Průvodce moderními UV laky & lepidly | Vázací materiály | CzechNymph.cz
>Home>Články>Vázání >Průvodce moderními UV laky & lepidly

Průvodce moderními UV laky & lepidly

>Home>Články>Vázání >Průvodce moderními UV laky & lepidly

Průvodce moderními UV laky & lepidly

Kategorie: Vázání umělých mušek | Autor: Ála Richie

V tomto Muškařském speciálu jsem se pro Vás pokusil kompletně zpracovat tématiku dnes tolik populárních UV laků, pryskyřic a lepidel, které pro mě představují jakýsi symbol 21. století ve vázání umělých mušek. Zároveň jsem se i díky tomuto tématu tak trochu vrátil k mému původnímu oboru chemického inženýra, ale nemusíte se bát - vědecký přístup k věci, kterým občas trpím i v muškařině, jsem se snažil pokud možno eliminovat a článek jím příliš nezatěžovat, ale spíše obohatit! ;-) Pokud vás tato tématika zajímá, budu velice rád, když se pro vás má další publikace stane zdrojem užitečných informací a inspirací pro chvíle strávené u vašeho svěráčku - při vymýšlení vzorů nových, či při inovaci těch stávajících a vámi oblíbených!


Muškařský speciál - Průvodce moderními UV laky & lepidly - 21. století ve vázání umělých mušek! Loon Outdoors, Bug Bond a Hends.

Jak jsem již nastínil v anotaci, používání UV laků a lepidel se stalo v posledních letech při vázání umělých mušek velice populárním a tyto speciální vazké kapaliny si postupně našly místo nejen při vázání a dokončování velkých streamerových vzorů pro lov sladkovodních i mořských predátorů, ale "propracovaly" se i do vázání tradičních vzorů umělých mušek i těch nejmenších rozměrů určených pro lov jak lososovitých, tak i ostatních druhů sladkovodních i slanovodních ryb.

Dnes již tedy není nic neobvyklého na tom, když se UV laky o různé viskozitě využívají při vázání oblíbených tungstenových i tradičních vzorů nymf pro lov na řekách i jezerech, "epoxidových" pakomárů určených hlavně pro lov na stojatých vodách, ale i všemožných druhů mokrých mušek, lur, drobných streamerů, napodobenin jiker (Egg Flies), slanovodních krabů, garnátů a mnoha dalších typů umělých mušek.


"Test viskozity" u konkrétních a v dnešní době asi nejpopulárnějších - nejvíce používaných UV laků a lepidel. 10 vteřin pro každou obdobně velkou kapku UV laku v cca 90° spádu.

Dá se říci, že UV laky a lepidla v podstatě nahradily do té doby tolik oblíbené dvousložkové epoxidové pryskyřice, které se používaly hlavně na dotváření specifických typů dravcových a pstruhových streamerů - hlavně při tvorbě jejich tvrdých "zalitých" hlaviček. Tyto pryskyřice byly ve své době a pro tyto účely skvělé a patrně i dnes je někteří vazači při vázání jistých typů mušek stále používají, ale z dnešního pohledu a ve srovnání s moderními UV laky a lepidly měly samozřejmě i pár nevýhod, do kterých patřila "delší/kratší" doba tvrdnutí, která byla většinou 5 minut od doby vzájemného smíchání 2 složek lepidla s tím, že absolutní vytvrdnutí pryskyřice bylo ve skutečnosti až za několik hodin.

Epoxidová pryskyřice tedy tuhnula pro jisté účely pomalu - při větším množství stékala vlivem gravitace na spodní část mušky, se kterou se muselo různě manipulovat a otáčet buď ručně, případně používat různé pomalu rotující kotouče, které zajišťovaly rovnoměrné rozložení lepidla na mušce. Na druhou stranu - pro jisté úkony a úpravy bylo postupné tuhnutí epoxidu zas poměrně rychlé, takže ne vždy se vám podařilo na mušce docílit původního záměru, neboť tvarování lepidla bylo časově poměrně omezeno. Mezi další nevýhody patří i postupná změna barvy při vystavení epoxidové pryskyřice dennímu světlu (právě UV), a tudíž prakticky všechny čiré epoxidové pryskyřice postupně žloutnou.

Všechny tyto zmíněné problémy epoxidových pryskyřic začaly řešit dříve ne tolik běžně dostupné UV laky, jejichž hlavní výhodou je právě okamžitá reakce jejich složek s ultrafialovým (ultra-violet = UV) zářením. V tomto ohledu vás zrovna nebudu zatěžovat záležitostmi spojenými s vlastní reakcí jednotlivých složek UV laků při vystavení UV záření, důležité zkrátka je, že jakmile na nanesené UV lepidlo posvítíme dostatečně silnou UV baterkou, lepidlo během pár vteřin vytvrdne! Toto je velice důležitý faktor právě ve vázání umělých mušek, neboť můžeme okamžitě "zaznamenat" stav a zafixovat tvar lepidla, který je pro nás u mušky vyhovující a to je přesně ta obrovská výhoda, kterou epoxidové pryskyřice postrádaly! Docílíme tím tedy mnohem vzhlednějších výsledků a práce na takové mušce je několikanásobně rychlejší, pohodlnější a při vázání většího množství vzorů za použití UV lepidla i mnohem efektivnější!

Ale abychom se dostali ke konkrétním UV lakům a lepidlům a jejich primárnímu využití při samotném vázání umělých mušek, roztřídil jsem je pro vás do základních skupin v přímé souvislosti s jejich viskozitou/hustotou, která velice silně ovlivňuje to, jak dobře se nám s laky bude pracovat, jak rychle a jak silně budou vytvrzené při "kontaktu" s UV zářením v podobě UV baterky a hlavně - jaké typy a velikosti mušek je vhodné s jednotlivými druhy UV laků v tom nejideálnějším případě vázat!


UV lak Loon Outdoors Clear Fly Finish Flow velmi řídký. Velice obdobnou (o trochu nižší) viskozitu má i UV lepidlo Bug Bond Original Lite řídké.

VELMI ŘÍDKÉ UV Laky (slabě viskózní): Mezi tyto velmi řídké UV laky patří z naší nabídky UV lak Loon Outdoors Clear Fly Finish Flow velmi řídký a rovněž i UV Lepidlo Bug Bond Original Lite řídké. Jedná se o UV laky s velmi nízkou viskozitou a dá se říci, že jejich konzistenci bych přirovnal např. k silikonovému oleji! Vázací materiály je velice dobře a rychle nasají - proto si musíte dávat velký pozor při jejich použití na muškách s dubbingem a s větším množstvím nasákavých materiálů. Pro takové druhy UV laků je tedy opravdu výhodné pracovat se speciálními tenkými nástavci, které jsou v případě všech UV laků od Loon Outdoors součástí balení. K lepidlům Bug Bond je možné tyto nástavce dokoupit - Nástavce pro UV Lepidla Bug Bond Original. Případně pro opravdu detailní práci pracovat s dubbovací jehlou, což je mimochodem jedna z opravdu užitečných a nezbytných pomůcek obecně při práci s UV laky a lepidly.

Tento typ velmi řídkých UV laků je nejideálnější používat při vázání těch nejmenších a nejdrobnějších mušek, ale vzhledem k nízké viskozitě jimi můžete nahrazovat např. i obyčejné hlavičkové laky a s následným vytvrzením jimi "lakovat" i hlavičky mušek všech velikostí. Jedná se rovněž o skvělý typ UV laků pro dokončení leklého skelného povrchu na tělíčkách specifických "Epoxy pakomárů" (Glass Buzzerů). O hodně si tak urychlíte práci oproti používání epoxidu či obyčejného laku, u kterého nikdy přesně nevíte, jak ho nit ve výsledku nasaje a jak moc se "propadne", popř. vteřinového lepidla, které má tendenci ve vodě bělat a některé materiály na mušce i během vytvrzovací reakce "spalovat" či různě jinak degradovat! Konkrétně zmiňované UV laky jsou poměrně velmi čiré, takže nezkreslují původní barvy, které překrývají.

Pokud bych si měl sám vybrat a i historicky před vlastím porovnáváním jsem tak učinil, volil bych UV Lepidlo Bug Bond Original Lite řídké, které mi přijde po vytvrzení mnohem tvrdší a celkově stabilnější.


UV lak Loon Outdoors Clear Fly Finish Thin řídký & UV lepidlo Hends Clear Fly Finish Thin řídké. Velice podobná viskozita, ale rozdílný povrch po vytvrzení UV baterkou.

ŘÍDKÉ UV Laky (středně viskózní): V tomto případě se dá směle říci, že se jedná o velice univerzální UV laky/lepidla, která najdou asi nejširší uplatnění, a to jak u menších umělých mušek všech typů, tak ale i u středně velkých a v nejzazším případě i velkých streamerů. Mezi tyto UV laky patří UV lak Loon Outdoors Clear Fly Finish Thin řídký spolu s menší a cenově mnohem přijatelnější obdobou UV lepidlo Hends Clear Fly Finish Thin řídké, které je ještě možné koupit i v setu spolu s UV baterkou. Konzistenci těchto řídkých UV lepidel bych přirovnal k čerstvému a nezkrystalizovanému medu, takže nasákavost těchto UV lepidel vázacím materiálem je mnohem nižší a pomalejší, než u předchozích typů - máte tedy mnohem více času vytvořený povrch vytvrdit UV baterkou dříve, než se začne UV lak do materiálu pomalu vpíjet!

Můžete jej tedy používat např. při "lakování" hrudních pochviček/zárodků křídel u klasických nymf - s ohledem na vyšší odolnost a životnost mušek jsem toto začal praktikovat např. u nymf typu Bažantí ocásek (PTN), Zaječí ouško (HE) apod., kde imitaci zárodků křídel vytvořenou z paprsků bažanta, krocana apod. zakápnu tímto UV lepidlem a vytvrdím UV baterkou. Dále tento typ UV lepidel používám u hřbítků blešivců a garnátů, rovněž i u větších "epoxidových" pakomárů, kde chci docílit efektu, že tělíčko mušky UV lak "obtéká". Často v takovém "obalu" vzniknou i uzavřené bublinky, což je samozřejmě pro mě a snad i pro ryby vítaným efektem, neboť i u živých kukel pakomárů jsou pod obalem zachycené bublinky vzduchu, což vytváří pod vodou lesklý efekt! Poslední využití těchto UV lepidel je při vázání menších až středně velkých pstruhových či okounových, tloušťových a bolenových streamerů, na kterých nechcete mít lepidla příliš! S oblibou tato lepidla používám i na zalití a fixaci tělíček Sparklerů a menších streamerů, které vážu z lametek. Nehrozí tak jejich poničení po kontaktu s ostrými zoubky pstruhů.

V tomto případě musím říci, že byť je viskozita obou lepidel velice obdobná, výsledná tvrdost po působení UV záření je celkem odlišná. UV lak Loon Outdoors Clear Fly Finish Thin řídký je velice tvrdý a odolává i rýpání, oděrům a bodání dubbovací jehlou. UV lepidlo Hends Clear Fly Finish Thin řídké je po vytvrzení spíše poměrně pružné, takže jej rýpnutím zatlačíte, ale za chvíli se opět vrátí do stejného tvaru. Toto ale určitě není nevýhodou! Naopak je to vlastnost, která je velice dobře využitelná u mušek, kde je pružnost povrchu výhodná a naopak skelná tvrdost nežádaná! Průhlednost obou lepidel je velice obdobná - velmi čirá s opravdu jen lehkým nažloutlým tónem.


UV lak Loon Outdoors Clear Fly Finish Thick hustý & UV lepidlo Bug Bond Original husté. Silně viskózní UV lepidla s velice podobnou tvrdostí po působení UV světla. Bug Bond však v celkové tvrdosti vyhrává!

HUSTÉ UV Laky & Lepidla (silně viskózní): Mezi tyto spíše UV lepidla, než UV laky patří dva hlavní zástupci s prakticky totožnými vlastnostmi! A to UV lak Loon Outdoors Clear Fly Finish Thick hustý a jeho tradiční a velice oblíbený předchůdce UV lepidlo Bug Bond Original - asi nejznámější a historicky nejdéle používané UV lepidlo pro vázání umělých mušek! Tato lepidla jsou silně viskózní - jejich konzistenci bych bez problému přirovnal k - mezi muškaři velice známému - lepidlu AQUASURE. Do materiálu se tedy vpíjí opravdu pomalu - v případě řídkých syntetických vláken při vázání streamerů atd. V případě hustého materiálu (dubbing, nit, srst apod.) se prakticky nevpíjí a po vytvrzení spíše vytváří na jeho povrchu silnou krustu. Čas na jeho tvarování a práci s ním je tedy prakticky neomezená (v případě, že nevážete venku či za silného přístupu denního světla, které samozřejmě všechna UV lepidla pomalu ale jistě také vytvrzuje, ovšem ne tak rychle a intenzivně jako izolovaný a přímý zdroj UV záření = baterka).

Tato UV lepidla se tedy výtečně a přednostně hodí pro dotváření středně velkých až velkých streamerů určených pro lov velkých dravců. Vytváříme pomocí nich hlavně atraktivní hlavičky napodobenin malých rybek, případně celá tělíčka. Obrovskou výhodou je pomalé tuhnutí lepidla, takže si jeho povrch a tvar můžeme postupně přizpůsobovat např. dubbovací jehlou a jakmile jsme s výsledkem spokojeni, zapínáme baterku a lepidlo na mušce vytvrzujeme! Tato UV lepidla se rovněž skvěle hodí pro účely, kdy chcete nanést jejich větší husté množství - mušky typu Egg Flies - napodobenin průhledných jiker - aniž byste nanášeli a postupně vytvrzovali větší množství jednotlivých vrstev.

Průhlednost těchto dvou lepidel je ze všech zmiňovaných čirých laků patrně "nejhorší". Není to samozřejmě ale nic hrozného - můžete sami posoudit z obrázku, že lehce zažloutlý nádech je znát, ale jinak jsou lepidla čirá, velice tvrdá a s lesklým povrchem. Pokud bych si měl ale opět vybrat, volil bych - stejně jako před lety - opět UV lepidlo Bug Bond Original husté! I když jsou si obě UV lepidla všemi vlastnostmi opravdu velice podobná, Bug Bond je zkrátka tvrdší než Loon a opravdu můžeme mluvit o skelné tvrdosti (v případě spolehlivého vytvrzení kvalitní UV baterkou).


UV lak Loon Outdoors Fly Finish barevný v černé a fluo oranžové barvě & UV lak Loon Outdoors Clear Fly Finish Fluorescing. Barevné UV laky s rozdílnými viskozitami, vlastnostmi a výslednou tvrdostí.

SPECIÁLNÍ & BAREVNÉ UV Laky (různá viskozita): UV laky a lepidla speciální a barevná samozřejmě nesmí v tomto článku chybět - už jen z důvodu, že jsou v dnešní době opravdu silně využívané pro vytváření různých pro ryby atraktivních "spouštěčů" záběrů, ať už se jedná o barevné a UV fleky a kapky na hrudích Tungstenových jigů a Perdigone vzorů, líčka pakomárů, očiček streamerů, hlaviček mokrých mušek a jezerních lur atd. Jedná se zkrátka o velice populární a moderní UV laky, mezi které patří hlavně UV lak Loon Outdoors Fly Finish barevný, který je dostupný v neuvěřitelné škále 16 klasických i fluo UV barev a rovněž UV lak Loon Outdoors Clear Fly Finish Fluorescing (viskozita odpovídající velmi řídkému UV laku FLOW), který ovšem po nasvícení lampičkou ve tmě nesvítí, jak by si někdo mohl myslet, ale ve větších hloubkách, kdy klasické barvy díky špatnému dosahu světelného záření, mění svůj charakter, je tento lak pro ryby viditelnější - funguje na podobném principu jako UV barvy - posviťte si do krabičky UV lampičkou a zjistíte, co jste do této doby možná ani netušili! ;-)

Dalo by se říci, že barevné UV laky nejsou nic jiného, než čiré UV laky (dle jejich střední viskozity bych je tipoval na verzi THIN - řídké UV laky) s příměsí jemných barevných práškových pigmentů. Počítejte tedy s tím, že hustota barvy u těchto barevných UV laků nebude nikdy taková, jako např. u barevných laků na nehty. Jedná se spíše o takové barevné nádechy! Zároveň počítejte i s tím, že čím bude barva tmavší, tím budete barevný lak vytvrzovat déle, případně se u takového typu může vyskytnout nějaký z defektů (nestálost vytvrzení, která se projevuje např. popraskáním či loupáním).

Proto jsou barevné UV laky skvělé spíše ke zvýrazňování jistých částí na mušce v podobě barevného tónu, přelivu či bodu. Pokud chcete efekt barvy podpořit, nepoužívejte např. světlé barvy na tmavých částech mušky, která barevný lak "přebije" a před použitím barevného laku si lahvičku vždy pořádně promíchejte např. dlouhou jehlou! Pokud chcete mít barvu co nejsytější, udělejte více tenčích vrstev na sobě - čím více vrstev uděláte, tím bude hustota barvy UV laku větší.


Jeden z defektů UV laku, který jsem pozoroval - při ověřování tvrdosti UV laku (rýpání do laku nehtem a dubbovací jehlou) se na hladkém povrchu začal UV lak loupat.

"DEFEKTY" UV Laků: Během testování všech uvedených UV laků a lepidel jsem se setkal i s pár defekty, které je určitě nutné zmínit, aby bylo zpracování tohoto tématu kompletní. Je nutno ale říci, že se - kromě posledního případu - nejedná o nic vyloženě zásadního, neboť jsem přesvědčen, že defekty jsem podpořil hlavně testováním UV laků na hladkém povrchu, se kterým se na povrchu umělých mušek prakticky nesetkáme a musím říci, že při použití všech UV laků při vázání a následném používání jsem se s ničím obdobným nesetkal.

1) Praskání a loupání UV laku
jsem při testování na hladkém povrchu - rýpání, propichování a oťukávání laku - vypozoroval konkrétně u UV laku Loon Outdoors Clear Fly Finish Flow , UV laku Loon Outdoors Clear Fly Finish Fluorescing a u UV laku Loon Outdoors Fly Finish Colored v černém/tmavém provedení. Zde vycházím z toho, že ve dvou prvních - řídkých FLOW - verzích není vytvrdnutí úplně stabilní kvůli menšímu obsahu "pojivových" látek laku, které vstupují s ostatními složkami do reakce při iniciaci UV světlem. Pokud jste pozorně četly vše výše zmíněné, v podstatě se dá vyvodit závěr, že čím je hustší UV lak/lepidlo, tím je výsledný povrch po vytvrzení UV baterkou tvrdší (Loon, Bug-Bond). U černého UV laku jsem potenciální problém s loupáním se vysvětlil výše - a tedy, čím více a tmavšího pigmentu, tím horší vytvrzování, neboť UV paprsky neproniknou lepidlem tak dokonale, jako v případě světlejších barev či úplně čirých lepidel.

3) Povrchová mastnota - "výpotky" je zcela běžný jev u všech UV lepidel. Mastnota/výpotky vznikají na povrchu vytvrzeného UV lepidla jako vedlejší a pro nás nežádoucím produkt reakce. Takový problém lze ale řešit velice snadno! Používejte kvalitní UV baterku, mastné výpotky z povrchu otřete vlhkým hadříkem, popřípadě (větší množství výpotků při použití např. slabé baterky nebo velkého množství UV lepidla najednou) otřeme povrchovou mastnotu Odstraňovačem výpotků, který koupíte dnes již v každé drogerii. 

3) Fulling Mill Glass UV Resin - U testování tohoto typu lepidla jsem byl zprvu nadšen jeho velkou čirostí, střední viskozitou a krásným leskem, ovšem když jsem šel kapku testovat na její tvrdost a odolnost, zjistil jsem, že i po několikátém pokusu o vytvrzení k reakci zkrátka nedošlo a lepidlo bylo stále v původní konzistenci - toto lepidlo se mi zkrátka nepodařilo vytvrdit , což je samozřejmě zásadní problém.

Proto jsme na základě tohoto mého zkoumání výrobek okamžitě stáhli z prodeje, zpravili o problému firmu Fulling Mill a zároveň tímto vyzývám všechny naše zákazníky (doposud se nám nikdo s takovým problémem neozval), aby nás okamžitě kontaktovali v případě, že na stejný defekt u tohoto výrobku narazili - v takovém případě samozřejmě všem nabídneme adekvátní náhradu!!!


Původci na viskozitu testovaných kapek s tou nejkvalitnější vytvrzovací UV baterkou Loon Outdoors UV Infiniti Light, kterou je možné velice rychle dobíjet přes USB, ale zároveň s ní napojenou do sítě pracovat i v případě úplného vybití!

Kvalitní UV Baterka = Naprostá NEZBYTNOST! Jak již nadpis napovídá - můžete mít nejdražší UV lepidla, ale pokud nebudete mít dostatečně silnou UV baterku, vaše veškerá práce s UV laky bude zbytečná, neboť je slabou UV baterkou nedokážete dostatečně vytvrdit! Sám mám tuto zkušenost z dřívějších let, kdy jsem se záležitost nákupu UV baterky zprvu rozhodl řešit kompromisem a objednal si levnou UV baterku, která na svůj pohon potřebovala 3 AAA tužkové baterie, jejihcž energii velice rychle vyčerpala a u mušek se mi stávalo, že se lepidlo odlupovalo od vlhkého a nevytvrzeného povrchu (hlavičky streamerů), popř. jsem - se slábnoucí intenzitou UV záření - nebyl schopen lepidlo vůbec vytvrdit!

Proto od té chvíle tvrdím - i když jsem v tomto článku napsal spoustu informací, které to ne úplně 100% potvrzují - že UV lepidla jsou většinou na obdobné bázi, ale co je pro jejich spolehlivé vytvrzení nejdůležitější, je kvalitní baterka s vysokou intenzitou UV světelného záření! Osobně jsem proto velice spokojen s UV Baterkou Loon Outdoors UV Infiniti Light, kterou je možné velice rychle dobíjet přes USB, ale zároveň s ní napojenou do sítě pracovat - a to i v případě úplného vybití! Navíc na jedno nabití vydrží opravdu dlouho, takže pro mě je toto naprosto jednoznačná - i když drahá, ale za to velice spolehlivá - nyní již nekompromisní volba! Mezi další UV baterky, které bych vám bez problému doporučil patří samozřejmě i UV Baterka Bug Bond Professional UV Light a rovněž velice kvalitní UV Baterka Loon Outdoors UV Bench Light nebo UV Baterka Loon Outdoors UV Nano Light.

Doufám, že jsem vás - ty, kteří neměli v tomto tématu zcela jasno nebo pro ně bylo něčím úplně novým - tímto článkem podrobně a hlavně srozumitelně zasvětil do světa moderních vázacích UV laků a lepidel a snad i inspiroval a namotivoval pro chvíle u vázacího svěráčku! Pokud ano, jsem velmi rád a budu se těšit u dalšího článku či galerie! Aleš 🎣🍀

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva