Lov lipana na umělou mušku | Jak na lipana | CzechNymph.cz
>Home>Články>Základy>Lov lipana na umělou mušku - Jak na lipana

Lov lipana na umělou mušku - Jak na lipana

Kategorie: Základy muškaření | Autor: Ála Richie

Univerzální průvodce říčním lovem lipana podhorního na umělou mušku, který obsahuje naprosto vše, co potřebujete k tomuto oblíbenému muškařskému tématu znát. Dozvíte se v něm správné techniky a taktiky lovu, vhodné muškařské vybavení a ty nejlepší umělé mušky pro lov lipanů na většině evropských řek, kde se tyto krásné rybí druhy přirozeně vyskytují.


Nádherný exemplář mlíčáka lipana podhorního, kterého jsem ulovil na velice jemný prut kategorie 2wt na jedné České a lipany stále ještě relativně oplývající podhorské říčce. Takový lipan vykouzlí úsměv i na podzimní syrovinou prochladlém obličeji!

Lipan podhorní (Thymallus Thymallus) patří dle mého názoru mezi jednu z našich nejkrásnějších a nejelegantnějších původních říčních ryb, kterou ještě stále můžeme svobodně a cíleně lovit na umělou mušku! Dalo by se říci, že podzimní lov lipanů je vrcholem "tradiční" muškařské sezony. "Tradiční" píši z toho důvodu, že dříve se zkrátka s muškařským náčiním nelovilo průběžně po celý rok - jako je tomu dnes, a tak lipanové lovy vlastně zakončovaly onen muškařův rok!

Od dřívějších let, které zde připomínám, se jistě mnoho změnilo a stavy lipanů v našich krásných pstruhových i mimopstruhových vodách značně poklesly. Cílem tohoto článku ale není hledat a vyjmenovávat všechny možné důvody, kvůli kterým se tak stalo, ale spíše pomoci všem si uvědomit, že lipan podhorní je opravdu nádherné a ušlechtilé rybí stvoření, které - pokud chceme nadále svobodně lovit - musíme i chránit a při lovu v jeho přirozeném prostředí je nutné se chovat co možná nejohleduplněji, respektovat a hlavně dodržovat čas klidu (období hájení) a hlavně brát výrazný ohled na jeho choulostivost zvláště před a v období tření, kdy jsou lipani zvláště citliví!

Opět si neodpustím trochu kritiky na účet ČRS, který by měl jít obyčejným rybářům příkladem, ale ve skutečnosti např. většina ZÁKAZŮ BRODĚNÍ v období před třením lipanů na mne známých vodách byla úplně zrušena! Co prosím? Protože tam již žádní lipani nejsou? Aha... Každopádně se ale asi shodneme na tom, že toto jistě žádné řešení dané situace není... Zmíněný příklad je samozřejmě hlavně záležitostí konkrétních MO, ale jsem toho názoru, že ČRS by se měl o tuto krásnou rybu, jež má i sám stále ve svém znaku, starat mnohem lépe a její stavy detailně monitorovat a aktivně lipany chránit!


Další krásný samec lipana podhorního, který mě velice mile překvapil při květnovém lovu pstruhů na říčce Loučné, která v dřívějších dobách velkými lipany oplývala. Bojím se, že dnes člověku zbývá jen vzpomínat na časy, kdy vlastně ještě nic neuměl, ale i tak zde na "osmičkové" blešouny nebyl problém chytiti i lipany kolem 45 cm.

Proto tomu pojďme naproti alespoň my! Pokud navštěvujete revíry, kde víte, že se lipaní populace vyskytuje, zbytečně do vody (hlavně v mělčích partiích řek) v jarních obdobích nevkračujte a výrazně nebroďte! Ideálně taková místa spíše obejděte a lovte v hlubších partiích - mimo lipaní trdliště! Lipany - i přes (pro mne čím dál více nepochopitelnou) možnost jejich ponechání - hlavně chraňte a šetrně pouštějte zpět! 🔄

Z toho důvodu je tento průvodce a další na něj navazující články mířený z mé strany hlavně na lov lipana podhorního v podzimní sezoně, neboť se domnívám, že v jiná období by cílený lov této krásné ryby úplně aktivně probíhat neměl, rozhodně ne s jistou pravidelností! Neboť když pomineme již zmiňovanou choulostivost lipana v období před a během jeho tření, musíme si uvědomit, že letní měsíce u nás v ČR nepatří zrovna mezi nejvodnatější a zvláště lososovité ryby májí dost starostí se samotným přežitím za nízkého vodního stavu, kdy je v řekách i velice málo kyslíku, natož abychom jim to ztěžovali ještě jejich cíleným lovem v takových časech!

Osobně si na lipany velice rád zajedu párkrát v období pozdního září - listopadu, kdy je atmosféra "podzimního lipanění" - zesílena vybarvenou přírodou chystající se na zimu - opravdu nádherná a v případě, že se vyvede i slunečný den, během kterého lipani začnou na hladině "kroužkovat" při sběru malinkatých jepic, člověk si připadá jak v muškařské pohádce! Takové zážitky osobně beru jako velký a výjimečný dar a všichni jistě víme, že co se moc často opakuje - ztrácí na efektu a vlastně i tak trochu postrádá smysl! Zkrátka - všeho s mírou a všichni budeme spokojení - my rybáři i lipani!


Majestátnost lipaního praporu v paprskách podzimního slunce. Tohoto "Vlajkonoše" jsem ulovil na nymfu v hluboké tůni v jeden nádherný podzimní den na mimosptruhovém úseku řeky Úpy. Dle velké a vybarvené hřbetní ploutve s cípy - "praporu" - jednoznačně rozeznáte mlíčáka od jikernačky, která má tuto ploutev menší a "hranatou".

VÝSKYT A ŽIVOTNÍ NÁVYKY: Lipani podhorní žijí hlavně v tekoucích vodách všech velikostí (z dřívějšího členění tzv. lipanová pásma ovšem s jistými přesahy do vysokohorských potoků i stojatých vod) a jako tomu bývá v podstatě u každé ryby - v závislosti na teplotě a čistotě vody, její úživnosti (množství vhodné potravy), výskytu predátorů, rybářském tlaku a dalších důležitých faktorech pro rybí život - lipani dle těchto podmínek prospívají a dosahují příslušných velikostí. V ČR a SK by se dalo říci, že čím větší a nížinatější řeka pstruhového/lipanového charakteru (Ohře, Vltava, Otava, Váh, Orava), tím větší lipani, ale rozhodně to nelze brát jako dogma!

Např. V Anglii byli lipani dlouhou dobu samotnými muškaři-pstruhaři celkem přehlíženi a byli bráni spíše jako plevelná ryba, která je svými záběry ruší při lovu ušlechtilých pstruhů. Lipani se tam chytali hlavně na žížalu při lovu na plavanou. Ale poměrně nedávno začali moderní angličtí muškaři objevovat krásy sportovního lovu lipanů na umělou mušku na tamních menších nížinných a křídových tocích. Proto nyní můžeme sledovat úlovky krásných lipanů právě ze Spojeného království! Dalším rájem opravdu velkých lipanů, kteří se navíc loví ve velkém množství, jsou severské země jako Švédsko a Finsko!

V našich podmínkách začali větší exempláře a obecně lipani mizet údajně hlavně kvůli (když pomineme negativní vliv predátorů) zlepšování kvality/čistoty vody např. po vybudování čističek na úživných nížinných lipanových tocích. Lipani milují sediment a jemný mech usazený na kamenech a říčním dně, který mohou oškrabovat a filtrovat z něj potravu. A i když to zní tak trochu jako paradox - po zlepšení kvality vody na některých revírech tyto pro lipany blahobytné podmínky zmizely a s nimi vymizeli i samotní lipani, případně se jejich populace zmenšila nebo se zhoršila kvalita růstu ryb.

Na podhorských říčkách, kde jsou lipani aklimatizovaní na ledovou a čistou vodu (Labe, Úpa, SK Belá atd.) je jejich populace stále poměrně silná, ale na druhou stranu zde nemůžete očekávat běžné úlovky lipaních obrů - viz výše zmíněné "pravidlo" s většími řekami!


Lipan podhorní vybarvený do překrásných podzimních barev neodolal mé malé tungstenové nymfičce nabízené proti proudu ve středně hlubokém "lipaním" tahu! Při prohlížení fotografie této ryby se již nemohu dočkat další výpravy do království těchto překrásných rybích stvoření!

Lipani obývají samozřejmě i některé stojaté vody (ve světe zcela běžně - Skandinávie) a jejich ulovení je při jezerním muškaření v ČR krásné zpestření při lovu pstruhů! Velcí jedinci se stále ještě vyskytují na Labské přehradě ve Špindlerově mlýně, kde je velká naděje na úlovek pěkného lipana zvláště v přítokové části - sám jsem zde chytal krásné lipany na suché mušky a nymfy.

Dále se lipani vyskytují např. i na Vírské vyrovnávací nádrži a chytal jsem jezerní lipany i na spodní přehradě Čierný Váh na Slovensku. Dá se říci, že úlovek lipana ze stojaté vody není vyloučen na žádné přehradě s přítokem pstruhové říčky či potoka (např. Pastviny a další horské přehrady). Tak jako tak, lipan je v tomto ohledu a v našich podmínkách rozhodně spíše říční ryba, neboť na stojatých vodách jej najdete většinou vždy u přítoků s proudící vodou. Z toho důvodu budou další články ze souboru "Lov lipana na umělou mušku" cíleny hlavně na jeho říční lov!

Pokud vás hlouběji zajímá tématika života lipana podhorního a jeho lovu na muškařské náčiní, mohu vám vřele doporučit k četbě starou knihu "Lipeň" (1978) od dvojice autorů Lusk & Skácel, případně CZ mladší verzi "Lipan podhorní" (1987) - Lusk, Skácel, Sláma. Do atmosféry lipanových lovů vás jistě dokonale vtáhne beletrie v podobě klasiky "Stříbrný lipan" od J. Tomečka či povídky pana Křivance "Doberské lipanění".

Vedle doporučených publikací najdete samozřejmě i na našich stránkách spoustu velice zajímavých historických článků a galerií, které se věnují lipanovi a jeho lovu na umělou mušku případně s tímto tématem souvisí!

⭐ Chcete-li být při cíleném lovu lipana podhorního opravdu připravení, lovecky efektivní a maximálně úspěšní, rozhodně byste si neměli nechat ujít následující související články, které jsou součástí mého komplexního MUŠKAŘSKÉHO SPECIÁLU věnovaného právě jedné z našich nejušlechtilejších a nejhonosnějších lososovitých ryb:

➡ LOV LIPANA NA UMĚLOU MUŠKU - VHODNÁ TAKTIKA A TECHNIKA LOVU LIPANA

LOV LIPANA NA UMĚLOU MUŠKU - TOP LIPANOVÉ MUŠKY

LOV LIPANA NA UMĚLOU MUŠKU - VÝBAVA A DALŠÍ POMŮCKY PRO LOV LIPANA

⭐ Pro správnou motivaci do podzimních lipanových lovů jsem si pro vás připravil i tematickou galerii věnovanou všem krásám lipana podhorního a rovněž i magické jedinečnosti jeho romantického lovu na umělou mušku v tiché říční krajině!

➡ LOV LIPANA PODHORNÍHO NA UMĚLOU MUŠKU - GALERIE

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva