V závěrečném dílu našeho seriálu věnovanému muškaření na mimopstruhových vodách v průběhu celého roku si popovídáme o vhodném muškařském vybavení a nejefektivnějších umělých nástrahách - streamerech, které nejčastěji používáme při lovu našich nejhojnějších dravých ryb, které obývají pomalé říční proudy a temné hlubiny vodních nádrží.
Jak už bylo v předchozím dílu naznačeno, lov dravých ryb na muškařské náčiní na území České republiky rozhodně nepatří mezi nejpopulárnější, časté nebo snad perspektivní metody sportovního lovu ryb. Např. v porovnání s nymfovacími technikami na pstruhových řekách nebo lovem vysazených pstruhů duhových na soukromých stojatých vodách, by se dokonce dalo i říci, že se jedná disciplínu nevděčnou a často až sebe-trýznivou. Ovšem jde o úhel pohledu a celkové vnímání rybářské/ či lovecké podstaty! Pokud pokládáte počet ulovených ryb za hlavní kvalitativní faktor celkového rybářského zážitku, máte to elegantně a prakticky vyřešené. Pokud ale chcete více porozumět přírodě a divokým rybám žijících v jejich přirozeném prostředí, nevadí vám procházet se o liduprázdnou přírodou a často se prodírat i těžko prostupným terénem k místům, ve kterých doufáte v malý rybářský zázrak, ale hlavně - žene vás touha po lovecky hodnotném a ne tak obvyklém úlovku, je lov dravých ryb na muškařské náčiní tím pravým pro vás!
Pavel: Jaká je základní muškařská výbava pro lov dravých ryb, a co všechno bych si měl pořídit, pokud mě lov vodních dravců opravdu chytne? Mohu využít něco z toho, co jsem využíval při letních lovech kaprů na umělou mušku? A jaké typy streamerů pro lov dravých ryb na podzim a zimu přednostně doporučuješ? Je důležitá např. jejich velikost a barva,popř. nějaký další faktor?
Aleš: Základní a univerzální muškařskou výbavou pro lov dravých ryb na našich mimopstruhových vodách by se dal bez problému označit muškařský prut kategorie AFTMA 6 až 8 v délce 275 cm (9 stop) se špičkovou akcí, muškařský naviják se spolehlivou brzdou a intermediální muškařská šňůra typu WF (jednostranně ujímaná se silnější hlavou) v kategorii odpovídající použitému prutu. Když to tedy hodně zjednoduším, každý muškař, který s oblibou loví pstruhy duhové na stojatých vodách, může se svou jezerní výbavou příležitostně vyrazit na mimopstruhovou vodu a zpestřit si tak svou muškařskou vášeň lovem méně vyzpytatelných dravých ryb na streamer. Navíc lákavá touha po dopředu neznámém úlovku je návyková!
Pokud jste si pořídili „těžší“ vybavení pro letní lovy velkých kaprovitých ryb, o kterém jsme si povídali v předchozích dílech našeho seriálu, je to samozřejmě naprosto ideální, neboť tvrdší muškařské pruty a kvalitní navijáky najdou své uplatnění i při lovu ryb dravých! Velcí kapři a amuři jsou samozřejmě mnohem těžší a bojovnější, než většina českých dravých ryb, na které v průběhu sezony „narazíme“, ale vždy je lepší mít vybavení s jistou silovou a kvalitativní rezervou, než používat náčiní poddimenzované! V takovém případě si ruku v ruce se zákonem schválnosti koledujeme o ztrátu cenného trofejního úlovku, který často – jak asi všichni víme – přichází hlavně v čase nejvyšší nepřipravenosti! :-)
U muškařského prutu bych se zaměřil hlavně na jeho akci. A to ne z hlediska zdolávacích vlastností - jako tomu bylo při lovu velkých kaprovitých ryb - ale hlavně z pohledu nahazování často velkých a někdy i těžších – vodu dobře nasákavých nástrah, což je s nevhodným muškařským prutem nebo prutem s pomalou akcí často velice náročná disciplína, která dokáže ovlivnit vaši koncentraci a zkazit požitek z vlastního lovu! Dalším důležitým faktorem je i délka muškařského prutu, se kterou to rozhodně nepřehánějte! Již výše uvedených 275 cm (9 stop) je naprosto dostačující. Má zkušenost je taková, že čím delší prut je, tím pomalejší akci má! Delší prut působí na ruku také i větší pákou, což v kombinaci s většími a těžšími nástrahami způsobuje únavu vaší ruky.
Pokud byste chtěli vaši muškařskou výbavu pro lov dravých ryb dále postupně rozšiřovat, budou se vám určitě hodit další vhodné typy muškařských šňůr! Určitě by vám neměla chybět WF plovoucí muškařská šňůra, která je výtečná pro lov s povrchovými nástrahami, jako jsou Poppery, Gurglery, či podpovrchové Decievery. V některých případech - zvláště pak v chladnějším období podzimu a začínající zimy – najdete uplatnění i pro šňůry potápivé (potápivost III až V) pro efektivní lov ve větších hloubkách s normálními typy dravcových streamerů nebo pro lov okounů a candátů na stojaté či pomalu tekoucí vodě s většími Booby Streamery napodobujícími drobné rybky. Na muškařský naviják, kromě kvalitní konstrukce a brzdy, neklademe žádné speciální požadavky, neboť dravé ryby, se kterými se většinu času budeme setkávat na našich mimopstruhových vodách, rozhodně neoplývají extrémní bojovnou silou ani ohromující velikostí, jako tomu je v jiných světových sladkovodních i slanovodních muškařských destinacích, kde je opravdu kvalitní kovový muškařský naviják naprostou nezbytností a plnohodnotnou součástí muškařského - zdolávacího náčiní!
Neboť vaším častým úlovkem budou pravděpodobně i menší štiky, je velice důležitým prvkem naší muškařské výbavy kevlarová či ocelová lanka popř. speciální splétané a fluorocarbonové návazce, které nechrání přednostně naši nástrahu, ale právě samotné štiky, které často nepřežijí negativní vliv nedobrovolného piercingu v podobě našeho streameru v jejich tlamě! Proto tento fakt rozhodně nepodceňujte a vždy, když půjdete cíleně lovit dravé ryby s větším typem streameru, buďte zodpovědní a používejte tyto speciální návazce!
S množstvím nástrah to při tomto stylu lovu není tak náročné, jako je tomu při lovu např. lososovitých ryb na řece či stojaté vodě. Respektive – vše jde dělat samozřejmě složitě, ale pokud si nechceme cestu k úlovku prodlužovat a komplikovat ještě váháním při výběru naší nástrahy, nemáme k tomu žádný smysluplný důvod! Stejně jako u jiných ryb, je důležité respektovat hlavní potravní složku daného rybího druhu, a té se přizpůsobit při výběru naší nástrahy, kterou bude streamer, což je napodobenina dravcovy nejčastější kořisti – drobné rybky. Existují samozřejmě i jiné druhy nástrah, které spadají do kategorie streamerů a napodobují např. myši, žáby, malé hady, raky a jiné vodní či obojživelné živočichy, kterými se velké dravé ryby živí. Jejich čas ale přichází hlavně v létě a na vodách, kde jsou dravé ryby zvyklé se právě těmito živočichy prioritně živit!
A stejně tak, jako jsou během letní dravcové sezony např. na boleny, velké tlouště a štiky v zarostlých mělčinách velice účinné povrchové nástrahy (již zmíněné Poppery, Gurglery, Decievery, Skipping Bugy), tak právě v podzimním a zimním období budou našimi hlavními favority streamery napodobující zraněnou či oslabenou bílou rybu - plotici, perlína, cejna nebo ouklej.
Velikost a barvu naší nástrahy tedy přizpůsobujeme dané lokalitě a velikosti dravcovy kořisti. Pokud ale lovíme bez bližších znalostí, např. na novém a neznámém revíru, nikdy nic nezkazíme přirozeně působícími bílo-šedými streamery zatíženými v hlavičkové části (kvůli imitaci pohybu zraněné rybky) s příměsí perleťových či lesklých prvků a opatřenými výraznýma očima. V případě, že nějakou část lehce zvýrazníme nějakou atraktivní barvou – většinou v hlavičkové části (oblíbená varianta dravcových bílo-červených streamerů typu RH), určitě nic nezkazíme. Jen to nesmíme přehnat s přílišným a nepřirozeným kontrastem mezi jednotlivými barvami streameru.
Snažte se proto vždy vázat nebo používat streamery, které i na vás samotné působí přirozeně! Dnes je na trhu samozřejmě obrovská škála nástrah pro dravce – zvláště v odvětví vláčení, které v poslední době prožívá úsměvný a dle mého názoru až nepřirozeně výrazný marketingový boom. Kvůli tomu je dnes k dostání snad každá velikost a barevná varianta tvrdých i měkkých nástrah. Ve skutečnosti se tím ale kromě prodejnosti nepodporuje nic jiného, než následná vybíravost a přílišná opatrnosti ryb zvláště na často navštěvovaných vodách. Mějte na mysli ale to, že většinu času se dravá ryba nekrmí ničím barevným, navoněným, hrkajícím, nepřirozeně se pohybujícím a zkrátka „pro rybáře zaručeně nepostradatelným“, ale něčím „tak fádním a obyčejným“, jako je její přirozená a celoroční potrava. Pokud tomuto půjdete naproti, budete blíže k přírodě a tak i k vašemu rybímu soupeři.
Jako příklad výše uvedeného bych uvedl jeden příběh z loňského léta, které jsem strávil na jedné malé vyrovnávací nádrži, kde - díky zdařilému vytření bílé ryby - byly mělčiny plné drobných plotic a ouklejí, do kterých několikrát za den najížděli krásní okouni a lovili tyto drobné bílé ryby za hlasitého srkání. Místo toho, abych v tu chvíli používal nějaký pestrobarevný streamer, neboť „okouni mají rádi barvy“, lovil jsem hlavně s intermediální šňůrou a perleťovým zonkerem případně nenápadným šedo-bílým Booby streamerem napodobujícím aktuální dravcovu kořist, což byla pro vybíravé okouny naprosto smrtící metoda! Dravé ryby samozřejmě útočí i na fantastické a pestrobarevné nástrahy, nicméně v našich podmínkách je rozhodnutí jít raději cestou přírodních variant streamerů jistější a úspěšnější zvláště při lovu starších a zkušenějších dravých ryb!
Na závěr bych Vám všem – nadšeným a vášnivým muškařům – upřímně a rád popřál, ať nadále, či zcela nově nacházíte všechny možné a prozatím dobře dostupné krásy muškaření na českých mimopstruhových vodách! A také, ať vše pozitivní, co vám pobyt v přírodě a u vody přináší, nezapomínáte vodě a její okolní krajině vracet stejně velkoryse… a nejlépe i s úroky!