Kapr na mušku | Lov kaprů na umělou mušku | CzechNymph.cz

🌟 S námi vánoční dárky pod stromeček stihnete! 🎁🎄 Objednávky do 19. 12. stihneme s PPL, GLS a Zásilkovnou. 🚚 Osobní vyzvednutí + Elektronické kupony do 23. 12.! ✊🤩

>Home>Články>Taktiky>Zaručené tipy pro lov kaprů na umělou mušku

Zaručené tipy pro lov kaprů na umělou mušku

>Home>Články>Taktiky>Zaručené tipy pro lov kaprů na umělou mušku

Zaručené tipy pro lov kaprů na umělou mušku

Kategorie: Muškařské taktiky | Autor: Ála Richie

Univerzální průvodce letním lovem kaprovitých ryb na umělou mušku, který obsahuje naprosto vše, co potřebujete k uvedené technice lovu znát. Vyzkoušejte lov velkých kaprů a amurů na umělou mušku i Vy! Pokud budete dodržovat rady uvedené v tomto článku, úspěch v podobě krásných úlovků na sebe nenechá dlouho čekat!


Krásný šupinatý kapr ve skvělé kondici pózuje svým zlatým lesklým tělem pro fotku. Takto stavěná ryba potěší každého milovníka lovu kaprů na umělou mušku. Pokud chcete začít s jejich lovem, jděte do toho naplno! Brzy se přesvědčíte, že to stojí za to!

Vhodné období pro lov kaprovitých ryb na umělou mušku

Obecně se dá říci, že sezona aktivního lovu kaprů na umělou mušku trvá od května do srpna. V případě teplého a suchého roku je možné lovit od konce března, kdy je jarní příroda často již probuzená, intenzita slunce je dostatečná na to, aby prohřívala vodu menších nebo mělkých rybníků a slepých říčních ramen, a tak do mělčin vyráží první hladoví kapři shánět potravu a po zimě „prohřát kosti“. Nejlepší částí sezony je samozřejmě vrcholné léto od druhé poloviny června po konec měsíce srpna, kdy ty největší červencové pařáky jsou nejvhodnějším obdobím pro snadnější hledání a adrenalinový lov velkých kaprů a amurů pod hladinou. Kaprovité ryby v tento čas často nehybně stojí pod hladinou a „chytají bronz“ a při jejich objevení se nám i velice rychle postarají o zvýšení srdečního tepu!


Dokonalé odlehlé místo, které velcí kapři naprosto milují, je plné úkrytů a potravy. To vše nabízí vodní řasa, jež zabírá značnou část vodního sloupce, a převislé či popadané větve okolních listnatých stromů.

Co je dobré udělat před samotným lovem

V případě aktivního lovu kaprů na mušku metodou „Stalkingu“ nejde jen o běžné rybaření s dopředu neznámým úlovkem, ale právě naopak. Při této taktice jde o lov jako takový, kdy si naši kořist nejdříve vystopujeme, přiblížíme se k ní na co možná nejbližší vzdálenost, snažíme se ji přesvědčit k záběru a v případě, že se vše podaří, těšíme se z napínavého a tvrdého souboje s dopředu neznámým koncem.

Proto, jakmile se rozhodnete vyrazit na kapry s muškou, snažte se být neviditelní!
Ano, tuto vlastnost lidé zatím - při honbě za pokrokem - ještě nezískali, ale příroda je tomu velice blízko díky tomu, že nadělila zvířatům mimikry a ochranná zbarvení, která je chrání před predátory! Nechte se proto inspirovat přírodou a, i když jste v tento moment predátory vy, pokuste se splynout s prostředím, které obklopuje vámi navštěvovaný revír. Vyvarujte se tedy barevných prvků na vašem oblečení, které jednoduše nezapadá do přilehlé fauny. Pokud do vzhledu okolní přírody zapadnete, ryba vás mnohem lépe přijme jako součást vnějšího světa, než kdybyste vyrazili k vodě v pestrobarevném, byť ve značkovém rybářském, oblečení. Tyto principy jsou sice v dnešní době již hodně bagatelizovány a zpochybňovány, ale příroda je chytřejší než my a pokud chceme být úspěšní, musíme si tento fakt pokorně přiznat!

Buďte trpěliví a než prvně nahodíte, obejděte si raději celý revír popř. jeho nejzajímavější místa a snažte se najít ryby - v nejlepším případě celé hejno ryb, na které budete cílit vaše hody.

Hledejte překážky ve vodě, převislé stromy či na vodu napadané větve, vodní řasy pokrývající velkou část vodní plochy nebo rákos, do kterého se ryba může schovat. Kapři a amuři se mnohdy vyskytují poblíž těchto „překážek“ a v bezpečných rostlinných úkrytech, které jim poskytují ochranu před predátory.


Velcí amuři se krmí na napadaném listí nad temnou hlubinou přehrady. Ryby této velikosti (80 - 110 cm) jsou pro muškaře opravdovou výzvou!

Správná taktika lovu

V případě, že najdete rybu poblíž břehu či v dobře dohoditelné vzdálenosti, rychle vyhodnoťte situaci a rybě nabídněte vaši mušku dříve, než si vás všimne a poplaší se. V tento krátký okamžik často ryba pozitivně reaguje na dopad mušky do její blízkosti, i když často můžete pozorovat, jakoby o celé situaci pochybovala a často brala naší mušku hlavně ze zvědavosti i s rizikem, že za to zaplatí.

Početné hejno vyhřívajících se ryb na volné vodě je pro nás dobrým znamením. Musíte ovšem dávat velký pozor na poplašení ryb, což můžete snadno způsobit neopatrným hodem s těžkým dopadem šňůry na vodní hladinu v blízkosti ryb, popřípadě nesprávnou muškou či její nevhodnou prezentací - rychlé tažení, nepřirozený pohyb, tažení mušky přes ryby atd. Dbejte proto hlavně na to, abyste se k hejnu přiblížili co nejtišeji a nejblíže - stejně jako u samostatných ryb - a nahazovali a prezentovali vaši mušku co možná nejjemněji a nejpřirozeněji!


Nádherně vybarvený šupináč zaseknutý asi 20 cm od břehu, kde v mělké vodě pod stromy filtroval jemné bahno plné potravy. Velká černá nymfa nabídnutá na krátkou vzdálenost zmizela v jeho tlamě ve vteřině.

Seknout v pravou chvíli

Při metodě lovu „Sight Fishing“ – „Lov na oko“, který je pro letní lov kaprů na mušku z mých zkušeností nejvhodnější, je velice důležité neunáhlit se při vlastním zasekávání ryby. Tato metoda lovu je velice vzrušující, neboť můžeme pozorovat v „přímém přenosu“, jak kapr nasává naši mušku. Negativní stránka celé této situace je, že hrozí předčasné „zaseknutí“, kdy mušku rybě vytrhneme z tlamy. Ryba si po chvíli samozřejmě uvědomí svůj omyl a v případě, že ji i škrábneme háčkem, poplaší se téměř okamžitě a další dějství se bohužel nekoná.

Zásady úspěšného zdolávání

V případě, že se ale vše podaří tak, jak má, čeká nás vzrušující souboj s bojovnou rybou! Kapři a amuři – stejně jako většina ryb – většinou nebojují pouze za pomoci vlastních sil na volné vodě, ale - neboť si možná tak trochu uvědomují naši silovou převahu, vyhledávají překážky a úkryty, do kterých záměrně vedou své cesty, aby se za každou cenu zbavili naší mušky. V případě souboje na volné vodě nám většinou nehrozí žádná komplikace. Ale pokud jsme rybu zasekli poblíž nějaké překážky, kde hledala své útočiště, čeká nás souboj napínavější a obtížnější, neboť ryba prostor pod vodou dokonale zná a ví, kam zajet, aby nám zdolávání znepříjemnila a pokud možno ukončila ve svůj prospěch! V takové situaci se musíme spoléhat na kvalitní a odolné vybavení, které jsme pro lov v obtížném terénu dopředu záměrně zvolili!

Jakmile rybu zaseknete, opřete se do ní a snažte se ji hned v prvních chvílích překvapit vaší silou a vervou! Vezměte jí její drahocenné síly hned v začátku souboje a vyveďte ji tak z nebezpečných překážek na volnou vodu, kde nad rybou získáte lepší kontrolu! Pokud toto nezvládnete, ryba překvapí vás, vystartuje do prvního padlého stromu, což většinou nedopadá dobře.


Vysoký a hezky zbarvený podvečerní kapřík je právě připraven k návratu zpět do rodného živlu za doprovodu letního západu slunce.

Vhodná muškařská výbava

Vhodné muškařské pruty jsou v kategorii AFTMA 7 či 8 v délce 9 stop (275 cm) a v nějakých speciálních případech – výskyt opravdu velkých ryb kolem padlých stromů a vodních překážek -  jsou vhodné pruty kategorie AFTMA 9.  Pruty se špičkovou akcí jsou vhodnější pro silové zdolávání velké ryby, než pruty s akcí pomalejší, do kterých se nemůžete při zdolávání tolik opřít.

Muškařský naviják by měl určitě vhodně váhově doplňovat zvolený prut a měl by mít dostatečnou kapacitu pro muškařskou a podkladovou šňůru! Silné a velké kaprovité ryby při svém divokém výpadu ihned po záseku takřka vždy vytáhnou z navijáku celou šňůru, proto je vhodné pojistit tuto situaci podkladovou šňůrou, díky které nepřijdeme o cenný úlovek! Vhodný naviják pro lov velkých kaprů by měl být tedy dostatečně velký s kvalitní diskovou a snadno ovladatelnou brzdou.

Muškařská šňůra musí samozřejmě odpovídat kategorii použitého prutu a rozhodně jsou vhodnější jednostranně ujímané typy WF - silnější hlava/břicho a tenký running. Ale např. při prezentaci mušky na delší vzdálenost je často lepší použít muškařskou šňůru o kategorii nižší, aby její dopad na hladinu ryby nepoplašil. Vhodné jsou muškařské šňůry plovoucí, ale samozřejmě se dá použít i jiný typ, např. typ podpovrchové - Hover, která je po plovoucí šňůře nejvhodnější!  Důležitou částí muškařské šňůry je její jádro, které by mělo být průtažné, aby po záseku vykrylo první prudký výpad ryby. V opačném případě velice často dochází k přetržení vlasce.

Co se samotných koncových návazců týče, je určitě vhodné používat pro ryby hůře viditelné fluocarbonové vlasce o průměru 0, 22 – 0,28 mm. Omezíte tak riziko utržení velké ryby a v případě, že kapr zajede do nějaké plovoucí překážky, je naděje k vyproštění ryby silnějším tahem, aniž byste hned urazili návazec a rybu ztratili!


Další vypasený kapr o velikosti 65 cm, na kterého jsem narazil s jemnějším muškařským náčiní při mých srpnových toulkách na jednom zapomenutém slepém rameni plném popadaných stromů a větví.

Umělé mušky pro lov kaprovitých ryb

V první řadě musí naše nástraha působit maximálně přirozeně, což souvisí hlavně s její prezentací. Jakmile máme zvládnutou správnou techniku prezentace naší mušky, máme z poloviny vyhráno a vhodným vzorem umělé mušky to můžeme jen vylepšit! Při Sight Fishingu používejte hlavně mušky, které pro vás budou dobře viditelné! Proto je dobré používat umělé mušky větší, než se kterými běžně lovíme např. lososovité ryby na stojatých vodách – nymfy, lury, pakomáři – v tmavých barvách, které podpoří dobrou viditelnost např. i v lehce zakalené vodě. Osobně tedy nejraději používám větší černé mušky, které mohu dobře pozorovat a lákavě oživovat.

Umělé mušky typu pakomár – CARP TUTY, EPOXY BUZZER, nebo větší tmavé nymfy typu PTN – Bažatní ocas či HE – Zaječí ouško a černé nebo hnědé lurky stylu WOOLY BUGGER se zlatým korálkem jsou skvělými kaprovými muškami pro aktivní lov stalkingem. Pokud jsou kaprovité ryby aktivní při hladině a požírají např. napadaný květ, listí a trávu, menší plody ovocných stromů, nebo např. i velký suchozemský hmyz, je dobré zkusit plovoucí siluetární napodobeniny velkého hmyzu, různobarevné "CHLEBOVKY" či další typy pseudomušek, které napodobují např. bíle chuchvalce  "topolového květu", květ netykavek, či smotky zelené trávy a napadaného listí, což milují zvláště amuři!

Co je velice důležité, umělé mušky pro lov kaprů by měly být navázány na kvalitních ostrých a velice pevných háčcích ze silné a odolné oceli. Velké kapry nad 80 cm budeme silově zdolávat i delší dobu, během které se háčky z tenčího a měkčího drátku snadno ohnou a my tak můžeme i ke konci souboje přijít o drahocenný a trofejní úlovek.


AR Black & Green Seal Buzzer - Výtečná muška pro lov pstruhů duhových na stojatých vodách. Ve velikosti 6 - 10 skvělá "stalkingová" muška pro lov velkých kaprů nehybně se vyhřívajících pod vodní hladinou.

Ostatní výbava usnadňující náročný lov

Mějte na paměti, že při aktivním lovu kaprů na umělou mušku budete hodně v pohybu a mnohdy se ocitnete v drsném terénu či náročné situaci. Když k tomu připočteme velice horké a slunečné počasí, jedná se často o velice obtížné podmínky, kterým se musíte přizpůsobit.

Snažte se proto být „co nejlehčí“!
Lehce a vzdušně se oblékněte. Naprosto stačí lehká a prodyšná košile, koupací šortky z rychleschnoucího materiálu, jemná čepice s dlouhým kšiltem chránící vaši hlavu před úžehem a nějaké vhodné sandály, které budou chránit vaše chodidla v průběhu brodění bahnem a napadanými větvemi.
Vedle muškařského prutu si vezměte k vodě jen to nejnutnější vybavení, které schováte např. do vodovzdorné ledvinky. Bohatě vám tedy postačí povolenka k rybolovu, cívka dostatečně silného vlasce, krabička s muškami, švýcarský nožík s více funkcemi, peán, míra a popř. nějaký šikovný lehký či skládací podběrák, který vám často poslouží jako provizorní štít při protloukávání se bujnou a mnohdy pálivou pobřežní vegetací. Velice důležitým doplňkem jsou polarizační brýle, které vám pomohou prohlédnout lesklou vodní hladinu a najít váš rybí cíl nebo nepříjemné překážky! Určitě si přibalte i nějakou výživnou svačinku a dostatečné množství tekutin, které zavodní vaše tělo v horkém dni a déle tak u vody vydržíte soustředění na lov, než abyste řešili dehydrataci a úpal!


"Dinosauří" exemplář velkého lysce byl i na prutu kategorie 8wt tvrdým soupeřem. Naprostá absence podvodních překážek dopomohla k jeho bezproblémovému zdolání a bezpečnému vylovení. CARP TUTY jako vždy boduje, vyzkoušejte ji!
Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva