Lov štiky na umělou mušku | Mušky a výbava | CzechNymph.cz

🌟 S námi vánoční dárky pod stromeček stihnete! 🎁🎄 Objednávky do 19. 12. stihneme s PPL, GLS a Zásilkovnou. 🚚 Osobní vyzvednutí + Elektronické kupony do 23. 12.! ✊🤩

>Home>Články>Taktiky>Umělé mušky a muškařská výbava pro lov štik

Umělé mušky a muškařská výbava pro lov štik

>Home>Články>Taktiky>Umělé mušky a muškařská výbava pro lov štik

Umělé mušky a muškařská výbava pro lov štik

Kategorie: Muškařské taktiky | Autor: Ála Richie

Komplexní průvodce všemi nepostradatelnými "zbraněmi" lovce štik na umělou mušku - hlavním muškařským vybavením, umělými muškami - štikovými streamery a dalšími užitečnými muškařskými doplňky, které vám lov celkově zpříjemní!


Krásná zlatě vybarvená štika obecná o délce 110 cm pózuje v mém klíně pro fotografii - nyní v lehce netradičně laděné tradiční kompozici Fish & Gear! Po vyčerpávajícím souboji a jejím opatrném rozdýchání byla puštěna zpět do tajemných a ledových hlubin.

Jak jsem již okrajově zmínil v úvodu MUŠKAŘSKÉHO SPECIÁLU věnovanému Výbavě a dalším pomůckám pro lov lipana, při lovu velkých sladkovodních dravých (kaprovitých či mořských) ryb používáme vybavení, které je přímo úměrné hlavně velikosti a bojovnosti těchto ryb! To samozřejmě platí, ale ještě bych zde rád dodal, že vybavení určené k lovu dravých sladkovodních ryb by mělo zcela odpovídat i nejčastěji používané technice lovu, hmotnosti šňůr a velikosti nástrah, které na něm budeme odhazovat za cílem ulovení dravé ryby!

Tím chci říci, že - v našich podmínkách - budeme jen ojediněle lovit velké a těžké dravé ryby (pro jejichž úspěšné zdolání je samozřejmě těžší muškařská výbava nutností), což ale neznamená to, že z toho důvodu naši výbavu poddimenzujeme/odlehčíme! V následujících řádcích se vám pokusím vysvětlit, proč je dobré používat právě při lovu dravých ryb obecně těžší muškařskou výbavu a to nejen z důvodu očekávání trofejní ryby při každém záběru! 😉

V mém předchozím článku "Lov štiky na umělou mušku", který je zaměřen hlavně na správnou taktiku a techniku lovu štiky obecné s muškařským náčiním, jste se mohli dočíst, že při lovu štiky muškařením existuje jen jedna hlavní technika lovu, která primárně vychází z potravních návyků této nádherné sladkovodní dravé ryby, a to lov na streamer - jinak řečeno - lov na větší a velké nástrahy imitující nejčastější kořist štiky obecné a dalších sladkovodních dravců! A z hlavních znaků a pravidel této techniky lovu byste měli vycházet i při sestavování vhodného muškařského vybavení určeného právě pro lov štik!


Dougie's Perch je výtečným okounkovým streamerem pro lov velkých štik! Upřímně jsem nikdy moc okounkovým napodobeninám při lovu dravých ryb nevěřil a používal jsem spíš světlé napodobeniny plotic, cejnků apod. Poslední sezony jsem ale na okounkové streamery začal lovit více a byl jsem jejich účinností velice příjemně překvapen! Pokud to máte nastavené stejně, neváhejte je vyzkoušet - nebudete litovat!

MUŠKAŘSKÝ PRUT: Pro lov dravých ryb v našich podmínkách bych obecně volil tuhý muškařský prut se špičkovou akcí kategorie 6 - 9 AFTMA v délce 9 stop - 275 cm! Velký rozsah kategorie prutu odpovídá velikosti běžně lovených dravých ryb od okouna a tlouště, přes bolena, candáta, štiku a sumce. Pokud se zaměřím čistě jen na univerzální prut pro lov štik na streamer, rozhodně bych z výčtu odstranil kategorii 6/7 a začal bych spíše na 7 - 8wt 8 - 9wt. Při očekávání opravdu velkých exemplářů a při lovu s velkými nebo těžkými streamery a šňůrami klidně i 9 - 10wt.

Nejčastějším úkolem takového prutu totiž nebude zdolávat trofejní štiky jednu za druhou, nýbrž odhazovat velké (silný odpor vzduchu zvláště při podzimním větrném počasí) nebo těžší streamery (zatížené nebo z vodu nasákavých materiálů) v kombinaci s těžšími muškařskými šňůrami, případně - v okamžiku záběru - proseknout hrotem háčku tvrdé štičí čelisti.

Zkuste si toto vše realizovat s prutem z kategorie pod AFTMA 7 a pochopíte, co tím myslím! Velkou štiku zdoláte (ovšem s jejím velkým vyčerpáním) i na prutu 4wt, ale to byste k ní nejprve museli nahodit velký streamer. Pokud by se vám to nakonec povedlo, museli byste jí ho zaseknout do kostěného patra, což s měkkým jemným prutem není příliš reálné. Samozřejmě, zázraky a náhody se dějí, ale cílem tohoto článku je navézt vás na správnou a efektivní cestu lovu, nikoliv na lovecké diletantství, kterého je mezi českými "sportovními rybáři" více než dost! 😉

Délka je u takového prutu rovněž velice důležitá, neboť při použití prutu delšího, než je 9 stop, bude na vaši ruku působit zbytečně velká páka a v případě, že budete celý a např. i chladný den nahazovat velké streamery na prutu kategorie 8 - 9wt dlouhém 10 a více stop, případně i nějakou rybu zdoláte, vaše ruka to jednoznačně nepříjemně pocítí stejně tak dobře, jako loketní úpony na ruce druhé, která má za úkol pravidelné stahování velkého streameru! Vaše ruce bude jednoduše velice vyčerpané!

MUŠKAŘSKÝ NAVIJÁK: Vhodný naviják pro lov štik by měl - stejně jako u všech ostatních muškařských technik - dokonale vyvažovat muškařský prut - měl by tedy ideálně odpovídat jeho kategorii velikostí a hmotností - v případě štikových muškařských prutů tedy navijáky ve velikosti 8 - 12. V moderním muškaření jsou naprosto standardní navijáky typu Large Arbor (LA) - se širokou cívkou, které snižují tvarovou paměť muškařské šňůry a zároveň jí pojmou velké množství včetně backingu, a proto jsou pro lov velkých dravých ryb naprostou samozřejmostí a zároveň nutností, neboť muškařské šňůry vyšší kategorie jsou samozřejmě silnější - objemnější, většinou i prodloužené a do mělkého a malého navijáku by se jednoduše nevešly!

Muškařský naviják určený pro lov štik by měl být samozřejmě spolehlivý, ideálně s kvalitní diskovou brzdou, kterou budete jemně ovládat odpor cívky při případném zdolávání velké ryby "přes naviják". Většinu času vám bude tradičně sloužit hlavně jako zásobník muškařské šňůry, ale v momentě, kdy budete mít na prutu opravdu velkou rybu rozhodně nechcete zažít situaci, kdy vás váš naviják z nějakého důvodu zklame! Proto otázku kvalitního muškařského navijáku rozhodně nepodceňujte!

MUŠKAŘSKÉ ŠŃŮRY: Stejně jako muškařský naviják, tak i muškařské šňůry by měly v ideálním případě odpovídat kategorii a akci vašeho štikového muškařského prutu! Speciální štikové šňůry jsou vždy jednostranně ujímané (WF) s různým tvarování střelných hlav, což má zásadní vliv na délku a kvalitu hodu při nahazování s velkými štikovými streamery. Vedle tradičních plovoucích muškařských šňůr, které jsou nezbytné pro lov s povrchovými streamery typu Pooper, Gurgler apod. využijete při lovu štik samozřejmě i šňůry intermediální a potápivé, případně jejich kombinace - Hover s intermediální hlavou nebo intermediální/potápivé S1 s potápivou hlavou/tipem S3 - S5, které mají hlavní využití při lovu štik v hlubší vodě s postupným ochlazováním vody v podzimních a zimních měsících rybářské sezony!

V rámci celé muškařské sestavy bych tedy nerad psal tradiční klišé, že si při lovu štik a dalších dravých ryb na umělou mušku bez problému vystačíte s vaším jezerním vybavením, které běžně používáte pro lov pstruhů na stojatých vodách. Základní vybavení pro lov dravých sladkovodních ryb bych dále spíše zkombinoval s metodou letního lovu velkých kaprovitých ryb na umělou mušku, při které jsou požadavky na sílu a kvalitu muškařské výbavy obdobné!


Při podzimním lovu dravých ryb je atmosféra Babího léta často naprosto okouzlující a rozhodně nezapomenutelná! V takový krásný den nemusíte nakonec ani nic chytit, abyste od vody odcházeli zcela uspokojeni pocitem z nádherně vybarvené okolní přírody. Pokud se při lovu zadaří, máte o to větší důvod být pozitivně naladěni a bez problému tak přežít i několik pracovních dní do další rybářské výpravy! :-)

💥 Z toho důvodu jsme pro vás připravili univerzální Muškařský set - Štika na mušku, se kterým půjdete - vzhledem k tomu, že obsahuje vše důležité ze základní výbavy - maximálně naproti úlovku pěkné štiky a samozřejmě i dalších dravých ryb!

DŮLEŽITÉ DOPLŇKY: Zde jsem klasicky vybral velice praktické, užitečné a v některých případech samozřejmě i nezbytné příslušenství k hlavní výbavě, které vám při lovu štiky na umělou mušku jednak zpříjemní samotný lov, ale hlavně vám dopomůže ke krásným úlovkům!

◼ Ocelové lanko či kevlarový návazec - Naprosto nutné doplňkové vybavení každého štiko-lovce, který má všech 5 pohromadě a chce efektivně lovit dravé ryby bez rizika ukousnutí nástrahy, což může vézt hlavně k poškození ztracené ryby! Berte tedy drátěné či kevlarové návazce hlavně jako ochranu štik, nikoliv vašich drahých či pracně navázaných streamerů! Někteří lovci používají místo těchto návazců silné fluorocarbony (o průměru min. 0,60 mm), dle mého názoru - jistota je jistota a štika ocelové lanko před streamerem příliš neřeší, takže není třeba se násilně přibližovat "neviditelnosti" všelijakými pokusy, které mohou vézt k ukousnutí streameru!

Silný návazcový materiál - Osobně používám cca 70 - 90 cm dlouhý fluorocarbonový vlasec vyššího průměru (0,28 - 0,35 mm) na propojení muškařské šňůry spolu s ocelovým lankem. Není třeba si pořizovat 100 m návin, bohatě vám postačí např. 25 m cívka. Pokud nechcete investovat do fluorocarbonu, samozřejmě postačí i běžný nylonový vlasec, např. Stroft GTM - kvůli tuhosti, větší nosnosti a hlavně z důvodu, že jiné vlasce již nepoužívám, navazuji ale raději FC. Celkový návazec opravdu nedělejte příliš dlouhý, spolu s lankem a velkým streamerem se vám bude s dlouhým návazcem velice obtížně nahazovat!

Dlouhý peán či kleštičky - Výborný pomocník při vyprošťování vašeho streameru z hluboké a ostrými zuby poseté štičí tlamy! Pokud chcete po první ulovené štice dále bez problému lovit a nikoliv zastavovat krvácení z četných a nepříjemně bolavých ranek po štičích zubech na vaši ruce, měli byste si pořídit prodloužený peán či praktické kleštičky, kterými navíc můžete ustřihnout ocelový návazec.

◼ Košík na muškařskou šňůru - Výtečný doplněk výbavy jak při brodění, tak při lovu ze břehu! Při brodění se díky němu šňůra nedostává do vody a nepotápí se, díky čemuž můžete dosáhnout delších nebo lépe kontrolovatelných hodů. Dále chrání šňůru před jejím zaplétáním do větví atd. při lovu ve složitém terénu, což vede k již popsanému pozitivu - možnost lepších hodů + bezproblémové zdolávání ryby, ale díky košíku se šnůra nedostává ani do kontaktu s nečistotami (bláto, písek), které umí velice rychle ohoblovat blank a vyvázání prutu! Dle mého názoru velice praktická pomůcka lovce štik!

Sklopný teleskopický podběrák - Bezesporu další povinná nezbytnost lovce štik/dravých ryb o jejíž důležitých vlastnostech a výhodách si můžete přečíst v mém podrobném článku "Jak vybrat správný muškařský podběrák", kde najdete i doporučené konkrétní typy!

◼ Polarizační brýle - Jsou při lovu dravých ryb naprostou nutností! Samozřejmě hlavně kvůli jejich schopnosti odstranit lesk z vodní hladiny (hlavně při dotahování streameru "pod nohy") a rovněž kvůli ochraně vašich očí! Zvláště při nahazování při větrném počasí si bez brýlí velice koledujete! V tmavých zamračených dnech vám zároveň výborně poslouží polarizační brýle se světlými čočkami, které prosvětlí váš lovecký výhled! Kvalitní polarizační brýle vám umožní prohlédnout vodní hladinu, ochrání váš zrak či rozjasní ponurý tmavý den!

Belly Boat - Výborný větší doplněk vaší výbavy, se kterým se (v případě, že je na daném revíru jeho používání povoleno) pohodlně dostanete i do jinak nedostupných míst! O všech nesporných výhodách tohoto speciálního rybářského plavidla i k samotném lovu z něj se dočtete více v mém dřívějším článku "Muškaření z Belly-Boatu".

UMĚLÉ MUŠKY PRO LOV ŠTIK: Speciálními muškami pro lov těchto krásných sladkovodních rybích dravců jsou tzv. štikové streameryStreamery na dravce, jejichž hlavním úkolem je vyprovokovat/přimět štiku k záběru! Měly by tedy být dostatečně velké - aby byly pro štiku potenciálně vydatným soustem, barevně a vzhledově atraktivní - buď imitovat přirozenou štičí potravu v dané lokalitě, nebo naopak dráždit fantastickými barvami, zvuky, vibracemi apod. Společným znakem účinných štikových streamerů jsou velké oči, na které obecně dravci v celé zvířecí říši s oblibou útočí - u rybích dravců tomu jistě nebude jinak. Z našeho úhlu pohledu by se pak takový streamer měl ve vodě pohybovat přirozeně - imitovat raněnou rybku, nebo naopak provokovat neodolatelnými pohyby, měl by být odolný, konstrukčně funkční - neměli bychom ho po každém hodu opravovat (přetáčení materiálu přes raménko háčku) a hlavně by měl vynikat kvalitním a ostrým háčkem, který pronikne tvrdou štičí čelistí a zároveň v ní i vydrží!

👉 Štikové streamery bych tedy rozdělil do 4 základních skupin vystihujících jejich hlavní znaky a specifika, a to na:
(V praxi samozřejmě dochází k vzájemnému kombinování jednotlivých skupin a konkrétních typů, což vede k postupnému vývoji těchto streamerů, k jejich inovacím a modifikacím na jejichž komplexní charakteristiku by samostatný článek nestačil!)


Nádherně stavěná metrová štika chycená při podzimním lovu okounů na lehčí muškařské vybavení kategorie 5wt. Tato zubatice neodolala mému rybičkovému streameru AR UV Flash Fish, naštěstí tento štíhlý streamer "uchopila" jen za krajíček, navíc se ji vlasec zachytil za "šavli", takže fluorocarbonový vlasec o průměru 0,20 mm neukousla. Svatý Petr mi byl ten den evidentně nakloněn a tuto krásnou štiku jsem napodruhé úspěšně nasoukal do středně velkého jezerního podběráku!

POVRCHOVÉ STREAMERY: Jak jsem již napsal, se skupinou těchto streamerů se loví hlavně v letních měsících za pomocí plovoucích, případně hover šňůr na hladině či mírně pod ní, kde provokují hlasitými tlakovými vlnami štiky k agresivnímu útoku. Takové streamery jsou samozřejmě vázány z plovoucích materiálů - dříve hlavně ze zimní srnčí a jelení srsti, která byla následně tvarována do specifických tvarů, které zlepšovaly výše popsané efekty, dnes se využívá hlavně pěnových materiálů či hotových výrobků (různě tvarované popperové hlavičky atd.). Do této skupiny streamerů patří tedy hlavně Poppery, Gurglery, Divery, Hair a Skipping Bugy atd, které napodobují jak raněné rybky plavající pod hladinou, tak i myši a žáby, které plavou po vodní hladině, případně se jen jedná o fantastické velké a hlučné streamery, na které štiky vystartují jen kvůli loveckému instinktu! Vzhledem k použití těchto streamerů i v silně zarostlých místech je jejich typickým znakem spodní ochrana hrotu háčku se silného vlasce nebo drátu, která zabraňuje uváznutí a nabírání povrchových trav a nečistot!

RYBIČKOVÉ STREAMERY: S napodobeninami rybiček je možné lovit se všemi druhy štikových muškařských šňůr, a tedy v jakýchkoliv hloubkách vodního sloupce, kde štiku předpokládáme! Jejich hlavním znakem je, že by měly věrně imitovat štičí kořist - drobné rybky (velikostně např. od 10 - 30 cm), konkrétně pak hlavně plotice, okouny, ale i štičkymenší cejny, oukleje, případně i malé pstruhy apod. Je však otázkou, zda-li dravec v takovém streameru vůbec přirozenou kořist vidí... To se patrně nikdy nedozvíme - můžeme o tom jen donekonečna polemizovat. Já osobně si to nemyslím a jsem toho názoru, že i kdybychom sebevíce chtěli napodobit nějaký výše zmíněný rybí druh naším streamerem, ve vodě pak bude pro štiku - v porovnání s její přirozenou kořistí - působit vždy jinak! Tak jako tak, štika v takové nástraze nemusí nutně vidět to, co v ní vidíme nebo chceme vidět my - stačí, když ji prostě jen sežere! 😉

FANTASTICKÉ STREAMERY: Po popisu předchozí kategorie by se tedy - v případě této skupiny streamerů - dalo napsat, že do ní spadá vlastně naprosto vše, co při lovu štik do vody hodíme! 😅 Omyl, v případě fantastických streamerů si totiž nenamlouváme, že napodobujeme konkrétního živočicha - štičí kořist! U fantastických streamerů hrajeme hlavně na štičí agresivitu a silný lovecký pud, který podporujeme velikostí, barvami, vibracemi atd. = vším možným pro štiku atraktivnějším, než ji v danou chvíli může nabídnout přirozená potrava! Velice oblíbenou barevnou kombinací u takových streamerů je pak tradiční bílo-červená RH, žluto-oranžová, černo-fialová, patří sem i velké zlaté, stříbrné a modré sparklery, pruhované vzory typu Fire Tiger a další podobné variace velkých streamerů, které vycházejí hlavně z účinných štikových vláčecích nástrah (woblery, gumové rippery a twistery).

TRUBICOVÉ STREAMERY: Tento typ streamerů je v dnešní době při lovu štik (a samozřejmě i dalších druhů ryb - nejen lososů) čím dál více populární - hlavně v kombinaci s vývojem různých druhů speciálních "návazcových montáží", které nabízí např. propojení velké a dlouhé trubicové mušky spolu s přídavným háčkem - stinger, nebo s dnes velice populárními tenkými gumovými ocásky Wiggle Tails, které se vyrábí v různém barevném, velikostním a tvarovém provedení, které zvyšují atraktivitu velkého štikového streameru. Velkou výhodou trubicových streamerů je jejich neomezená velikost, tvarová pestrost, pohyblivost - vícedílnost, možnost rychlé výměny a nulová páka při zdolávání -> zaseknutý krátký háček zůstává ve štičí tlamě, zatímco trubicová muška vyjede po návazci nahoru a dále se při zdolávání neplete! V případě štikových trubic by se dalo říci, že z hlediska jejich nejběžnějšího pojetí se jedná o kombinaci fantastických streamerů s těmi rybičkovými.

V případě, že se ale ve speciálních streamerech určených pro lov štik stále příliš neorientujete, popř. si nevážete vlastní vzory a nechce se vám vybírat z rozsáhlé nabídky samostatných mušek, připravil jsem si pro vás unikátní kolekci štikových streamerů, se kterými rozhodně zabodujete:

◾ Kolekce mušek - TOP Streamery na sladkovodní dravce

⭐ Určitě si přečtěte i další související článek z mého MUŠKAŘSKÉHO SPECIÁLU, který jsem tentokrát věnoval další mé - zvláště v podzimních a zimních měsících - oblíbené muškařské disciplíně, a to lovu štik na umělou mušku! Propojte tak vaše osobní zkušenosti s lovem těchto úchvatných rybích dravců spolu s informacemi z těchto článků a staňte se specialistou na lov štik muškařským náčiním! 🎣

➡ LOV ŠTIKY NA UMĚLOU MUŠKU

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva