V případě aktivního lovu kaprů na umělou mušku metodou „Stalkingu“ nejde jen o běžné rybaření s dopředu neznámým úlovkem, ale právě naopak. Při této taktice jde o lov jako takový, kdy si naši kořist nejdříve vystopujeme, přiblížíme se k ní na co možná nejbližší vzdálenost, snažíme se ji přesvědčit k záběru a v případě, že se vše podaří, těšíme se z napínavého a tvrdého souboje s dopředu neznámým koncem.
Co je dobré udělat ještě před samotným lovem
Jakmile se rozhodnete vyrazit na kapry s muškou, snažte se být neviditelní!
Ano, tuto vlastnost lidé zatím - při honbě za pokrokem - ještě nezískali, ale příroda je tomu velice blízko díky tomu, že nadělila zvířatům mimikry a ochranná zbarvení, která je chrání před predátory! Nechte se proto inspirovat přírodou a, i když jste v tento moment predátory vy, pokuste se splynout s prostředím, které obklopuje vámi navštěvovaný revír. Vyvarujte se tedy barevných prvků na vašem oblečení, které jednoduše nezapadá do přilehlé fauny. Pokud do vzhledu okolní přírody zapadnete, ryba vás mnohem lépe přijme jako součást vnějšího světa, než kdybyste vyrazili k vodě v pestrobarevném, byť ve značkovém rybářském, oblečení. Tyto principy jsou sice v dnešní době již hodně bagatelizovány a zpochybňovány, ale příroda je chytřejší než my a pokud chceme být úspěšní, musíme si tento fakt pokorně přiznat!
Buďte trpěliví a než prvně nahodíte, obejděte si raději celý revír popř. jeho nejzajímavější místa a snažte se najít ryby - v nejlepším případě celé hejno ryb, na které budete cílit vaše hody.
Hledejte překážky ve vodě, převislé stromy či na vodu napadané větve, vodní řasy pokrývající velkou část vodní plochy nebo rákos, do kterého se ryba může schovat. Kapři a amuři se mnohdy vyskytují poblíž těchto „překážek“ a v bezpečných rostlinných úkrytech, které jim poskytují ochranu před predátory.
Správná taktika lovu
V případě, že najdete rybu poblíž břehu či v dobře dohoditelné vzdálenosti, rychle vyhodnoťte situaci a rybě nabídněte vaši mušku dříve, než si vás všimne a poplaší se. V tento krátký okamžik často ryba pozitivně reaguje na dopad mušky do její blízkosti, i když často můžete pozorovat, jakoby o celé situaci pochybovala a často brala naší mušku hlavně ze zvědavosti i s rizikem, že za to zaplatí.
Početné hejno vyhřívajících se ryb na volné vodě je pro nás dobrým znamením. Musíte ovšem dávat velký pozor na poplašení ryb, což můžete snadno způsobit neopatrným hodem s těžkým dopadem šňůry na vodní hladinu v blízkosti ryb, popřípadě nesprávnou muškou či její nevhodnou prezentací - rychlé tažení, nepřirozený pohyb, tažení mušky přes ryby atd. Dbejte proto hlavně na to, abyste se k hejnu přiblížili co nejtišeji a nejblíže - stejně jako u samostatných ryb - a nahazovali a prezentovali vaši mušku co možná nejjemněji a nejpřirozeněji!
Seknout v pravou chvíli
Při metodě lovu „Sight Fishing“ – „Lov na oko“, který je pro letní lov kaprů na mušku z mých zkušeností nejvhodnější, je velice důležité neunáhlit se při vlastním zasekávání ryby. Tato metoda lovu je velice vzrušující, neboť můžeme pozorovat v „přímém přenosu“, jak kapr nasává naši mušku. Negativní stránka celé této situace je, že hrozí předčasné „zaseknutí“, kdy mušku rybě vytrhneme z tlamy. Ryba si po chvíli samozřejmě uvědomí svůj omyl a v případě, že ji i škrábneme háčkem, poplaší se téměř okamžitě a další dějství se bohužel nekoná.
Jakmile rybu zaseknete, opřete se do ní a snažte se ji hned v prvních chvílích překvapit vaší silou a vervou! Vezměte jí její drahocenné síly hned v začátku souboje a vyveďte ji tak z nebezpečných překážek na volnou vodu, kde nad rybou získáte lepší kontrolu! Pokud toto nezvládnete, ryba překvapí vás, vystartuje do prvního padlého stromu, což většinou nedopadá dobře.