Skandinávské léto 2006 | CzechNymph.cz
>Home>Články>Revíry>Skandinávské léto 2006

Skandinávské léto 2006

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Lubbe Ferrysson

Poznámky Lubbeho Ferryssona k loňské letní rybářské sezóně na severu Evropy.

Léto pro mne bylo co se týče rybaření špatné. Byske zklamala, tak málo lososů se chytalo možná někdy začátkem 80. let. Podobně vypadal i zbytek švédských řek včetně Morrumu. Ja jsem zde na začátku ulovil dva krásné mořské pstruhy - zvlášť ten druhý byl pěkný, kolem 4 kg, ale to bylo všechno. Pak mě navštívil jeden známý ze Slovenska. Na Byske lovil týden bez úspěchu, ale poté, co jsem mu dal pár rad na nějaká místa v severním Norsku, tam úspěchy měl. Jak na Borselva, tak potom na Sandfjord ulovil několik slušných ryb a na Tane se trefil do nějakého hejna lososů, kdy ryby skákaly v celé řece. Tak snad byl spokojen. Kolega z Islandu, co tady lovil, neměl za týden ani záběr. Takže při doporučování Švédska si dám pozor.

Po Švédsku jsem se vydal do severního Norska. Jeli se mnou dva Češi, slušní rybáři. Škoda, že nemohli jet dříve, ale neměli čas a já se nechal přemluvit, i když výhodnější by to bylo o 2 - 3 týdny dříve. Moje blbost! Ale nějaké ryby jsme přece jen chytli, na Borselve jsme za 2 dny ulovili 8 kousků, z toho dva kolem 8 - 10 kg. Na Tane to bylo horší, už bylo pozdě, a tak táhli jen grilse, dostali jsme jen 6 ryb. Jediný problém s mými spolurybáři byl ten, že chtěli lovit vedle mě, asi si mysleli, že mám nějaké tajemství, a já byl z toho děsně nervózní. Ale jinak to byli výborní muškaři, výlet neměl chybu.

Potom přišlo Rusko. Organizace nestála za nic, měli jsme raftovat 30 kilometrů Jokangy, ale gumové čluny byly tak vhodné pro děti, ne na bagáž a 5 dospělých, takže z raftování sešlo. Průvodce neuměl asi slovo anglicky, nikdy na řece nebyl a žádnou mapu neměl. Nedorozumění nastalo také s jídlem, spousta chleba a salámu, ale nic jiného. Navíc v té zimě přestal fungovat plynový vařič a my jsme měli jen 1 litr lihu. Byli jsme čtyři Švédi, dva z toho se ani jednou nevydali mimo civilizaci. Ten jeden si myslel, že ho sežerou vlci, tak i na záchod chodil jen 2 m od stanu. Průvodce byl jinak dobrý, uměl udělat i oheň z polární břízky, když pršelo, tak jsme si občas mohli dát kafe. S lososy to dopadlo špatně, celkem jsme ulovili 6 kousků, já 4 a další účastník 2. Ale velkých pstruhů tam bylo dost, já jsem ulovil největšího něco přes 2 kg, ale kolega ulovil přes 4 kg. Nebyl problém ulovit za den 5 - 10 pstruhů kolem 2 kg a občas i víc.

Sandola také nestála za nic, byla tropická vedra, málo vody a v řece se koupali místní lidi. 2 malé grilse bylo to jediné, co se mi podařilo dostat. Napříště změníme týden, kdy se sem vypravíme. Uvažuji o druhém týdnu v září, to jsou podzimní deště.

Kdybych měl srovnat loňský lov v Norsku s tím letošním, bylo to letos určitě lepší, zvláště na severu. Sice jsem chytil ponejvíc grilse a menší lososy, ale to je normalní. V jihozápadním Norsku bylo rybaření také výborně, zvláště na řekách Mandal, Breikheim, Figgjo. Ve středním Norsku bylo málo vody, ale pokud voda byla, byly i ryby. V řece Tana se prý chytalo hodně ryb, ale poměrně malých. Kolega Lindgren lovil na Storforsen začátkem července a za týden ulovil 16 lososů - sice jen do 4 kg, ale i to je slušný počet. No a královna řek, Alta, měla zase výbornou sezónu - jak na počet, tak na velikost. To ukazuje, co dělá rybářská péče - vysazuje se plůdek, horní zóna OvreSandia je "chyť a pusť" a celá řeka od 1. července ”fly only”. Jen je problém se tam dostat, loni na 200 týdeních povolenek, co se losovaly, bylo 17 tisíc zájemců. Bude napínavé číst letošní statistiku.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva