Hadi v ruském ráji | CzechNymph.cz
>Home>Články>Revíry>Hadi v ruském ráji

Hadi v ruském ráji

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Lubbe Ferrysson

Lubbeho krátké shrnutí základních informací o lovu lososů na ruských řekách.

losos

Pozn. PA: Tento článek je výběr informací z mé emailové korespondence s Lubbem Ferrysonem. Text původně nebyl psán jako článek, spíše se jednalo o zodpovězení mých zvídavých otázek ohledně lovu lososů v Rusku (ptal jsem se na řeky uvedené na stránkách CK Pepa - Jokangu, Ponoj a CApomu), které byly následně sepsány.

Jokanga, Ponoj a Capoma patří k nejvýznamějším řekám na poloostrové Kola. Jokangu a Ponoj bych zařadil mezi první třídu, společně s Varzugou, Ryndou, Charlovkou, Varzinou a řekou Kola. Capoma je menši, osobně bych ji dal třetí třídu, ale Rusové se dneska snaži prodat všechny revíry jako třídu jedna. Občas existují i týdny jako v té jejich reklamě, kdy chytáme slibovaný počet lososů avizovaných velikostí, ale má to pár háčků. Ostatně v každém ráji je nějaký ten had.

Za nejlepší dobu se považuje konec června, kdy vrcholí tah velkých ryb. V ostatních týdnech jsou výsledky pod jistou mírou rizika, od pár lososů na rybáře za týden až po nulu, když má člověk opravdu smůlu.

losos

Uvedu příklad ze svého předposledního výletu na tato místa. Zajeli jsme na Jokangu v týdnu na přelomu června a července. Bylo nás šest rybářů a celkem jsme chytili 72 lososů a ani jeden nevážil pod 10 kg, a to z těch šesti rybářů byli dva úplní začátečníci, co toho moc neulovili. Dvě ryby vážily přes 20 kg, asi 8 - 10 kousků se pohybovalo mezi 15 - 20 kg a zbylí lososi měli tak 10 - 15 kg každý. Letos na konci července jsem navštívil stejnou řeku, jen o 20 km výše, a můj výsledek čítal dva grilse, jednoho lososa o asi 8 kg a dalšího o 15 kg.

Důvodem bylo hlavně počasí - v prvním případě měla voda kolem 8 - 10 stupňů a vzduch 25, v druhém voda 6 - 7 stupňů a vzduch 0 - 5. To, co tvrdí v reklamě, že voda má 15 stupňů a vzduch 20, je blbost, protože je to špatná kombinace - to by byly ideální podmínky pro plovoucí šnůru a velikost much tak 4 - 6.

losos

Na řece Varzuga, kde je asi nejvíce ryb, i když poměrně malých, jsem za 13 dnů ulovil 152 kousků, jeden den dokonce 32 - ale největší vážil jen kolem 4 kg. Důvodem tohoto úlovku bylo slušné počasí. Táhli grilse a my jsme raftovali řeku, takže jsme každý den lovili na nových a nových místech.

Řeka Ponoj má stejné množství ryb jako Varzuga. Je možné ulovit 10 ryb na rybáře a den, ale je nutno trefit dobrý týden. Navíc většina rybolovu na Ponoji je z lodě a málokdy se podaří ulovit desetikilového lososa. Trefit dobrý čas je tudíž problém číslo jedna.

Druhým problémem je počasí. Letos například za nic nestálo, teplota se pohybovala mezi 0 - 5 stupni, silný vítr foukal ve dne v noci a téměř neustále se snášel jemný a studený déšť. Jako příklad uvedu výlet na řeku Pana (kde se nachází hodně lososů do 6 - 7 kg). Jeli jsme poslední týden v červnu. Skupina před námi, 8 rybářů, ulovila jednoho lososa, my čtyři jsme za první dva dny ulovili 4 kousky, ale za další čtyři dny jsem jen já sám ulovil 46 kusů. V lese a kolem řeky leželo ještě dost sněhu, jaro přišlo později, a tak byl tah také opožděn.

Problémem číslo tři je organizace. Většina kempů je zde dobrá, zvláště ty, co vedou Angličani, Američani, nebo i Skandinávci. Horší situace nastane v ruských kempech, nebo, jak jsem si letos cestu naplánoval já, bez kempu a s vlastním stanem.

losos

Problémem číslo čtyři je samozřejmě cena. Na nejlepší týdny je cena od 5800 –9000 dolarů, na spodní hranici na řeky jako Pana nebo kempy s nižším standardem, na horní hranici Ponoj a nebo Varzina (ne Varzuga, ale Varzina). K tomu musíte připočítat spropitné pro průvodce kolem 150 dolarů, 1 - 2 noci v Murmansku v hotelu za 50 - 100 dolarů za noc a samozřejmě cestu do Murmanska. Za tyto peníze však můžete sedět na Tane celou sezónu a pokud je slušný rok a umíte hodit 30 m, tak si dokonce také zachytáte. A hadů v ráji je víc...

losos

Třeba podzimní lov na řece Capoma vyjde na 60 tisíc českých korun, což není drahé. Problém je ten, že jsem se jednou při podzimním rybolovu napálil a moc mu už nevěřím. Seděl jsem 10 dnů v říjnu na Umbe, začal padat sníh, stálo mě to 4000 dolarů a žádného lososa jsem ani neviděl. To člověka brzy přejde smích, i když je vodky dost.

Podzimní tahy lososů jsou v Rusku diskutabilní. Do každé řeky přitáhne na podzim něco lososů, ale zůstává otázka, jestli se jedná o pár opozdilců nebo o tah. Někdo věří, že se jedná o tah, jiní ne. Ruský biolog Zuganov tvrdil, že tyto podzimní lososi zůstávají na spodním toku řeky a asi to bude pravda. Možná, že hlavní chyba s mojí výpravou na Umbu byla ta, že jsem lovil dost daleko od moře, ale to mi organizátor neřekl.

Dost jsem Rusko pomluvil, ale to neznamená, že bych ho pustil z dohledu. Znám se s jedním Rusem, co bydlí tady ve Švédsku, je to také rybář. Lovil v Byske, ale bez úspěchu, a teď chtěl informace o severním Norsku, rád by tam jel. Tvrdil mi, že jeho příbuzný dělal šéfa v kempu na řece Varzina (ne Varzuga). Kemp byl letos zavřený, protože se tam rozzuřil boj mezi bývalými vlastníky z Finska a Rusy o jeho vlastnictví. Pokud to dostanou Rusové, tak by se pro mne rýsovala možnost vyjet tam na nějaké neobsazené místo za slušnou cenu. Nevím sice, kolik se mu dá věřit, ale pokud by to bylo možné, rád se zúčastním. Varzina je totiž jediná řeka na Kole, která se velikostí lososů vyrovná Alte (je lepší než Jokanga). V roce 2001 tam Angličan Setton ulovil lososa měřícího 156 cm, což je jeden z největších, co se kdy ulovil na prut.

Dodatečná poznámka autora: Bohužel poslední uvedená informace již není pravda. Výlet s kolegou Jurijem se neuskuteční. Zemřel loni, koncem srpna v kempu na Varzine. Infarkt a helikoptéra nebyla k dispozici. Ale určitě nějaký výlet do Ruska bude. Vzhledem k výhledům pro Norsko se ale tento a asi i příští rok budu věnovat norským řekám.

Pozn. redakce: obrázky použity se svolením www.fishingnorth.com.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva