby v tomto období aktivní hlavně ve sloupci i pod povrchem a klasický lov s mokrými muškami vám přinese mnoho nezapomenutelných zážitků při razantních záběrech aktivních ryb, kterých se při nekonečném přehazování francouzského návazce proti proudu jen těžko dočkáte!

Přeji všem nadšeným muškařům mnoho zdaru a krásných hodnotných úlovků hlavně při lovu se šňůrou! ;-) Aleš

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva